Granada
 
 

İslamın Endülüs’teki son kalesi


8. YY’da faslı mağribiler tarafından (İspanya tarafından yardıma çağrılması üzerine) işgal edilen Granada 1200-1400 aralığında “Nasri Sultanlığı”nda zirvede yıllar geçirmiştir. 1450 de islamın sona ermesinden sonra da katolik devrinde gelişimini sürdürmüş, 19.YY da bir gerileme yaşasa da daha sonra geçirdiği hızlı renovasyonlarla bugünkü haline ulaşmıştır. Granada endülüs’te islamın son kalesi olan kenttir. Bu bölgede yavaş yavaş küçülen islam en son Granada’ya çekilmiş ve orada sona ermiş. Bu nedenle İslamik figürlerin en çok hissedildiği kent Granada’dır.


Granada kenti genellikle Sevilla’dan günübirlik yada kısa süreliğine ziyaret edilen bir kent. Biz de 1 günlüğüne bu kente gittik eğer “Alhambra” amaçlı bir gezi düşünülüyorsa daha fazla zaman ayırılması da çok gerekli olmayabilir. Ancak Granada’yı gezmek için en az 3 güne ihtiyacınız var. Granada’ya Sevilla’dan gitmek için ilk tren olan 07:00 trenine binmeniz gerekir çünkü orta hızlı tren gidiyor bu bölgeye ve 3 saat sürüyor yolculuk. Gidiş dönüş tren bilet ücreti 41 euro. Bu son anda alınan bilet fiyatı. Daha önceden alırsanız % 40-60 arası indirim alabilirsiniz, ancak biz bu bileti www.renfe.es in iyi çalışmaması nedeni ile önceden temin edemedik. Granada’ya yaklaştığınızda 5 dk kala “Santa Fe” istasyonunda duruyor. Burada yanlışlıkla inmeyin, ama Granada son durakta değil; son durak “Almera”.


Granada tren istasyonunda indiğinizde yürüyerek “centro” tabelalarını takip ederek merkeze yarım saatte yürüyebilirsiniz. Şehre yeni indiğiniz için kahvaltı ihtiyacınız olursa “Gran Via de Colon” caddesi üzerinde 21 numarada special breakfast’ı tavsiye ederiz: çay, yağda yumurta ve bacon, ekmek, portakal suyu: 6.5 euro.


Yol üzerinde “Gran Via de Colon” nun üzerinde “Katedral” i (Catedral of Santa Maria De La Encarnacion) görmelisiniz. Tabii ki Sevilla Katedrali ile kıyaslanamaz ama burayı da görmekte fayda var. Katedral’e giriş müze kısmını da içeren ön girişten yapılırsa ücretli (3.5 euro) ama arkaya dolaşırsanız sadece Katedral’e giriş ücretsiz. Yola devam eder “Plaza Nueva” dan sola dönerseniz tipik bir Fas Sarayı olan “Alhambra Sarayı” tırmanışına başlamış olursunuz. Bu yol yürüyerek yaklaşık 45-50 dk sürüyor. Saraya direkt olarak giden minübüsler de var ama daha yöresel olup hatırlamaya değer olan !! yürüyerek çıkmak. Yolu “Rio Darrio” nehiri boyunca takip edilirken yaklaşık yolun ortasında “Banielo” (Arap banyosu) mutlaka ziyaret edilmelidir. Banyonun içerisinde ayrıntılı bilgi broşürleri bulunuyor (giriş ücretsiz; şaşırdınız di mi?)


“Albaicin” adı verilen yürüdüğünüz bu semtteki yine yol üzerinde “Arkeoloji Müzesi” görülmeye değerdir. Daha sonra köprüyü geçerek “Alhambra Sarayı” tırmanışına başlıyorsunuz. Burada “Nasrid Palace” tabelasını yani direkt karşıya olan yönü takip edin (sola doğru gitmeyin),  yol sizi direkt olarak “ticket office” e kadar götürür. İşte karşınızda ünlü, ismi Granada ile bütünleşmiş olan (gitmese, görmese bile birçok kişinin adını duyduğu); “Alhambra Sarayı”. Alhambra; Nasri Sultanlığı Granada’yı yönettiği dönemde halifeler; I.İsmail, I.Yusuf ve I.Muhammed yönetiminde yapılmıştır. Ağırlık malzeme seramik, taş, alçı ve ahşaptır. Önce tabii ki bilet almanız gerekiyor ama burada bilet işleri biraz karışık; “Generalife” (12 euro) ve “Jardine” (6 euro) olmak üzere 2 tip bilet mevcut. Anlamak çok mümkün değil ama biletleri internetten alırsanız 1’er euro daha pahalı oluyor. Eğer “genaralife” (Nasri Sultanının mülkü anlamına gelir) biletini alırsanız bu size bahçelere (jardine) giriş hakkını da veriyor. Aldığınız bilet 08:00-14:00 (sabah) ve 14:00-20:00 (öğleden sonra) ve 20:00-24:00 (gece) olmak üzere 3 zaman diliminden biri için oluyor ve Bu bilet “genaralife” ise “Nasrid Palace” adı verilen esas saray için biletin üzerinde bu saraya gireceğiniz saat ayrıca belirtiliyor ve bu saatler her yarım saat başı oluyor. Eğer bu saatten 5 dk bile geç gitseniz içeri kesinlikle alınmıyorsunuz. Eğer bilet bitmedi ise (Saraya giriş günlük  1000 kşi ile sınırlı) tekrar bilet alıp girebilirsiniz ancak. Sarayın (Nasrid palace) ziyareti rehbersiz. Bizim fikrimize göre 2 -3 saat yeterli. Bizi çok sıkan ve anlam veremediğimiz bir konu inanılmaz sayıda fazla bilet kontrolü idi. neredeyse her bahçe her salon değiştirilişinde elektronik aletlerle biletler tekrar kontrol ediliyor.


Biz tüm bu karışık bilet prosedürü nedeni ile biletinizi internetten değil oradan almanızı tavsiye ederiz. İnternet üzerinden aldığınız biletler karışıklığa neden olabiliyor, hangi bileti hangi saat için aldığınızı tam bilemeyebiliyorsunuz. Ancak; çok popüler bir tarihte gidecekseniz 1000 kişilik sayı internet üzerinden alınmış olabilir ve sarayı hiç gezemeyebilirsiniz. İnternet sitesinde biletin ne kadarının satıldığı grafik olarak görülebiliyor, oradan önceden mutlaka kontrol edin.


“Alhambra Sarayı”nın bahçeleri de Sarayın özellikle taş işçiliği gerçekten güzel ancak kafamızdaki “Alhambra Sarayı” beklentisini karşılayamadı diyebiliriz. Bu belki bizim aşırı beklentimizden, belki de Sarayın içinde avize, tablo, mobilya gibi zenginlik işareti aksesuarların olmaması ve sadece taş-ahşap işçiliği ile karşılaşamızdan olabilir. Adını çok daha az duymamıza rağmen Sevilla daki “Alcazar” çok daha fazla etkiledi bizi.Granada da görülmesi gereken diğer yerler arasında “Capilla Real” (Kraliyet Şapeli), “Palacio de la Madraza” (Medrese) sayılabilir


Yine çok anlam veremediğimiz bir uygulama saray bölgesindeki tüm restaurantların saat 16:00 da kapanıyor olması idi. Biz bu yemek için saat 16:30 u uygun bulmuştuk ama ancak çok ısrarla bir tost yaptırabildik (ticket office’in tam karşısındaki tepede “Jardines Alberto’da bacon + peynirli tost: 3 euro bira: 2.30 euro) Hava kararmaya başlayınca diğer endülüs kentlerinde olduğu gibi bar ve eğlence hayatı başlıyor Ama bizim için dönme vakti maalesef. Dönüş en son tren 20:23 te. Bu trene yetişmek için bu defa yürümüyor ve taksiye biniyoruz (10 euro)

 

Granada

sorunuz varsa mail atın

copy + paste için izin yok ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) printer logosuna tıklayın

Email Me