Roma

 
 Tiber nehrinin iki yakasına kurulmuş olan “Dünya başkenti” ünvanını elinde bulunduran Roma için “Romayı gör , öl” yada “Romayı görmeden ölme”  boşuna denmemiş.


Roma bence tekrar tekrar gidilecek (eğer zaten trevi çeşmesine arkanız dönük para attıysanız döneceksiniz demektir !!) bir dünya başkenti. Roma'ya ilk defa gidecekseniz en az 5 gün net Roma'ya ayırın derim. Bir çırpıda bakacak olursak Coliseum, (içerisi burada) Fontana di Trevi (Trevi çeşmesi) St. Peters Basilicası, Sistine Şapeli, San Grovanni in laterano katedrali, Vatikan (yarım gün demek zaten) ve St. Pietro Kilisesi + müzesi, Roma forumu, Panteon, Katakombslar, Piezza Spagna (spagna meydanı, İspanyol merdivenleri) yine Piazza Novona ve Piazza Venezia, bir çırpıda görün denecek yerler. Ama bunlar sadece mutlaka gezilmesi gereken standart yerler esas Roma güzellikleri ara sokaklarda meydanlarda rastgele dolaştıkça karşınıza çıkıyor 2-3 günde yukarıda yazılı olanları gezin ki 3 gün filan da kendinizi caddelere bırakın


Roma Forum'unu gezmek için buraya İspanyol Merdivenleri için de buraya , Piazza Navona'yı gezmek için buraya da tıklayabilirsiniz.Zaten gezmeniz gereken yerlere ulaşmak için defalarca buradan geçeceksiniz ama bir defa da “passeggiata” (gezinti) amaçlı “Via Del Corso”  ve “Via Condotti”ye  gidin dünyaca ünlü butiklerin tümünü aynı anda gezin.

 

Gece güzel bir  “Roman forum”  ve “Palatine Hill”  manzarası için “Cordonata” nın merdivenlerini çıkın en iyi manzara oradandır

 

Birazda “Piazza Navona” dan bahsedelim burası gündüz meydan gece inanılmaz bir cümbüş; ne arasanız burada ressamlar, gösteriler, konserler. vs.. burayı hem gündüz hem gece görün mutlaka..


Vatikan biliyorsunuz Roma içerisinde bir devlet ama esasen tabii ki sembolik. Bir dini merkez olduğu için İtalyaya bağlı olmayıp tüm dünyanın dini merkezi olması için bir devlet statüsü kazandırılmış. 500 vatandaşı olan Vatikanın 1400 odalık müzesi, helikopter alanı, postanesi radyosu, tren istasyonu ve 80 kişilik özel bir ordusu bile var !! Vatikan’a dekolte ile askılı bluzla ve mini etekle girilmez unutmayın.


Birkaç seçkin “Ristorante” önerisi:

 

“Da Fortuna Al Panteon” Via del Panteon 55; “Pierluigi” Piazza De Ricci 144

 

“Armada Al Pantheon” Salita de’ Crescenzi 31 “Galeassi”  Piazza Santa Maria in Trastevere 3

 

“La Campana”  vicolo della Campana 18 “Otello” Via della Croce 81

 

Pahalı olamayan ama güzel yemek yenebilecek birkaç “Trottoria”önerisi:

 

“al Picolo Arancio” Vicolo Scanderberg 112 (Fontana di Trevi ye yakın)

 

“Al Gran Sasso” Via di Ripetta 32 “Grotte del Teatro Di pompeo” Via del Biscione 73

 

“ıl Nuovo Mondo” Via Amerigo Vespucci 9 “Trottoria della Stampa” Via dei Maroniti 32

 

Birazda diğer şehirlerle ulaşımdan bahsedelim;

 

Roma-Verona arasını 7,5 saat Roma – Siena arasını 4 saat Roma - Pompei arasını 3 saatte alabilirsiniz (oto ile)

 

Tüm İtalya için söylenebilecek bazı şeyler var. Örneğin hırsızlığın çok fazla olduğu bir ülke ..özellikle kapkaç..bu açıdan çantanıza özellikle sahip olmalı, pasaportunuz çantanızda taşımamalısınız. Bu amaçla kıyafet içerisinde gizli taşıma amaçlı özel cüzdanlar var onlardan edinmenizde fayda var...fotoraf makinanızı bile sizin fotorafınızı çekmesi için güvenli görünmeyen kişilere vermeyin (makinanızı son görüşünüz olabilir!!)


İtalya’ya özellikle ilkbahar ve sonbaharda yağmurluksuz ve çok rahat bir ayakkabı, güneş gözlüğü olmadan  gitmeyin.


Trafik Türkiyeden çok farklı değil özellikle Napoli taraflarına inildikçe aynı Türkiye hatta daha kötü. İtalyada tek fark çok fazla motorsiklet var buradan Türkiyeye dönünce biz neden motor kullanmıyoruz diye düşünüyor insan..


Eğer mümkünse birkaç kelime İtalyanca öğrenin bundan çok memnun oluyorlar. İşte size gerekli küçük bir İtalyanca sözlük burada.. ve devamı burada


İtalyanın tümünde olduğu gibi insanı baştan çıkaran kafeler, mandıralar, gurme dükkanlar, marketler, dondurmacılar'lar (gelatto  !!) heryerde mevcut ve sizi bekliyor. Yine ana meydanda olmamakla beraber azınlıkların kontrolünde olan işportacılık burada da mevcut özellikle hediyelik eşya ve deri alabilmek mümkün. Alışveriş olarak tüm caddeler ünlü markalarla dolu "upim" ve "la reinacente" adında 2 çok katlı mağaza zinciri tüm italyada var. Eğer yazın itlayada iseniz bol bol yürüyeceksiniz bunu bilin...bu rada her su 0.5 ile 2 euro arasında size satılacak ...ayrıca WC' lerde 0.5 ile 1 euro aralığında (Mc Donalds da bile tuvaletin kapısı yediğiniz menüdeki şifre ile açılıyor) 1 haftada yaklaşık 100 euronuz su ve WC için gidecek (nasıl hesap ama?)


Yemek için İtalya'da her türden her bütçe için alternatif mümkün caddelerdeki ufak büfe tarzı yerlerden 3 euro civarına alabileceğiniz (genelde domuz salamlı olan, domuzsuz isterseniz "no mayelle" demeniz yeterli) sandviçler olabildiği gibi lüks sayılmayacak yerlerde bile adam başı 50 euro civarında hesap vermek mümkün. İtalyanlar yemeği 2 aşamada yiyorlar önce "primi" dedikleri genellikle "Pasta" dedikleri bizim makarnamız ile başlanıyor (bizim dememin nedeni makarna olduğunu anlatmak gerçekten farklı ve çok lezzetli yapıyorlar) bu "primi" genellikle 6-8 euro civarında oluyor. Bunu "secondi" dedikleri et yemeği izliyor. Et yemekleri genelde 12-15 euro civarında bunun arkasından tatlı yada genelde tatlı olarak "formaggio" yani peynir yeniyor. Kahve içmemeyi düşünmeyin bile sebebini sorarlar çünkü !!Daha az fiyata daha iyi yemek isterseniz bence herzaman menü öneren restorantları tercih edin. Bir de "coperto"denilen bir olay var bu bir hizmet bedeli yediğiniz yemeğe ekleniyor ama sabit ...yani 5 euro tutarında bir yemekde yeseniz 15 euroluk bir yemek de yeseniz yediğiniz yere göre değişen 2-5 euroluk bir "coperto" ödüyorsunuz. (% 10-15 civarında bir bahşiş de ayrıca bekleniliyor. İtalyada restorantlarda 3'e ayrılıyor. "Pizzeria" denilen işletmeler daha hızlı ve ucuz hizmet veren ağırlıklı olarak pizza yapan ama başka yemeklerin de bulunduğu yerler. 2. alternatif "trottoria" denilen aile işletmeleri bence en iyi alternatif bu ve genelde italyanlar da buralarda yiyiyor. 3. alternatif ise "ristorante" yani üst seviyede yemek ve hizmet veren dolaysı ile daha pahalı işletmeler (denenebilir ama hergün pek tavsiye etmem !!) Dondurma hem belkide dünyanın en iyi dondurması hemde ucuz acıktıkça bir dondurma yiyin...bir daha bulamazsınız...


Gerçi İtalya'ya kadar gitmişken fast food yemezsiniz herhalde !!! ama fast food ucuz...ama extra alacağınız bir ketçap bile extra euro ile mümkün..


Bazı cafe ve restorantlarda barda oturmak, içerde oturmak, dışarıda oturmak ve yemek yerken müzik varsa bunların hepsi ayrı fiyatlandırılır. Birçok İtalyan barda bir şeyler atıştırır fazla vermemek için dikkat edin.

 

Pizza diyince aklınıza sokaklardaki dilim pizzalar gelmesin. İyi bir adreste yiyeceğiniz pizzayı unutamayacaksınız. İtalyanlar bizin gibi karışık pizza pek yemiyorlar. Genelde tek yada iki malzemeli “margerita” yada “napoliten” pizza tercih ediyorlar (siz de öyle yapın..)

  

Akşam yemeği her zaman pahalıdır ve menü sunulmaz genelde. Eğer sizin için fark etmiyorsa ana yemeğinizi öğlene alın akşamı geçiştirin. Ama güzel bir “chianti” açılmış bir akşam yemeği de kaçırılmamalı bence.

 

Roma...

“Heryere giden herşeyi bilir”


Fransız atasözü