LUKSOR

 
 
 

Luksor Mısır'ın "dünyanın en büyük açık hava müzesi" olarak adlandırılan kentidir. Genel olarak "luksor" ve "karnak" tapınak alanlarından oluşur ama şu anda ikisi birleşmiş durumdadır. Bu bölgede "Karnak tapınağı", "Hatshepsut tapınağı", "Luksor tapınağı", "Krallar vadisi" ve "Kraliçeler vadisi" gibi Mısır için de çok önemli olan yeni krallık döneminde yapılmış merkezler mevcuttur. Gemi ile yapılan Mısır turlarının genellikle başlangıç noktası Luksor'dur esasen Kahireden gemi turuna başlamak mümkün ama güvenlik nedeni ile bu şekilde yapılıyor. Luksor bazen de Hurghada için geçiş noktasıdır. (Hurgada yaklaşık 4-5 saat) Luksor'a sanal olarak buradan bakabilirsiniz.


Luksor tapınağı Amenhotep III ve Ramses II tarafından yaptırılmış bir kompleks.(müzelerde bu bölgede) Luksor tapınağından taksi ile yaklaşık 2 dolar'a (5-10 mısır poundu) Karnak Tapınağına geçebilirsiniz (giriş 20 pound). Karnak luksor arası yaklaşık 3 km dir ve bu mesafe 3 km uzunluğunda sfenksli sütunlarla kaplıdır (daha doğrusu kaplıymış şimdi 1-2 tane harap durumda olan hariç sfenks yok, ayrıca bu sfenksleri giza ile karıştırmayın bunların boyu yaklaşık 335 m civarındaymış). Karnak 1.5 x 0.8 km ölçüleri ile dünyanın en büyük tapınağı.

Yeni krallık döneminde yağmacıları önlemek için daha güvenli mezarlar tercih edilmiş ve şuanda "Krallar Vadisi" olarak adlandırılan bölgeye mezarlar yapılmış. Sayısı yaklaşık 60 ama tümü açık değil. (devamlı duvarları boyamaya devam ettikleri için mezarları kapatıp kapatıp duvarları boyuyorlar, sonra da "aman flaşla resim çekmeyin" diyorlar"eğer bekçi için 5 poundu gözden çıkarısanız flaşın zararı kalmıyor !!)."Krallar Vadisi" nde aldığınız biletle kendi şeçtiğiniz 3 mezarı 30 pound karşılığında gezebilirsiniz (30'a yakın mezar arasından) Bir Kral mezarının içerisini merak ederseniz Krak Seti'nin mezarını buradan izleyebilirsiniz. Ancak Kral Tuthankamon'un mezarı en son bulunan ve dışarıya en çok hazinenin çıkarıldığı mezar olduğu için girişi ayrı ücrete tabii. Esasen diğer Krallar arasında Kral Tut, en genç ve en kısa süre iktidarda kalmış bir Kral dolaysıyla hazinesi diğer Krallara göre zayıf, ancak mezar soyguncuları tarafından yağmalanmadan (bir eşşeğin ayağının bir çukura düşmesi sonucunda tesadüfen) hazine dışarı çıkartılabildiği için en çok eser Kral Tut'da ele geçirilmiş. Mısır tarihi açısından bakıldığında Ramses gibi Krallarla kıyaslanamayacak kadar önemsiz bir Kral esasen.. 9yaşında tahta geçmiş 18 yaşında ölmüş..önemi büyüklüğünden değil hazinesinin yağmalanmadan ele geçmesinden kaynaklanıyor..Kral Tut'un salonu (giriş 40 pound) Kahire müzesinde (Egyptian Museum) eğer bu müzeyi ve Tutankamon hazinelerini gezmek isterseniz burayı tıklayın..
Krallar Vadisine gitmek için taksi tutanilirsiniz bu size 35 pounda patlar ama esas sorun genelde anlaşmaya taksi şöförünün sadık kalmayacak olmasıdır. Biz taksiyle 35 pounda anlaşmıştık bu ücrete oraya gitmek beklemesi ve dönmek dahildi (hep öyledir zaten) ancak şoför tur bitiminde gidiş 35 beklemek 35 dönüş 35 dedi. Sonra "almam ben sadece 35 haram olsun" numaraları filan zaten tiyatroyu aratmaz.. !! Siz en iyisi minibüsleri kullanın 0,25 pound garanti yolu bu.

Kadın tek firavun olan Hatsepsut'un tapınağı Krallar vadisinin hemen arkasındaki tepede ama yürümek için uzun bir mesafe. Orada sizi bekleyen taksi ve minibüslerden başka alternatif yok...hadi bakalım pazarlık gücünüzü görelim...!!

Mısır hakkındaki genel bilgi ve ipuçlarını kahire sayfasında bulabilirsiniz.


print için:  Luksor.doc

 

“Çocuklarınızın çalışma masasının önüne bir dünya haritası asın”


Çetin Altan

Tapınak Kenti:Luksor