napoli

 
 


Napoli İtalya’nın Vezüv’ün eteklerinde yer alan, yaşam stili Türk’lere benzeyen şehri. Bu şehir inanılmaz keşmekeş trafiği (burası Napoli sakın yaya geçitinde arabaların durmasını beklemeyin !!) yankesicileri, pencerelerden balkonlardan sarkan çamaşırları, modayı takip etmeyen topuklu ayakkabı üzerine beyaz soket çoraplı bayanlarla, her ailenin yanında 2 karnında 1 çocukla sanki İtalya değil.

 

Gürültücü (halka açık yerlerde avaz avaz cep telefonu ile konuşmak nedir Napoli’de görün Türkiye’nin haline şükredin) işsiz ve tembel ama eğlenceli, yaşamdan sonuna kadar zevk alan Napoli halkı yukarı İtalya’yı beğenmiyor, tabii ki Milano ve civarı da Napoli’yi. Bayanların kıyafetlerinin rüküşlüğü sizi iki defa baktırır (soket üzeri file çorapla ve daha niceleri!!)


 Yeme içme olayları bu şehirde daha ucuz ve sokak satıcıları daha fazla...


1995 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmasına rağmen diğer İtalyan şehirlerine oranla daha az turist çeken şehrin görülmesi gereken önemli noktaları: "Duomo di San Gannaro", "Castel dell'ovo", "Museum of Capodimonte", "National Archaeological Museum", "Santa Chiara", "Castel Nuovo" ve "Rayal Palace" olarak sıralanabilir

İtalya ile ilgili diğer tüm bilgileri roma sayfasından alabilirsiniz...


 

napoli...

Napoli


“ağ çorap üzerine soket beyaz çorap, bağırarak konuşma, inanılmaz trafik, balkonlarda çamaşırlar; işte Napoli”