Lugano

 
 

Lugano İsviçre'nin İtalya sınırında adını aldığı göl kenarında kurulu 53.000 nüfuslu küçük ama bir o kadar da güzel bir kent. Como'dan (San giovanni istasyonundan: 22 euro gidiş-dönüş, 1 saat) yada Milano'dan (2 saat) "Basel" trenine binerek "Lugano" ya ulaşabilirsiniz "Shengen vizeniz yada yeşil pasaportunuz varsa trende yapılan pasaport kontrolü çok yüzeysel. (hatta akıcı italyancamız ile çektiğimiz "boncorno" !! sayesinde pasaport bile sormaya gerek duymadılar. Ama dönüşte İtalya'ya girişte extra bir arama vardı. Bizimle yine fazla ilgilenmediler ama Meksikalılar ve zencilerle fazla ilgilendiler. Buraya uçak ile direkt "lugano agro havaalanı" aracılığı ile de ulaşılabilir.Ama yol üzeri bir yer olmadığından İsviçrenin en güneyinde kaldığından İtalya Milano'ya gidenlere daha kolay olabilir.

Gölde yapılan tekne gezileri en önemli turist aktivasyonlarından; saatlikten tam güne yemekliye kadar değişik alternatifler mevcut.

Çok fazla vaktiniz yoksa ve hızlı bir lugano turu istiyorsanız; "Indirizzo" (La Ferrica Rossa, The Red Arrow) adı verilen turist treni tam size göre. 40 dk süren bir tur her 30 dk da bir kalkıyor parkur 10 km uzunluğunda...sadece 5 CHF.

Lugano gölün üst tarafında kalan "lugano ve "malcantone" bölgeleri ile alt tarafında kalan "mendrisiotto" bölgesinden oluşuyor. Ana yerleşim alanı "lugano" bölgesi. Önemli turist aktivasyonlarının başında gölü çevreleyen tepelere çıkış yer alıyor. Bunlardan "Mount San Salvatore" ye (rakım 912 m) paradiso dan hareket eden kablolu sitemle ulaşılıyor. Her 30 dk da bir çıkış var. "Mount Bre" ye (rakım 933 m) funicular ile çıkılıyor. En yüksek 2.tepe olan olan "Mount Lema" (rakım 1624 m) ye kablolu lift ile 10 dakikada ulaşılıyor. En yüksek ve en değer verilen tepe olan "Mount Tamaro" ise 1961 m yüksekliğinde..

Görülmesi gereken 2. aktivasyon alanı park ve bahçeler; " San Grato Botanik parkı", "Belvedere Bahçeleri", "Ciani Park", "Tassino Park" bunlardan en önemlileri

Lugano turism ofisi çok etkin çalışyor; Her pazartesi ücretsiz klasik lugano turu, her perşembe ücretsiz lugano tarih turu, her pazar park ve bahçeler turu, her cuma ücretsiz "Monte bre" turu, her salı 65 CHF ücreti ile tam gün Milano turu yapılıyor. Bu turlar için turism ofisinden önceden kayıt mevsime göre gerekebilir.

Lugano genel olarak çok kaliteli, sevimli ve İtalya'dan biraz daha pahalı bir kent. Heryer saatçi ile dolu bir de istasyondan şehire inişteki çarşıda "merkur" adında bir ev yapımı çikolatacı var sakın pas geçmeyin. Gölü anlatmaya bile gerek yok gerçekten doyumsuz, ama bir o kadar doyumsuz olan da pizzalar. Kordon üzerinde "bar Domino" da pizzalar 13-15 euro civarı. İtalya sınırı olduğu için euro geçerli franka gerek yok hatta yazar kasalar 2 para birimini de gösteriyor.

Otel alternatifi çok...2 kişi gecelik 200-300 euro civarı "Grand Hotel" , "Grand Hotel Eden", "Splendide Hotel" gibi alternatifler olduğu gibi yine 2 kişi için 40-70 euroluk "Camelia B&B" , "Montarina" gibi 1* lı alternatifler de var.

İyi gezmeler....

 

Ön yargı, taassup ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi seyahattir.


Mark Twain

Kısa bir Lugano seyahati...