pompeii

 
 


M.S 79 yılında bir ağustos günü Vezüv yanardağının patlaması sonucu Roma imparatorluğu’nda medeniyetin, zenginliğin en çok olduğu, zevk ve sefa içinde aristokratlar (ve tabii ki kölelerin yaşadığı) bir yer olan  “Pompeii” kenti lavlar altında kalmış ve 1594 yılına kadar lavlar altında kalmış bu yıldan sonra ortaya çıkarılarak şu anda İtalya’daki turist çekim merkezlerinden birisi olan “Pompeii” antik kent kalıntıları ortaya çıkmıştır. Roma’da 3 günden daha fazla kalırsanız ve devamında Napoli ve Capri’ye devam edecekseniz yol üzerinde görülmesi gerekli olarak yorumlanabilir aksi halde sadece Pompei için  Roma’dan ayrılmanız hata olur. 

Patlama yaklaşık 10 km uzakta olmasına rağmen şiddetli patlamanın etkileri bazı lav parçaları vs. şehre kadar düşmüştür. Ama sanılanın ve anlatılanın tersine “Pompei” de görülen, gezilen taşlaşmış cesetler lavlar nedeni ile olmamıştır ve olamazda. Doğal olarak çok yüksek ısıdaki lavlar önüne gelen her şeyi yakar, yok eder ve bu tür cesetlere de olanak vermemiştir. Bu ölümlerin ana sebebi patlamadan kaynaklanan duman ve külün her yeri kaplaması ve insanların boğulma nedeni ile ölmesidir. Cesetlerin bazılarının da elleri ile ağızlarını kapatmış şekilde  olmalarının sebebi budur. 1594 de bulunmuş olmasına rağmen Pompei ilk olarak 1700’lerin ortasında kazılmaya başlanmış. Kazılar başladıktan neredeyse yüz yıl sonra insan cesetlerine ulaşılmıştır. Cesetlerin orjinal şekilleri bozulmadan çıkarılabilmesi için cesetler ile kül tabakası arasında tesbit edilen boşluğa hızla donan bir sıvı dökülmüş bu sayede cesetlerin şekli korunabilmiştir. Pompei'de camdan bölmeler içerisinde sergilenen ellerini kaldırmış iki insan figürü ve Napoli Müzesinde bulunan diğer cesetlerin şekillerinin sebebi sanıldığı gibi lavların insanları taşlaştırması değildir.


Pompei, şimdiye kadar yaklaşık 40 hektar civarında bir alanı kazılarak ortaya çıkarılmış toplamda 66 hektarlık bir şehirdir. Bunun da 12 hektarlık kısmı ziyarete açık özetle, çok ama çok büyük bir şehir. Pompei’nin hakkını verebilmek için esasen tam günlük bir tur yapmak olamıyorsa  en az 4-5 saat orada zaman geçirmek girişte bilet alırken (10 euro) size verilecek haritaya göre dolaşmak gerekir. 


Kalıntıları gezerken en kalabalık, turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri şehrin genelevidir. Vezüv patlayıp da lavlar kıyıları doldurmadan önce bir liman kenti olan Pompei genelevi denizcilerin uğrak yeriymiş ve genelevin yerinin bulunabilmesi için Pompei sokaklarında peniz şeklinde işaretler mevcut. Genelevin ve diğer evlerin içerisinde de çok sayıda cinsel şekil mevcut.

 

pompeii...