Prag


Prag                                  Anasayfa

 
 

Prag çek Cumhuriyetinin başkentidir. 10 milyonluk Çek Cumhuriyetinin 1,2 milyonu Prag'da yaşar. Ülkede çek dili konuşulur. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalama tehditi ile ile şehir almanlara teslim edildiği için !! bombalardan nasibini almamış nadir kentlerdendir ve bu sebeple tarihi zenginliği günümüze kalabilmiştir. Prag'ı ziyaret için en iyi aylar mayıs,haziran ve eylül olarak sıralanabilir.


Vltava Nehri tarafından ikiye bölünen şehrin merkezi “Stara Mesto” (Eski Şehir)’dir. Burada bulunan Belediye Sarayı'nın Saat Kulesi ve "Astronomik Saat" turistlerin ana ilgi odaklarından birisidir. Her saat başı çaldığı zaman 12 havarinin geçit törenine sahne olur. İlk önce saatin solunda bulunan iskelet elinde bulunan ipi çeker. Sol elinde ise ters çevirdiği bir kum saati hayatı simgeler.Bu bölümün sonunda horoz öter ve çan çalar. Diğer figürler arasında korkunun simgesi "Osmanlı", kendine aynada bakan "kibir" ve açgözlülüğü simgeleyen "yahudi tefeci" vardır. Çekler için "Osmanlı=Korku" diyebiliriz. Charles Köprüsü'nün saat kulesine bakan ayağında bir nehir seviyesini ölçen bir cetvel vardır (selden korunmak amacı ile düşünülmüş..). Bu cetvelin yanlarında nehirin seviyesini gösteren bazı taş kabartmalar mevcuttur.

En son seviyede bir "Osmanlı Başı" figürü vardır. Bu kabartma "artık nehir Osmanlı kadar tehlikeli kaç !!" anlamındadır.Neyse bırakalım geçmiş günleri !!! siz kulenin tepesine çıkıp muhteşem Prag manzarasını görün en iyisi.....Bu kompleks aynı zamanda Belediye Sarayı olduğu için burada evlenen çiftlere rastlamak herzaman mümkün... Stromestreke Namesti meydanına açılan evlerde eski çağda evler numara ile değil evlerin üzerindeki motiflerler ayrılırmış ..bu meydandaki taş masalı ev, taş keçili ev, altın unicornlu ev, leklekli ev, mavi yıldızlı ev görülebilecek akla gelen örneklerdir. Bu meydanı baz alırsak, güney tarafında “Nove Mesto” yani yeni şehir, güzel sokaklar ve Opera Binası yer alır. Kuzey tarafında ise en önemli ve ünlü alışveriş caddesi “Parizka” (Paris Caddesi) ve Jewish Quarter (Musevi Mahallesi) yer alır. Batısında ise Vlatava Nehri ve üzerinde bulunan büyüleyici Karluv Most (Charles Köprüsü,Karel Köprüsü) sizi şehrin diğer tarafına götürür. Eski şehrin UNESCO tarafından dünya mirası kabul edildiğini hatırlatalım..
Nehrin karşı tarafında Prag Kalesi yer alır. Kaleden kendinizi merdivenlere bırakırsanız eski şehire kadar uzun sayılmayacak bir yürüyüşle ulaşırsınız. Petrin Kulesi ve Sparta Prag’ın maçlarını oynadığı stad da bu yakadadır. Küçük bir not; Türk Büyükelçiliği de bu yakadadır.

Tyn Kilisesi", "Kraliyet Sarayı", "St.George Manastırı", "Vitus Katedrali", "Summer Palace", "Loreto", "Cernin Palace", "Hradcany Square", "Golden Lane", "Valdtejn Gardens", "St. Nicolas Kilisesi", "Saat Kulesi", "Charles Köprüsü", , "Funicular". "Bridge Tower", "Old Town Square",, "Petrin Kulesi" ,"Welceslas Square", "Zivkov Tower", "Peace Square", "Clementinum", "Barut Kulesi (powder tower)", "Ulusal Müze", "Ulusal Tiyatro" ve "Franz Kafka'nın evi"görülebilr. görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bu yerlerin 360 derecelik sanal turlarını atmak için buraya tıklayın.. Eğer 22 no.lu tramvaya binerseniz şehrin manzarasının keyfine varabilirsiniz. Pazartesi günleri tüm kaleler, kuleler, ve antik döneme ait kalıntıların bulunduğu ören yerleri ziyarete kapalıdır. Buna ilaveten Ulusal Müze her ayın ilk pazartesi günü ücretsiz gezilebilir.

Çek Cumhuriyetin'de, özellikle Prag'da, her adım başı rastlanan kiliseler olsa da, yapılan araştırmalar, 40 yıl süreyle Komünizmle yaşayan halkın yüzde 50'sinin ateist olduğunu gösteriyor. Geri kalanlar içinde en önemli grup ise Katolikler.

Eğer tur ile giderseniz operatörünüz size zaten tüm extra tur olanaklarını !! sunacaktır. Ancak isterseniz siz kendiniz de bu turları satın alıp gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin: Vaclavske nam. 23 adresinden biletlerini edinebileceğiniz Martin Tour ile (tel: 00420224212473, www.martintour.cz) tarihi şehir turunu (2 saat): 9 euro, Terezin turunu (5 saat): 35 euro, büyük şehir turunu (3 saat): 16 euro, vltava turunu (1,5 saat): 9 euro, büyük Vltava turunu (2.5 saat, yemekli): 21 euro, Karlstejn Kalesi turunu (5 saatyemekli): 30 euro, Kutna Hora turunu (5 saat): 25 euro, Karlovy Vary turunu (10 saat, yemekli):45 euro'ya gerçekleştirebilirsiniz.
Prag'a gidipte konserlere gitmeden olmaz. Klasik müziğin en güzel örneklerinden, jazz ve rock'a kadar pek çok seçeneği ile konser salonları sizleri bekliyor, Özellikle astronomik saatin bulunduğu meydanda, öğle saatlerinden sonra eski kostümler içerisindeki gençler bilet satışına başlıyorlar ve istek halinde ödemeleri kredi kartı ile de kabul ediyorlar. (ogrenciler icin konser salonlarinin bir kismi indirim uyguluyor. Ancak genellikle el ilanı ile saılan konserler çok uyduruktur.

Eger yaninizda ogrenci kimliginiz varsa, ibraz etmeniz halinde pek cok yerden indirim alabiliyorsunuz)

Her yılın 30 Nisan günü tüm Prag halkı, Kampa adası ve cıvarında, cadıları yakma töreni (Walpurgisnacht, Paleni Carodejnic) düzenliyor. Tabii günümüzde ateş yakmak yerine havai fişek gösterileri ile Prag bir renk cümbüşüne dönüyor. Kutlamalar bu kadarla da kalmıyor, yine Nisan ve Mayıs ayı boyunca "Prazske jaro-Prag'da Bahar" eğlenceleri ve Uluslararası Prag Kitap Fuarı ve Eylül ayında Mozart festivali düzenleniyor. Ayrıca Prag'da marionette & puppet yani kukla tiyatrosu oldukça popülerdir vakit bulursanız izleyin..


Ulaşım bilgileri

Metro
Prag Metrosu 3 hattan oluşmakta olup her hat farklı renkteki bir harf ile tanınmaktadır. Hat A Yeşil renk (Skalka - Dejvicka istasyonları), Hat B sarı renk (Cerny - Zlicin istasyonları) , Hat C kırmızı renk (Nadrazi Holesovice - Haje istasyonları) . Metro sabah 5 ile gece 12 arasında islemektedir. Çalışma saat-günleri içinde her 2 dk da bir, diğer zamanlarda 4 ile 10 dk arasında sefer vardır.

Tramvay ve Otobüs
Tramvay ve Otobüsler sabah 4:30 ile gece 24.00 arasında islemektedir. Tarifeleri duraklarda asılıdır.

Toplu taşıma araçlarında billet kontrolü yok ama rastgele yapılan kontrollerde yakalandığınızda çok ağır cezalar var.

Funicular
Funicular ile Petrin Tepesine çıkış Újezd - Nebozizek - Petrin güzergahında yer almaktadır. Funicular sabah 9:15 , aksam 8:45 arasında islemektedir.
Şehir ulaşımının tümü bilet ile sağlanırr. Yolcular yolculukları öncesinde biletlerini otel, Dopravni Podnik Info merkezi, gazete bayileri, seyahat acentaları mağazalardan temin edebilir.. Ya da tek gidişlik biletler metro istasyonlarında bulunan slot makinelerden temin edilebilir.


bazı faydalı bilgiler...

Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

*Prag için herhangi bir gazeteyi açıp çok fazla tur bulabilirsiniz.Bireysel olarak gidecekseniz
THY ve CSA (Çek Havayolları) seferleri mevcut. Fakat uçağınızın saatlerini iyi seçin. Schengen Vizesi geçmediği için Çek Vizesine ihtiyacınız var. Şehir çok büyük olmadığı için lokasyonunuz çok da önemli olmayacaktır.

*Şehre vardığınızda mutlaka Prague Post alin. Restaurant adres ve telefonlarından, müzeler, sanat galerileri ve konserler ile ilgili bilgiler ve A'dan -Z 'ye Prag hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu dergide mevcut..

*Saatlerinizi gider gitmez 1 saat geriye ayarlamayı unutmayın.

*Cep telefonlarınızı Prag'da kullanabilirsiniz.

*Türk Konsolosluğu telefonu: +420 2 2431 1402.


Prag'da ne yenir?

Çek mutfağı pirinç, hamur işleri veya patatesle sunulan sosa bulanmış bol miktarda domuz yada sığır eti yemekleriyleAvusturya mutfağına çok yakındır.Fazla baharat kullanılmaz, et ve tavuk basitçe hazırlanır.Ana yemeklerde her zaman et vardır.

Prag’dan Ne Alınır?

*Bohemya Kristali size birşey ifade ediyorsa işte tam yerindesiniz. Fiyatlar makul ama siz yine de pazarlık yapın. Ufak sanat eserleri, sokak ressamlarının resimleri ve bildik hediyelik eşyalar hem sizin hem de sevdikleriniz için uygun olacaktır.

*Seyahat çekleri herkes tarafından kabul edilmektedir. Komercni bankasında Eurocheck ücretsiz olarak bozdurulabilir. Çoğu dükkan, mağaza ve otel kredi kartı kabul etmektedir.

*Servis ücreti olarak % 5-10 bahşiş ilave edilebilir.Prag'da alışveriş yapmak isteyenlere bir kaç küçük bilgi: bankalar 8:00-17:00 mesai yapıyorlar. Alışveriş merkezleri akşamları 19:00'a kadar açık. Cumartesi ise büyük olasikla tüm dükkanlar 13:00'e kadar açık kalıyor. Pazarlıksız alışveriş yapmayın ve sakın ola Bohemya cam ve kristallerinden almadan dönmeyin !!!

*Stare Mesto Market isimli açık pazarda tahta oyuncaklar, seramikler, porselenleri bulabilir yada keyifle dolaşabilirsiniz. Mutlaka uğrayın. Adres: Havelska, Prag 1

  1. *Keyfiniz ve bütçeniz uygunsa Stara Mesto’dan kalkan bir fayton turu alın, bir de öyle gezinmiş olun
    * Vaktiniz varsa tekne turu alabilirsiniz ki bunların yemeklileri de mevcut tercih sizin..print için:    Prag.doc

 
“Genç olanı bırak seyahat etsin”
Japon Atasözü
 
“İnsanları seveceğinizi veya nefret edeceğimizi anlamanın en iyi yolu, onlarla beraber seyahat etmekdir.”

mark twaın