Halep

 

AleppoKale’yi kaçırmayın..

 
 

Deniz seviyesinden 379 m. Yükseklikte bulunan Türk sınırlarına yaklaşık 60 km. mesafede bulunan Halep (Halep Arapça'da ve diğer bazı Sami dillerinde süt veren demektir), aynı zamanda Suriye'nin ikinci büyük şehridir. Denizinden (Lazkiye limanından) 186 km. içeride ve deniz seviyesinden 379 m. Yükseklikte bulunan Halep, tarihinin en eski dönemlerinden günümüze kadar gelebilmiş çok eski bir şehirdir. Metropol alanı ile birlikte nüfusunun 4 Milyon'a yakın olduğu ifade edilmektedir. Büyük bir bölümü Osmanlı döneminden kalan çarşı, pazar, han ve bedestenlerinin zenginliği ve çeşitliliği ancak İstanbul, Bursa ve Gaziantep ile karşılaştırılabilir.

Şehrin nüfus yapısındaki renklilikte yüzyılların tarihi ve kültürel birikimini yansıtmaktadır. Arapça'nın yanı sıra Halep çarşılarında Türkçe, Ermenice ve Fransızca hala kullanılan dillerdendir. Halep ünlü ve görkemli kalesinin dışında cami, medrese ve hamamları kadar büyük kiliseleri ile de tanınır.
Tarih boyunca ürettiği ipeği ve sabunları ile haklı şöhreti olan Halep'in çevresinde bol miktarda yetişen fıstıklarla yapılmış tatlıları da çeşitlilik ve lezzet açısından çok kalitelidir.


Halep'in günümüzde koruma altına alınmaya çalışılan taş evleri büyük bir mimari zenginlik örneği sergilerler.

Kentte her keseye uygun çok sayıda otel bulunmakla birlikte batı standartlarında lüks otel sayısı kısıtlıdır. Lonely Planet tavsiyelerinden "Al-Gawaher" bir bütçe oteli olarak tavsiye edilebilir.


Suriye’ye vize zorunluluğu yoktur.


Antakya'dan (Cilvegözü Sınır Kapısı) Suriye'ye geçmenin değişik yolları var; Antakya otogarından otobüsler ile Halep'e geçebilirsiniz (5 YTL). Ya da taksi ile kişi başı 30 YTL ye Halep'e ulaşabilirsiniz. Ulaşım sınır kapısındaki yoğunluğa bağlı olarak 2-5 saat sürebilir.

Halep'teki en önemli gezi ve ziyaret yerlerinden bazıları şunlardır
Halep Kalesi


Şehirden 50.m. yükseklikteki doğal bir tepenin üstüne kurulmuş Halep Kalesi'nin yerinde, çok eskiden bir Hitit Tapınağının olduğu bilinmektedir. Daha sonra bir Yunan Tapınağı'na çevrilen yapı, 10.yy'da Hamadani hanedanı döneminde Seyf Ed-Devle, tepeyi haçlı ordularına karşı stratejik bir kale olarak tahkim etmiştir. Bugünkü Halep Kalesi, Selahaddin-i Eyyubi'nin oğlu Malik el Zahir Gazi döneminde şehrin merkezi olarak yeniden inşa edilmiş ve çevresi 20 m. derinliğinde bir hendekle güçlendirilmiştir. Eskiden o hendeklerde timsahlar olduğu bile söyleniyor. Nitekim çokları kaleyi fethetmeye çalışmış da muvaffak olamamış. Kalenin yüksek surları ve su dolu hendekleri arasında can veren en önemli kişilerden biri Kutalmışoğlu Süleyman Şah’dır. Süleyman Şah’ın türbesi Halep kalesinin arka burcunun tam karşısında Seyyid Nesimî’nin türbesiyle aynı mekanda bulunuyor. Yıllara rağmen kale sapasağlam ayakta duruyor. Kalenin içi de adeta bir şehir gibi. Bir şehirde olması gereken her şey var: cami, hamam, medrese vs.. Ayrıca bir de zindanı var ki, içinde beş dakika durmamıza rağmen ruhumuza öyle bir sıkıntı ve korku verdi ki, Zindanın içinde bir de “kan kuyusu” vardı ki, idam edilenlerin kanları buraya akıtılıyordu. Giriş kapısı, hendeğin üstüne açılır bir köprüyle karşıya bağlanmıştır. Yapı itibariyle Gaziantep Kalesine benzeyen kalenin aynı kişilerce yapılmış olduğundan söz edilmektedir. Birkaç yıldan beri restorasyon çalışmaları devam eden kaleye özellikle yabancı turistler yoğun ilgi göstermektedir. Kale  giriş ücreti  : (150 SP / 1kişi - Öğrenci 10 SP)

 

Zekeriya a.s. Camii (Umeyyed Camii)


Şehrin en eski ve en ünlü camisidir. Halep kent merkezinde olan caminsin yapımına Emevi Halifesi El Velid Bin Abdülmelik tarafından başlanmış ve 715-717'de Halife Süleyman döneminde bitirilmiştir. Memlüklüler ve Osmanlılar döneminde tamirler ve ekler yapılmıştır. İçerisinde Hz. Yahya'nın babası olan Hz. Zekeriya peygamberin türbesi de bulunmaktadır (kesik başlar ise buradan Şama gitmiştir) (Zekeriya camii giriş: 10 SP /1 kişi)    

  

Halep Kapalı Çarşısı (Souq El Medine)

 

Sokaklarının uzunlukları toplamının 10 km.den fazla olduğu söylenen çarşının büyük bir kısmı 15. Yüzyılda yapılmıştır. Ortadoğu'daki en uzun çarşı niteliğinde olan bu çarşı, birbirini takip eden hanlardan oluşmaktadır.

Çarşı içindeki çok sayıda kervansaray günümüzde imalathane olarak kullanılır. Bu büyük çarşıda işkollarına göreayrılmış esnaflar genel olarak; turistik eşyalar ile baharat, halı-kilim, ip, giysi, dokuma, el işleri ve baharat satarlar.Kapalı Çarşı dışında  Bab’ül Farac ve Tilel Çarşısı, Souk El Haldiyye (Tembel Kadınlar Çarşısı-Kolay Avrat Pazarı)

alışveriş yapmak için uygun mekanlardır.


Bimaristan (Tedavi Merkezi)


Memluk Valisi Argun Al Kamil tarafından akıl hastaları için yaptırılan Bimaristan, bir zamanlar su ve müzikle tedavinin etkin olarak kullanıldığı önemli bir tarihi sağlık merkezi olarak kullanılmaktaydı. Halep'teki ilginç eserler arasında yer alan bu mekan turistler tarafından da ilgiyle gezilmektedir.

Aziziye (Azizieh) Mah. veya Cad.:Modern Halep’in en ünlü Caddelerinden biri yürünerekte gezilebilinir. Al-Rahman Mosque, Emevi Camii, Eski Akıl hastahanesi, Halep (Arkeoloji)  Müzesi, Halep Tren İstasyonu (garı), Sadallah meydanı, Sinan Camii ve Ulu Cami diğer gezilmesi gereken yerler olarak sıralanabilir.


Cabar Kalesi (Qala'at Ja'abar)

 

Halep'in 110 km Doğusunda Fırat Nehri üzerindeki Baraj'ın Doğu tarafındaki bir yarım adada güzel bir kaledir. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin dedesi Süleyman Şah Caber Kalesinde Türk Mezarı olarak bilinen bir yerde gömülü bulunuyor.Türk Mezarının başında bir grup Türk askerinin nöbet bekliyor olması ve Suriye içinde Türk Bayrağının dalgalandığı bir mekan olması hasebiyle bizim için önem taşıyor. Fırat nehrinin kenarında kendisi için ayrılan yeni yerine taşınan Süleyman Şahın kabrini ziyaretiniz orada bulunan Türk askerlerini de sevindirir. Caber kalesi baraj suları altında kalınca ona Fırat kenarında yeni bir yer tahsis edilmiş. Fırat’ın kenarı isabet olmuş çünkü, rivayete göre Süleyman Şah Urfa taraflarında bulunduğu sırada Fırat nehrini geçerken boğularak ölmüş ve cesedi Caber kalesine defnedilmiştir.

 

HALEP - HAMA YOLU üzerinde görülmesi gereken yerler:

 

Ebla Antik Kenti (Tell Mardikh)

 

 İdlib yerleşimime yakın ama özellikle Saraqib ile Ma'arrat Dibsah arası (Halep-Hama Yoluna çok yakın yolun Doğu tarafında) Halep şehrinin 40 km güneyinde yer alan, kökleri M.Ö. 2500 yıllarına dayanan dünyanın ilk iki dilli sözlüğü ve 17000 den fazla tabletin çıkarıldığı EBLA  Antik Saray kalıntılarının gezilmesi.

 

Serjilla (Ölü Şehir-Dead Cities)

 

Ma'arat Al Numan yerleşimine yakın (Halep-Hama Yoluna biraz uzak, yolun batı tarafında)

 

Apemea (Afamya) Antik Kenti

 

Kalaat Moudik yerleşiminde. Hama Laskiye yoluna daha yakın yolun Kuzeyinde, yada Halep-Hama yolunun Batı tarafında, biraz uzakça) Hama'ya 55 km mesafede.

 

Konaklama

 

 Baron Oteli Ortadoğunun faaliyette olan en eski otelidir 1911 yılında yapılmış. Sıkı pazarlık ederek 1 double ve 1 single oda 50$'la anlaşabilirsiniz. Tarihi bir havası olan Otelde Charles Lindberg, Theodore Roosevelt, Agatha Christie, Arabistanlı Lawrence ve ulu önder Atatürk (102 nolu oda) kalmışlar. Zamanında bayağı tercih edilen bir otelmiş. Halep'te tarihi bir ortamda bulunmak istiyorsanız tavsiye ederiz. Odalar temiz ve düzenli. Barında keyifli sohbetler edebilirsiniz

 

 

yarım saat uzakta: Halep