Singapur
 
 


Singapur ana ada olan Singapur şehri ve irili ufaklı 57 adadan kurulu bir ülkedir. Tarihi eserler, dini mekanlar, müzeler, sevimli köyler, parklar, bahçeler ve diğer doğa harikası alanlar, küçük adalar, etnik semtler, sıra dışı hayvan türlerinin yaşadığı alanlar... Singapur, mükemmel son moda alışveriş merkezleri bir yana, bütün bu zenginliklerin harmanlandığı bir turizm cenneti olarak tarif edilebilir. Şehir; her yönden yaşanması zevkli, modern, ziyaretçi dostu bir kenttir.

Daha önceden ucuz bir şehir olmasına rağmen özellikle 2007 sonrası başta oteller olmak üzere şehirde fiyatlar oldukça artışa geçmiştir. Eğer Tayland yada Malezya’dan geliyorsanız fiyatlar çok farklı gelmeyecektir ancak diğer asya ülkelerine oranla pahalı bir ülkedir.

Sadece vasat bir otelde kalırsanız ve noodle ile gününüzü geçirirseniz dahi 50- 60 SD (singapur doları) altına inemezsiniz. Hostel ücretleri ise 16-30 SD aralığındadır. Otel ücretleri ise double oda: 160-500 SD aralığındadır.

Singapurda “Hawker” adı verilen sadece yemek yenilen merkezler var. Üstlerinde kendi isimleri yazıyor; örneğin “Maxvell” Hawher ise genel adı. Buralarda birçok yemek alternatifini aynı anda bulabiliyorsunuz. Bazıları güzel ve temizken bazıları çok içaçıcı değil. Buralarda bir yemeğin bedeli 6 SD’den başlıyor.Singapur ülkenin adı aynı zamanda şehrin de adı. Singapur’un nsıl bir ülke olduğunu anlatmak için ülkenin kuzeyden-güneye uzunluğunun 20 km, doğudan batıya uzunluğunu ise 30 km olduğunu söylemekte fayda var. Merkez şehir yürümek için çok uygun ama sürücülerin çok tekin olmaması neden ile pek bisiklet önerilmez.

Kullanılan dilin adı “Singapurca”.Ama neredeyse herkes ingilizce konuşabiliyor ancak o kadar akıcı ve yutarak ingilizce konuşuyorlar ki bu dile “Singlish” !! adı veriliyor.  Her öğrenci okulda ingilizcenin yanında, malay, tamil yada mandarin anadillerinden birini de öğrenmek zorunda. Her turistin şehrin temizliğinden sonra ilgisini çeken ikinci şey; herkesin akıcı ingilizce konuştuğudur.

Şehiri gezerken birkaç bölüme ayırarak gezmekte fayda var bunlar; “Little India”, “Chinatown”, “Garden Lake”, “Sentosa Island”, “Quays”, “Orchard Road” olarak sayılabilir.


Orchard Road

“Orchard Road” tam bir piyasa ve alış-veriş caddesidir.Bu cadde üzerinde tapınak, müze vs beklemeyin. 2 km’lik cadde üzerinde  “Orchard Central”, “Paragon” gibi çok büyük Mall’lar mevcut.  Bildiğiniz (ve bilmediğiniz) nice markalar ve elit butiklerin mağazaları da burada. Bunun yanında “Luck Star” gibi daha mütevazi mağazaların birarada olduğu Mall’larda var ve buralarda özellikle elektronik ve parfüm alışverişlerini çok makul hatta ucuz fiyatlara yapmak mümkün.Little India

“Little India” görülmesi ve vakit ayırılması gereken bir bölge. Gezi için sizlere Lonely Planet gezi kitabının ilgili yürüyüş rotasını takip etmenizi öneriyoruz. 2.5 km ve 2.5 saatlik bu tur üzerinde; aynı zamanda bir “hawker” olan meşhur “Tekka Centre” ı, “Tan House”u, 24 saat açık olan bir merkez olan “Mustafa Center”ı, “Sri Srinivasa Perumal Tapınağı” nı, “Sakaya Muni Buddha Gaya Tapınağı” nı, “Abdul Gaffoor Camii” ni göreceksiniz. Bu yürüyüş hattını dışında kalan ama küçük sapmalarla; “Sultan Camii”ni, “Sri Veeramakaliamman Tapınağı” nı, “Leong San See Tapınağı”nı, “Kuan Im Thong Hood Cho Tapınağı” nı, “Hajjah Fatimah Camii” ni, “Arab St” i  ve “Malay Heritage Centre” ı (www.malayheritage.org.sg)  “Little India” bölgesinde görebilirsiniz. Biz aynen bu rotayı takip ettik ve tüm bu  merkezleri gezdik. Ancak söylemeliyizki; Singapur gibi güzel bir kentte Hint mahallesi maalesef pek iyi gelmiyor insana. Burada tavsiye edilen yerleri gezdik ve birdaha vakit ayırmadık buraya. Size de planlamanızda sona bırakmanızı öneriyoruz.


Chinatown

“Chinatown” bölgesi de çok özel bir bölge yine bu bölgenin de gezilmesi için size aynı rehberin 2 km lik, 2.5 saatlik (bir yerlere takılmadan tabii ki) “Chinatown” yürüyüş rotasını öneriyoruz. Karışık ve girdi-çıktı ları çok olan bu semtte bu şekilde bir rota izlemekte fayda var.

Bu rota sizin “”Wak hai Cheng Bio tapınağı” nı, “Fuk Tak Ch’i Müzesi” ni, “Nagore Durgha Shrine Camii” ni, “Siang Cho Keong Tapınağı” nı, “Jinriksha İstasyonu” nu, “Chinatown Complex” i,  görmenizi sağlayacak. Yine bölgedeki iki önemli cadde olan “Club St” ve “Temple St” kaçırılmamalı.


Bu bölgede de gezerken rota dışına ufak çıkışlara yada daha sonradan; “Chinatown Heritage Centre” (www.chinatownheritage.com.sg) ı, “Buddha Tooth Relic Tapınağı” nı, “Seng Wong Beo Tapınağı” nı, “Sri Mariamman Tapınağı” nı, Thian Hock Keng Tapınağı” nı görmelisiniz.

“Buddha Tooth Relic Temple”  esasında daha çok yeni 2008 de açılan bir tapınak. Fakat o kadar görkemli yapılmış i hem yerel halkın hem de turistlerin ilgi merkezi olmuş. Sık sık burada budist rahiplerin dua seanslarına rastlayabilirsiniz.


quays

Diğer önemli bir alan nehir kıyısı bölgesi; “Quays” adı verilen nehir kıyısının restaurantlar ve çeşitli aktivitelerle yeniden düzenlenmesine  “Quays” adı veriliyor. “Boat Quays”, “Clarke Quays” ve “Robertson Quays” adında 3 ayrı bölge var ama artık bunlar biraz birbiri içerisine girmiş durumda. Genelde bu bölgeler Singapur’un en trendi bölgeleri. Özellikle geceleri Singapur gençliği ve turistler buraya akın ediyor. Burada kısa mesafeli tekne gezintileri de yapmak mümkün.

Bu bölgeye çok yakın bir bölge olan “Marina Bay” da Sentosa adasında da yer alan Singapur’un simgesi olan yarı balık yarı arslan “Merlion” heykeli burada da yer alır.Ayrıca meyvelerin kralı ! olan “durian”  şeklinde yapılmış olan “Esplanade” (www.esplanade.com) her türlü sanat olayına ev sahipliği yapan bir merkezdir. Şehrin sıcağından kaçan turist ve Singapurluların nefes alıp iyi vakit geçirdikleri bir alan  “Fort Canning Park” burada yer alır (Yasak Tepe-Bukit Larangan).  Şehirin görülmesi gerekli yerler arasında yer alan noktalarından birisi de “Raffles Hotel” dir ve bu bölgededir (www.raffleshotel.com) 1899 yılında açılan bu prestij otelinin lobisi halka açıktır ve turist çekim merkezidir. Lobiye sandeletle ve şort ile girmek yasaktır. “Asian Civilazations Museum” , “Peranakan Museum”, Singapore Art Museum” (www.nhb.gov.sg/sam), National Museum of Singapore” (www.nationalmuseum.sg), Singapore Philatelic Museum” gibi müzeler burada yoğunlaşır.

Singapur’un olmazsa olmaz aktivasyonlarından birisi de “Singapur Flyer” dır. “London Eye” benzeri bir dönmedolap olan “Flyer” dünyanın en büyük dönmedolabı. Flyer bir turu yarım saatte tamamlıyor ve bir tur atılıyor. O kadar yavaş ve stabil bir tur atıyor ki neredeyse döndüğünü anlamıyorsunuz. Klimalı ve çok büyük kabinlere binerken ücretsiz ve sesli bir rehber veriliyor. Elinizde size verilen 360 derecelik haritada şehrin slüetinde önemli yerlerin üzerinde numaralar var. Elinizdeki elektronik rehberde o numaraya bastığınızda o bölge hakkında ayrıntılı bilgi alabiliyorsunuz. Pist F1 pisti üzerinde kurulu bu turun bedeli ise 29.5 SD. Eğer vaktiniz ve paranız bol ise bu turu hem gece hem gündüz yapmak ayrı bir zevk olacaktır.Little India & Kampong Glam bölgesine Singapurlular arasında değil ama turistler arasında “Arab Quarter” da denilir.


Sentosa Adası

Singapur’luların hafta sonu ve yazın kaçış yeri “Sentosa Adası” ’dır. (www.sentosa.com.sg) Buraya shuttle-bus ile gidebileceğiniz gibi daha hafızalarda kalacak bir aktivasyonla gitmek isteseniz en iyi seçenek “cable-car” dır. Gidiş dönüş ücreti 13.90 SD olan bu turun fiyatı eğer cam tabanlı kabini tercih ederseniz 20 SD dir. Sentosa adasına geçmek için ulaşmanız gereken bu teleferik hattı World Trade center’ın içerisinde. Buraya en yakın metro istasyonu “Harbour Front”. Cable Car biletini alırken size adadaki aktiviteleri içeren paketleri satın alıp almak istemediğiniz soruluyor. Normalde herbir aktivasyonun ayrı ücreti var. Cable Car biletini alırken bunların bazılarını yada tümünü içeren paketleri satın alabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz en içeriği bol paketi almanız ve tam 1 gününüzü bu adada geçirmeniz (fiyat 115 SD ye kadar çıkabiliyor) Hiçbir basamağından pişman olmayacaksınız. Bu biletle ada içerisinde hizmet veren değişik renklerle kodlanmış otobüslere ve sahilde ring yapan tramwaya binebiliyorsunuz. Değişik renklerle kodlanmış (mavi, kırmızı, sarı) otobüslerin değişik rotaları var ve bu rotalar otobüs duraklarında ve bilet alımı esnasında size verilen kitapçıkda yazılı. Adada sizi bekleyen aktivitelerden bazıları şu şekilde:

“Butterfly Park & Insect Kingdom” (www.butterflypark.com.sg) Burası bir tür yağmur ormanı minyatürü şeklinde düzenlenmiştir.Her tür kelebek ve böceği burada bulabilirsiniz. giriş 10 SD. Doğal ortamında bulunan kelebeklerin çeşitliliği göz kamaştırıcı. Özellikle fotoğraf tutkunları buradan ayrılmakta zorluk çekecektir.

Singapur’un simgesi olan altı arslan üstü balık olan “Merlion” görülmeli. Tepedeki 37 m uzunluğundaki bu heykel gerçekten ilgi çekici (giriş 8 SD).

“Merlion” un yanından çıkılan “Imbiah Lookout” adı verilen ve 3 ayrı katın dış ortamdaki yürüyen merdivenler ile çıkıldığı teras bölgesi de geziye mutlaka dahil edilmeli. Bu teras aynı zamanda sizi “Images of Singapore” a götürecektir.

Singapur’un nasıl bir ülke olduğu ve nasıl kurulduğunu anlatan kısa geçmişine ışık tutan bir aktivasyon; “Images of Singapore” burayı sakın kaçırmayın. Singapur’u burayı gezdikten sonra daha iyi anlayacaksınız.

“Sky Tower” sizi 110 m yukarıya klimalı kabinlerle çıkartan bir sistemden ibaret. Hava eğer açıksa tüm singapur ayaklarınızın altında demektir. (12 SD)
Tüm dünyanın en büyük akvaryumu da burada “Underwater World” (www.underwaterworld.com.sg)  giriş 19.90 SD Klasik bir tüpten geçilen sistemde fark türlerin büyüklüğü, çeşitliliği ve tüpün uzunluğu. Örneğin büyük olarak kabul edilen Barcelona akvaryumu 80 m iken burası 150 m uzunluğunda. Buranın bileti adanın diğer tarafındaki “Dolphin Lagoon” a girişi de kapsıyor. Yunusların gösterisi hergün 13:30, 15:30 ve 17:30 da sergileniyor. Pembe yunuslarla yüzmenin bedeli 120 Sd ancak sadece çocuklara bu imkan veriliyor. (saat 09:45 hergün). Bu gösteriyi izlemek için saatleri takip etmelisiniz. Gösteri güzel ama dünyanın değişik yerlerinde daha iyilerini seyredenlerin çok ilgisini çekmeyebilir. Eğer yunus gösterisi izlemediyseniz kaçırmayın..

Yine adadaki ilgi alanlarından biri;     “Extreme Log Ride” 4D sinemanın süper bir örneği. Sizi bir çizgi filmin içerisnde sanal 4D yolculuk yaptıran bu gösteri bizim çok ilgimizi çekti. (18 SD) Bizce mutlaka programa dahil edilmeli

Adanın askeri olaylarının yakın geçmişini bulabileceğiniz “Fort Siloso” ise 8 SD.

“Nature Walk”, Sentosa 4D Magix”, “Sentosa Nature Discovery” diğer katılmanız gereken aktivasyonlar. Bu aktivasyonların dışında adanın arka tarafına geçip “Siloso Beach” ı gezmenizi ve burada mevsim uygunsa denize girmenizi öneririz. Sadece mayonuzun yanında olması yeterli soyunma odası, dolap gibi imkanlar sahilde mevcut.Sahilde çok sayıda restaurant ve  cafe mevcut.

Adada Cable Car’la geçerken görebileceğiniz gibi yapımı hararetle süren bir inşaat aanı var. Burada 2010 yılında; “Universel Studios Singapore”, Marine Life Park”, Maritime Xperimental Museum”, “Equarius Water Park”, “Festive Walk” ve “Le Vie” adında yeni bölgeler ve 5 otel daha açılacak. Bu katılımlardan sonra bize göre Sentosa adasına 2 gün gerekecek.

Singapur Botanic Garden

Bu cümleyi çok fazla kurduk ama “olmazsa olmaz” aktivasyonların belki de en önemlilerinden birisi de “Singapur Botanic Garden” içerisinde yer alan; “Singapur Hayvanat Bahçesi” ve “Night Safari”.

Burası şehirin en uzak yeri sayılabilir ya taksi ile gideceksiniz yada metro + otobüs ile. Bizim gibi metro ile alternatifini seçerseniz kırmızı hat üzerindeki “Ang Mo Kio” istasyonunda inmeniz gerekiyor. Burada indiğinizde etrafta 1, 2 ve 3 nolu otobüs durakları var. (büyük garajlar şeklinde) 1 nolu duraktan kalkan 138 nolu otobüsün son durağı Hayvanat Bahçesi. (1.6 SD)

“Singapur Zoo” dünyanın en büyük ve en doğal hayvanat bahçelerinden biri belki de en iyisi. Özellikledoğal ortamın inanılmaz iyi düzenlenmesi ile öne çıkıyor 1-2 istisna dışında hiçbir hayvanın önünde kafes, cam vs. bir engel bulunmuyor. Hatta bu iş nasıl oluyor diye düşünüyorsunuz ama ziyaretçilerin dikkatini çekmeyen, çok iyi kamufle edilmiş engeller mevcut. Diğer bir özelliği de “Bengal Kaplanı”, “Kutup Ayısı”, “Beyaz Gergedan” gibi nadir türlere de ev ahipliği yapması.Burayı sakın kaçırmayın ve yaklaşık 3-4 saat ayırın. Hayvanaların beslenme saati 14:00 civarı bu saatlerde orada olmanızda fayda var. Buranın dışarısında “Nighy Safari” adı verilen bir yer daha var.Burası Hayvanat bahçesinden tamamı ile ayrı bir yer. Saat 19:00 da başlıyor. Hayvanat bahçesi gezinizi saat 19:00’da “Night Safari” de olacak şekilde ayarlayın. “Night Safari” de yine çok özel hayvanları tamamen zifiri karanlıkta sadece onların olduğu bölgelerin loş aydınlatılmış hali ile geziyorsunuz. gezi yolları olduğu gibi 45 dakika süren bir “tram” yolculuğu ile de gezebiliyorsunuz. Ortam gerçekten korkutucu sayılabilecek bir ortam olduğu için biz (ve ziyaretçilerin %95’i) tram’i tercih etti. “Zoo” ve “Night Safari” biletlerini birlikte alırsanız indirimli oluyor. Hem “Zoo”da hem de “Night Safari” de bilet fiyatına “Tram” ler dahil değil. Bilet alırken ikisi için de “Tram” istediğinizi belirtmeniz gerekir. Zoo + Night Safari + 2 Tram : 49 SD tutuyor.

Eğer “çok yorulduk; bir masaja ihtiyacımız var”  diyorsanız, “Telok Ayer” cadsesinde birçok merkez makul fiyatları ile kaliteli hizmet veriyor. 1 saat masaj 40 SD, refleksoloji ise 25 SD.

Singapur hakkında söylenecek önemli bir konu da Singapur’un tam bir “ceza” kenti olduğudur. Kentte dolaşırken bir çok şeyin yasak olduğuna dair uyarı tabelaları göreceksiniz cezaları da gelende 1000 SD şeklinde ağırcadır. Hediyelik eşya mağazalarında “Singapore: A Fine City” şeklinde t-shirtler görebilirsiniz. Fine kelimesinin hoş ve ceza şeklinde 2 anlamı olduğunu belirtelim bu arada !!

Singapur “Changi” havaalanı dünyanın en gelişmiş, en organize, devamlı ödül alan sayılı havaalanlarından birisi.Singapur’dan havaalanına gitmek için metroyu kullanabilirsiniz (1.9 SD) Sadece 1 hat değiştirerek havaalanına ulaşabilirsiniz. “Changi” havaalanı 3 nolu yeşil metro ağı üzerinde ama buraya ulaşmak için “Tanah Merah” istasyonundan aktarma yapmanız gerekiyor. Yolculuk40 dakika civarında sürüyor. Eğer bavulunuz fazla eğilse en kolay ve ucuz yol bu. Eğer bavul fazla ise taksi gerekecektir. Taksi 2025 SD tutuyor ve 30 dakikada ulaşıyor. “Changi” havaalanında T1, T2 ve T3 terminalleri var ve terminallerin arası uzak. “Sky train” adı verilen ve ücretsiz olan bir tren ile terminaller arası ulaşım sağlanıyor. Bu nedenle taksi ile giderseniz hangi terminalde ineceğinizi yani uçağınızın hangi terminaleden kalkacağını önceden öğrenin. Otellerde bulunan kiosklardan bu bilgiyi alabilirsiniz. Eğer bu bilgiye ulaşamazsanız ve THY ile uçacaksanız % 90 terminaliniz T1 olacaktır. En büyük ve lüks terminal ise T2.

Singapur’un çok iyi düzenlenmiş ve çok faydalı bir turizm resmi sitesi var: (www.visitsingapore.com)
“Gezmek vahşi bir şeydir. 
Sizi yabancılara güvenmeye ve
 alışık olduğunuz ev ve arkadaş konforunu 
kaybetmeye zorlar. Dengenizi kaybedersiniz. 
Zorumlu şeyler (Hava, uyku, rüyalar,
 deniz, gökyüzü) haricinde hiçbirşey sizin
 değildir..Her şey, sonsuzluğa veya ne hayal
 edersek ona yönelir.”
cesare pavese