Pokhara

 
Pokhara

bir insanın yapması gereken en uzun yolculuk, kalbi ile beyni arasındaki 40 santimdir

atasözü


Bir yanda Machhapuchhare ve Annapurna zirvelerinin görkemi, bir yanda bu zirvelerin karlı görüntüsünün aksının düştüğü "Phewa Gölü" nün eşsiz güzelliği, yine tütsü kokuları, sahte gore-tex'ler, hediyelik eşya satıcıları izdihamı, "om mani padme hum" diye inleyen caddeler, işte size; "Pokhara".

Bazı gezginler için Pokhara; Machhapuchhare ve Annapurna zirvelerine trekking yapılan yada "Sarangot" zirvesinden diğer zirvelerin seyredildiği bir doğa harikası; bazı gezginler içinse biftek, bira, bilardo, barlar, masaj ile anılan bir tatil beldesidir. Bizim size önerimiz zamanınız yettiğince ve belli bir ölçekle ikisini de tatmanız.

Katmandu'dan 400 m daha düşük rakımlı Pokhara'ya Chitwan'dan yaklaşık 4,5 saatlik çok güzel doğası olan bir yoldan varılıyor.

Zirveleri izlemek için bir gün önceden "sarangkot" tepesine (zirvesine) yürüyerek- saatlik bir tırmanışlayada taksiyle 1 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz (1 kişi 650 roupe).

Ancak bu bir saati sanırım hiç unutmazsınız tek tarafı hiçbir önlem alınmamış bir uçurum, el kadar bir araba, hızlı bir şöför, zemin herbiri ayva kadar çakıl taşı. Eğer Pokhara-Sarangkot arası taksi ile yolculuk yapmadıysanız kötü yoldan gittim demeyin. Eğer kararınız yürümekse (özellikle hava yağmurlu ise !!) sülükler size bu tırmanışta eşlik etmekten onur duyacaklardır. Genellikle ağaçtan düşerek yada öndeki kişinin adımlarından size fırlayarak vücudunuza ulaşan sülükleri vücudunuzda hissedemiyorsunuz. Cildinizden ayrılmaları ise ancak tuz tatbiki ile mümkün. Bizim ekipten 4 kişi adam başı yaklaşık 10-12 sülük ile tanıştılar. Ben ise 1 gün sonraki yürüyüşte çorabımda cildime 1-2 cm kala tesadüfen ayakkabımı bağlarken yakaladım ve ucuz atlattım. Bu kadar çekinecek ne var demeyin ciddi bir şekilde kan emdikleri gibi kanı emdikleri yara yerinde nasıl bir kimyasal işlem yapıyorlarsa kanama sızıntı şeklinde de olsa 1 günden fazla sürüyor.
Neyse gelelim daha güzel ve zekli konulara Phewa Gölü üzerinde kiralayacağınız kayıklarla 1 saatlik bir tur size herşeyi unutturacaktır. (4 kişi biniyor 1 kişi 5 $) Bu tur sırasında göldeki stupa'ya da uğrayın mutlaka.

Daha keyif lazım derseniz; reflex masajı (ayak, 10 $) yada ayurvedic masaj (tüm vücut, 20 $) sizi bekliyor.

Tüm bu aktivitelerden zaman kalırsa (ki bizde kalmadı) "Mountain Museum" ve "Gurkha Museum" görülebilir

Dewi Şelalesi de görülebilecek yerler arasında ama görmezseniz pek birşey kaçırmış sayılmazsınız.

Pokhara'da yemek yemek için en güzel 3 adres Boomerang Rest, Monsoon Rest ve Fewa Rest. (boomerang rest.da akşam yemeği esnasında yerel dansçıların dansı size eşlik ederken, Monsoon Rest. ise soğutulmuş bira bardakları ile takdir topluyor)

Nepal ile ilgili genel bilgilere  Kathmandu sayfasından ulaşabilirsiniz.print için:     nepal.doc