Girona
 
 Girona’ya tren ile ulaşmak en kolay ve ekonomik yol. Barcelona’da bahsettiğimiz “Bus touristic” firmasının “Gariona & Figueres” günlük turları mevcut ama ücret 66 euro. Biraz sonra detayları anlatacağımız gibi hem kontrol sizde hem de çok daha ucuza bu geziyi yapmanız mümkün.


Girona trenleri estacio Sants istasyonundan kalkyor. Önceden bilet alamıyorsunuz aynı gün almanız gerekiyor biletinizi. Bilet ücreti 6.70 euro. Figueres biletinizi ise yine Girna’dan alabiliyorsunuz.Eğer bilet gişesi siesta zamanı nedeni ile kapalı ise bilet rende alınabiliyor. Hatta bazı zamanlar kondüktör tren kalabalıksa size gelemeden seyahat bitebiliyor ve ücretsiz yolculuk yapabilyorsunuz. Aynı durum Figueres-Girona dönüşü için geçerli biz Girona-Figueres için ücret ödedik ama Figueres-Barcelona için kondüktör bize kadar gelemedi :)


Girona nehir kenarında kurulmuş şirin bir kent doğru planlama Girona ve Dali’nin kenti Figueres’i aynı gün içinde gezmek. Biz Önce Girona’ya gittik oaradan Figueres’e geçtik. R (Regioanal) trenler ve CE (Catalaunya Express) trenleri gidiyor. Adı üzerinde olduğu gibi Express olan trenler 1/2 saat ile 45 dakika arasında zaman kazandırıyor.


Girona’da ara sokaklarda gezinmek, nehir kenarındaki güzel biraz Floransa manzarası veren rengarenk evlerin önünde fotoğraf çektirmek, Girona Katedraliniz gezmek (5 euro) ve Arab Banyolarını ziyaret etmek dışında çok fazla aktivasyon yok. 2-3 saat buraya ayırmak bizce yeterli idi. çünkü Figueres hem daha güzel hem de Dali Müzesi daha çok zaman gerektiriyor.
     

copy + paste için izin yok ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) printer logosuna tıklayın 

sorunuz varsa mail atın