Fes

 
 

 

Fes de diğer şehirler gibi bir “medina” ve “Ville Nouvelle” den (yeni şehir) oluşuyor. Biz daha fazla hatta tamamen medina ile ilgilendiğimiz için Meknes’deki tecrübemiz nedeni ile 1 gün önceden yerel rehberimiz Amina’yı arıyoruz ama dolu bizde Hakima’yı arıyoruz ve müsait hemen anlaşıyoruz (6 kişi için 250 Dh tam gün) (siz daha önce arayın çünkü çok dolu oluyorlar biz tesadüfen bulduk, rehber telefon ve mailleri Lonely Planet’da) Bazı yerlere gidebilmek için bir de minübüs gerekiyor 6 kişi 400 Dh’e de onu kiralıyoruz, minibüs gün sonuna kadar bizimle ama medina yürüyerek geziliyor. Gün boyu Hakima ile birlikteyiz; “Medersa Bou Inania”, Medersa el Attarine”, Tanneries” (deri tabakhaneleri), “Dar Bahta Museum”, “Mellah”, “İbn Daman Synagogue”, Borj Nord”, Bab Bou Jelaud”, “Water Clock”, “Gazleane Mosque”, “Ash Sherabliyin Mosque”, “Souk an Nejjarine”, “zawiya Moulay Idriss II”, “Place as Seffarine” görülen yerler arasında.

 

Yemeğinizi “Les Restaurant Tijani” de yiyebilirsiniz. Burası medina içerisinde bir restaurant tipik bir fas restaurantı. Bulmanız nerede ise imkansız ama rehberiniz sizi oraya götürebilir. (kişi başı yemek yaklaşık 150 Dh) Otele yakın yemek alternatifi ise “Chez Rachid” ve yanındaki restaurant olabilir. Otel Bathadan çıkıp sola döndüğünüzde zaten direk çarşıya giriliyor. Bu lokantalarda hemen çarşı giriinde sokaktaki masalara servis yapılan bu lokantalar esasen pek güven vermiyor gibi duruyor ama hem ucuz hem de çok lezzetli yemekleri var (resimlerdeki lacivert örtülü olan resimler)

 

Biz gittiğimizde Fes’de Fes’in şehir oluşunun 12. Yüzyıl kutlamaları vardı. (yanlış yazmadım tam 1200 yıl evvel Fes yine bir şehirmiş.

 

Fas ile ilgili genel bilgiler, ulaşım, alış-veriş, yemek vs bilgiler Marrakech sayfasındadır.

 
“yolculuk evlilige benzer onu kontrol altında tuttugunuzu zannettiginiz an, yanılırsınız”

john steınbeck
 

Kraliyet şehirlerinden “Mavi Şehir” Fes’e Volubilis nedeni ile grand taksi ile ulaştığımız için Tren garını Marrakech’e dönüşte göreceğiz. Doğrudan otelimiz gidiyoruz. Otelimiz Otelle aynı adı taşıyan bölgede “Hotel Batha”. Otel ücreti 2 kişilik oda kahvaltı dahil 550 Dh. Çok merkezi ve makul bir otel.