Rabat

 
 


 

Otelden çıknca kendinizi Medina duvarlarından içeriye “Souk as sebat”a (mücevherciler çarşısı) atın. (adı böyle kalmış ama şu an normal “souk” (çarşı) formatında. Rabat genel olarak gümüş işçiliğinin fazla olduğu ve gümüşlerinin beğenildiği bir kent . Bu çarşıda da çok gümüşçü var (gümüş isteyenler Fas da buradan yada Marrakech'den almalı)Hemen çarşının girişinde “Grand Mosque” (Büyük camii) gezilmeli. Çarşının sonundan sola doğru dönerek “Kasbah de Oudaias” a geçin. Bu bölgeye ulaştığınızda ana kapının yanında “Andalusian Gardens” dan girin bölgeye. “Kasbah” ‘a buradan geçerek tırmanırsanız rota daha zevkli oluyor. Bahçeler sizi çok güzel manzaralı bir Cafe’ye götürecek; orada mutlaka bir “naneli çay” (bizce şekersiz)  molası verin. Takiben mavi boyalı ara sokaklardan çıkarak bölgeyi yavaş yavaş gezin ve tadına vararak “Kasbah” turunu bitirin.


Görülmesi gereken önemli bir nokta “Hasan II” kulesi  bulundunuz yere esasında yürünebilir mesafede ama Rabat’da 1 gün kalacağınızı düşünerek taksilerin de ucuzluğunu dikkate alarak vakit kaybetmeyin ve 10 dh vererek “Hasan II” kulesine geçin. Burada yapımı yarım kalan “Hasan II” kulesi ve 1962 de ölen Kral için yapılan Muhammed V’in mozalesi bulunuyor. Kapıda  bekleyen atlı berberi askerleri ile heybetli “Hasan II” kulesi görülmeye değer. Zamanının en yüksek kulesi olması aması ile yapımına başlanan kule 80 m civarı olacakken  kule Kralın ölümü sonrasında 44 m de yarım kalmış.

 

Buradan sonra Roma dönemi kalıntılarına ilgisi olanlar yine bir taksiye 15 Dh vererek “Chellah” ı görebilirler.

 

Akşam yemeği için Balima Hotel’in yanındaki sokakta yer alan makul fiyatlı ama çok lezzetli “Petit Beur” (dar Tajine)’i mutlak tavsiye ederiz. Burada cous cous yada tajine çok güzel yapılıyor. Gerçek Fas yemeklerine burada bir başlangıç yapmış olursunuz. (Fas şaraplarından “Volubilia” da tavsiye edilir. Kişi başı birer tajine, 2 kişiye birer kuskus  + 1 şişe şarap + tatlılar için  6 kişi 1100 Dh  hesap verdik.

 

Fas ile ilgili genel bilgiler, ulaşım, alış-veriş, yemek vs bilgiler Marrakech sayfasındadır.

 

  
 
“Seyahat, önyargı, ve dar bakıs açıları için ölümcüldür”

mark twain
 

Casa’dan “Gare de casa Port” dan alacağınız 2 sınıf tren bileti ile (32 Dh)  1 saatlik bir yolculukla 1.6 milyonluk Kraliyet Şehirlerinden “Beyaz Şehir” Başkent Rabat’ a varabilirsiniz. “Bou Regreg” nehrinin kenarında kurulmış Rabat.  Tren ile rabat’a geldiğinizde Rabat adı taşıyan 2 istasyon var “Rabat Agdal” şehir dışındaki Rabat istasyonu orada inmeyip “Rabat Ville” sitasyonunda inmelisiniz.Biz hem fiyatına oranla çok iyi bir otel olan ve tren sitasyonuna 200 m uzaklıktaki “Hotel Balima” yı seçtik konaklama için (2 kişilik oda 550 Dh, kahvaltı dahil) Otelin genel kullanım alanlarında Fas karakteri verilmeye çalışılsa da odalar klasik bir büyük otel formatında.