Tom’s Photography
 
 Toledo Madrid’in hemen yanıbaşında ama tamamen farklı sanki ortaçağda kalmış çok güzel ve ufak bir kent. Görülecek tarihi yapı anlamında sizi çok yoracak bir zenginliği olmamasına rağmen çok zevkli bir günlük hayat nedeni ile insan bu kentten ayrılmak istemiyor. Biz Toledoya Madrid’den bir günlük gezi amaçlı geldik. Sizlere ise tavsiyemiz mutlaka programınız 1 gece burada kalacak şekilde yapın; Toledo bunu hakediyor.


Toledo’ya Madrid Atocha istasyonundan kalkan trenler ile ulaşılıyor. Tabi ki otobüsler de var ama biz en kolay yolu; treni öneriyoruz. Daha erken saatte de trenler var ama Toledo da hayat uyanmadığı için çok erken gitmeniz bir anlam taşımayacaktır. 10:20 treni bizce ideal.Ama sorun şurada bu bilet erkenden tükenebiliyor ve bir gün önceden bilet satılmıyor. Yanii erken gelip 10:30 için bilet almalısınız.1/2 saatlik yolculuğun tek gidiş maliyeti 9 euro, dönüş biletini de aynı anda alırsanız dönüş bileti 5.40 euroya iniyor. Atocha istasyonunda normalde bilet almak için sıra numarası alıyorsunuz ve numaranız yandığında gidip biletinizi alıyorsunuz. Ancak Toledo kısa mesafe olduğu içiişlem bu şekildeolmuyor. Üzerinde “Venta Para Hoy” (anlamı nedir hiçbir fikrim yok !!) yanan gişelerden Toledo biletini sıraya girerek alıyorsunuz. Gişe görevlisi nedendir bilmiyorum nakit kabul etmedi kredi kartı istedi, bilginiz olsun. İspanyada tüm kritik noktalarda olduğu gibi burada da ingilizce anlaşmak konusunda sıkıntı yok.


Toledo zaten küçük bir kent olduğu için indiğiniz yerden kent merkezine ulaşmakta zor değil ama biraz yokuş yukarı olan 1/2 saatlik bir yürüyüş gerektiriyor. Yol zevkli olduğu için biz bir araç aramadık.


Toledo’da görmeniz gereken yerler arasında Alcazar (Kale), Toledo Katedrali, Zodocover Meydanı sayılabilir. Ama biraz öncede değindiğimiz gibi Toledo’nun güzelliği ara sokaklarda. Resimler gördüğünüz panoramik manzara ancak nehrin diğer tarafında görülebiliyor. Bu manzaraya ulaşmak için “Zocotrain” adındaki trustik trene binmelisiniz. Tur her saat başı Toledo ana meydanından kalkıyor ve 45 dakika sürüyor. Ücreti 4.40 euro. 


Toledo’da bir Çin restaurantında öğlen menüsü yedik tavsiye ederiz. “Her Ruei Long”. Adres; “Nuncio Viejo no:3. öğlen menüsü 7.80 euro şarabı, tatlısı dahil 2 çeşit yemek ve çok doyurucu. 

Toledo

          

copy + paste için izin yok ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) printer logosuna tıklayın

Email Me