milano

 
 

Çok az dünya şehri her yabancıya “hoşgeldin”  demez; bu şehirlerden birisi Milano (Milan) dır. Milano önce siz test edecek kültürünüz, modaya uyumunuz gibi testlerden geçerseniz size “hoşgeldin” diyip arasına alacaktır. Milanolular açık kalpli, neşeli, zevkli, yaşamdan zevk alan, açık sözlü ve yabancılara karşı duyarlı insanlardır.   Milano’nun ruhuna adapte olursanız onlar da sizi benimseyecektir. Aksi halde Milanolu için “turist” ve “para” her şey değildir. Şöyle denir “El milanes el ga el cör in man” (Milanolu kalbini giysisinin üzerinde taşır)

Son 30 yılda Milano endüstri şehri kimliğinden hızla sıyrılarak hizmet bazlı bir şehir olmuştur. Sıradan bir Milanolu saat 06:30 da kalkar ve güne bir espresso ile başlar. Çok az Milanolu güne mükellef bir kahvaltı ile başlar. Bu saatten sonra her sabah 300.000 aracın trafiğe çıktığı şehirde tampon tampona bir yarış başlar. Öğlen molası mutlaka bir barda bir “aperativo” alınarak devam eder. Akşam olduğunda barlar ve cafeler yine doludur. Hafta sonları ise; kayak, yelken, sahillere akın, Paris, Floransa yada Venedik’e seyahatler  ile doldurulur.     

 

İstanbul'dan 2 saat 15 dakikalık bir uçak yolculuğu ile ulaşacağınız Milano italya'nın Lombardia bölgesinde yer alır. Şehrin merkezi, kalbi “Duomo” katedralinin yer aldığı “piazza del duomo” dur. Eski şehir “navigli çemberi”  ile sınırlanmıştır. Bu çemberin dışında şehrin genişleyen kısımlarını içine alan bir 2.çember daha vardır. Şehrin ana aktivasyon alanı “piazza del duomo” -  “Galleria Vittorio Emanuelle II” – “via dante” – “via manzoni” – “corso   Vittorio Emanuelle II” arasındadır.   .Dünya Savaşından sonra yeniden yapılanan Milanonun “Duomo” çevresinde zarar görmemiş alanları Milano’nun atmosferini oluşturur. 


Milano’yu nasıl gezelim:

 

Eski şehri gezin;

 

“Duomo Meydanı”ndan “Duomo Katedrali” ile başlayın. “Duomo” birçok  Milanonu için bir katedral değil şehrin sembolüdür. En yüksek gotik kulesinde yer alan “Madonnina” ile “Duomo”  Paris’in “Eiffel”i gibi şehrin her yerinden görünür. 109 metrelik en yüksek külahlı “Duomo” nun yapımına 1386 yılında başlanmış ve hala üzerinde çalışma asla  tam olarak bitmemiştir. “Duomo”, Roma’daki “St Peters Katedrali ” ve “Sevile Katedrali” den sonra 3.büyük katedraldir. Terasına 500 basamakla (yada asansör ile !!) ulaşabilirsiniz. Duomo Meydanı yanındaki “Palazzo Reale” yi (“La Scala” nın mimarı Piermarini tarafından yapılmıştır) . Şu anda  bu binada “Museo del Duomo” yer alıyor. Buradan sonra meydanı kesen sokaklardan “via fiscolo” dan geçerek “Galleria Vittorio Emanuele II” ye ulaşın. Burası İtalya’nın en seçkin mağazalarının ve restaurantlarının bulunduğu (İl Savini ve İl Biffi gibi) tarihi bir galeridir.  Buradan çıktığınızda tam arka sokakta “La Scala” (Opera)  ünlü opera binası  yer alıyor. “La Scala” 1977 yılında Piermarini tarafından yapılan Dünyanın ilk Avrupanın ise en büyük Opera binası. 3 yıllık bir restorasyonun sonunda 2004 de tekrar açıldı. Buradan çıkınca bu bölgeye çok yakın 18 YY binası olan “Palazzo Clerici” yi görün. Molanızı kitap ve multimedya satış noktası “Feltrinelli Mall” daki Duomo Meydanına bakan terasta verin.

 

Leonardo Da Vinci’nin (LDV) izinden gidin;

 

LDV’nin izinden gitmeye yine Duomo Meydanından başlayın. (zaten Milanoda ne yapsanız bu meydandan geçmeniz gerekir !!)  Meydandan “via torino” yu takip edin, “via spadari” den sağa dönerek LDV’nin “codex atlanticus”unun bulunduğu “Biblioteca Ambrosina” ya ulaşın. Buradan “via cardinal federico” üzerinden ayrılın ve “piazza san sepalcio” ya varın. !. Haçlı seferi için yapılan “San Sepalcio” kilisesini görün. Kilisenin karşısında barok tarzda çok etkileyici bir bina olan “Casa del Fascio” görülmeli.  “via san maurillo” ve “via san orsola” üzerinden devam ederek “Universita Cottolica” ya ulaşın ve Üniversite ile birlikte tam karşıdaki “Sant Ambrogro” yı gezin. “via san vittore” üzerinden devam ederek “Museo Nazionale Scienza Tecnica Leonardo Da Vinci” yi bulun Bu müze görülmeye değer (8 euro).  LDV nin müzesinden sonra sırada Milanodaki hatta Dünyadaki en önemli LDV eserlerinden biri olan “İsanın Son Yemeği” ni (Last Supper) görmek için “via zanelle” üzerinden “Santa Maria Dele Grazi” kilisesine ulaşın. “Son yemek” bu kilisenin bitişiğindeki “Il Canacolo” içerisinde. Ama görmek biraz zor. 25’er kişilik gruplar 15 dk için içeriye alınıyor ve kapıdan bilet satılmıyor. Bilet ancak internetten alınabiliyor ve yaklaşık 1 ay önce almanız gerekiyor. Son gün iptal biletleri olabiliyor ama çok ama çok zor bir ihtimal. Bilet için tıklayın. “corso magenta" üzerinden devam ederek “piazza corduso” da turu sonlandırın. Yorulduysanız buraya varmak için tram 24’ü kullanabilirsiniz.

 

Rönesans’ın etkisini görün;

 

Turumuza tabii ki !! “Duomo” meydanından başlıyoruz. “piazza mercantium” devamında “via mercanti” ile devam edin. Yol üzerinde 1233 yapımı “Palazzo dele Ragione” yi gezebilirsiniz, karşısında ise 1316 yapımı “Loggia delgi Osii” görülebilir.  Meydandan “via mercanti” aracılığıyla çıkın hemen “piazza carduso” ya ulaşacaksınız (Como’ya giden trene buradaki istasyondan binebilirsiniz) İş merkezi olan bu bölgede taksi, tramvay, metro, trafik sıkışıklığı sizi karşılayacak. Burayı geçin ve “via dante”yi yol boyu takip edin “via dante” sizi “Castello Sforzesco” ya götürecek. Yolda  La cremeria’dan dondurmanızı (gelatto) alın (daha iyisi yok!!). Artık Milano’nun en önemli Rönesans yapıtıolan   “Castello Sforzesco” dasınız. Duvarların 4 m kalınlığında, 31 m yüksekliğinde olduğuna dikkat edin. İç avluya geçtiğiniz de sağda kalan “Museo del Castello” yu ve içerisindeki LDV'nin oran çalışmalarının ve eskizlerinin bulunduğu müzesini gezin (6 euro). Kale çıkışında “via gadio” ve “via tivoli” yi takip ederek “Brera Querter” a ulaşabilirsiniz. “Palazzo di Brera”, “Biblioteca Braidense”, Osservatioro Astronomca” ve “Ortobotonica” dan oluşan bu dörtlü görülmeli.  Ayrıca “Brera Querter”da sizi tarihi yapılar kadar ilgi çekici cafeler ve restaurantlar da bekliyor. Bu bölge Milano merkezine oranla daha ucuz !! artık adam başı 25 euroya yemek bulabilirsiniz !!

360 derecelik sanal tur için tıklayın

Yemek meselesi:

"Piazza Duomo" nın yan sokağında (Duomo'yu karşınıza aldığınızda sağ yan sokakta) "pizzeria dogana" güzel bir yer, pizzalar heryerde olduğu gibi dev gibi...fiyatlar 7-9 euro civarı, 13 euroluk deniz mahsüllü spagetti özellikle tavsiye...

“Galleria Vittorio Emanuele II” nin içerisine girince sağdaki ilk koridorun sonunda "Ciardi pizzeria ristorante" (via s.raffaele 6) makul fiyatlu bir yer: pizza regina ve pizza 4 formaggio 7'şer euro


"via dante" ile "via prospero" nun kesiştiği noktada (via s.prospero 1) "cafe aperol" da deniz mahsüllü risotto 11 euro, ıspanaklı risotto 9 euro, bira 5 euro tavsiye edilir...


"Navigli" bölgesinde (bu bölgeyi gezerken) "grande canale" nin hemen başında"L' osteria del pallone" mola vermek için güzel bir cafe...cappucino 3, espresso 3 euro...


"via dante" üzerinde "castello" restaurant belki de en iyi seçimlerden seo-food spagetti 13 euro, steak 12 euro, milano risotto 10 euro, grand marnier'li warm cake 7 euro..mutlaka bir yemeği burada yiyin...“Galleria Vittorio Emanuele II” nin içerisinde (ve diğer bazı yerlerde) Mc Cafe'ler var. Yurt dışında fast food asla önermem ama burası Mc Donalds zincirinin Cafe kısmı. sıcak bir mola için ucuz bir alternatif espresso 1 euro civarında.Tatlı ile birlikte menüler 3 euro civarında.alış-veriş:


Milano alış-veriş için bir cennnet denebilir. Özellikle ayakkabı olmak üzere tüm giyim çok üst seviyede...fiyatlar ayakkabı için 100-400 euro aralığında...Alış-veriş merkezi yok, olay butik mağazalar şeklinde. Bunun dışında outlet'ler var. Genel outlet indirimi %30, bazı kısa dönemlerde % 70'e kadar çıkabiliyor.


tax-free oranı % 10

 

Milano...


“Seyahat hele deniz seyahati, ruhun bütün dertlerine devadır 
   
Ahmet Hasim