İlk defa Cruise yapacaklara uyarılar

 


 1. *Biletinizi internetten alıyorsanız; geminin en üst ve en ön kamaralarından almaya çalışın. En az sallayan yerler buralardır

 2. *Biletinizi seyahat acentasından alırsanız seyahate 2-7 gün kala biletler elinize geçer; programınız buna göre yapı

 3. *Biletlerinizle birlikte size bağaj etiketleri verilecek yada gönderilecek. Bu etiketleri gemiye binmeden önce bavulunuza düşmeyecek şekilde yapıştırın. Adam başı 2 adet bavul etiketi verilir.Eksik olması durumunda fotokopi ile çoğaltmayın herbiri üzerinde ayrı barkod vardır. Bu durumda embarkation (gemiye biniş) esnasında görevlilere talebinizi iletin.

 4. *Gemiye binmeden önce acil durumlarda haber verilmesini istediğiniz kişiden kredi kartı bilgilerinize kadar birçok bilgiyi çeren formlar doldurup bunları embarkation esnasında teslim etmeniz gerekiyor.

 5. *Vize’den kesinlikle gemi ve acenta sorumlu değil tüm vizelerinizi aldığınızdan emin olun

 6. *Vizeniz tam değilse o limanda inmek istemeseniz dahi gemiye binişinize izin verilmez

 7. *etiketlediğiniz bavulları “drop off” noktasına bırakacaksınız ve gemiye bineceksiniz. Bavullarınız 2-3 saat sonra odanıza gelecek.

 8. *Gemide kimsaye bahşiş vermeyeceksiniz. Çünkü adam başı günlük 5-8 euro civarında bir bahşiş ücreti zaten kredi kartı hesabınıza otomatik olarak yüklenecek.

 9. *Gemide kredi kartı yada para geçmez. Size verilecek bir manyetik kart ile tüm harcamalarınız yapacaksınız. Bu kart için kredi kartınızı tanımlatmanız sizden ilk girdiğiniz gün istenecek. Kredi kartı istemezseniz nakit deposito da yatırabilirsiniz. Son gün tüm ekstra harcamalarınız size bildirilecek. İtirzınız yoksa kredi kartınıza yansıtılır. İtirazınız varsa görüşmeniz istenecek.

 10. *Genelde açık su, çay ve kahve ücretsiz bunun dışındaki hertürlü içece ücretlidir(su:1.5 euro, cola 3 euro civarıdır) Gemi size daha tasarruflu olsun diye içecek paketleri önerecektir. Örneğin cola 3 euro olmasına rağmen 20 li kart alırsanız 2 euroya iner.

 11. *Genelde iç kabin, pencereli kabin, balkonlu kabin ve suit olmak üzere 4 çeşit kamara bulunur.İç kabin en ucuzudur. Genelde pencereli kabin ile aynı boyuttadır. Tek sorun sabah ışık olmadığı için sabah olduğunu anlamazsınız. Balkonlu ve suit ise gerçekten çok keyifli olur (ama genelde çok tuzlu !! olur)

 12. *Restaurantlar’ın çoğu ücretsizdir. Ancak randevu ile hizmet alınabilen ücretli restaurantlarda bulunuyor. Hangilerinin fiyata dahil olduğu size verilen dökümanlar ile bildirilecektir.

 13. *Yemek gemide neredeyse hiçbir zaman bitmez, bir salonda biter diğerinde başlar.

 14. *Akşam yemekleri 2 oturum halinde olur. Genelde 1. oturum 18:30 2. ise 21:00 civarındadır. Tavsiyemiz 2. oturumu seçmeniz. Bunu önceden rezervasyon esnasında bildirmeniz gerekir. Aksi halde 2. oturum genelde erken dolar.

 15. *Gemilerde 1000 civarı kamara olmasına rağmen yedek kamara olmaz yada olmadığı söylenir. Dolaysı ile kamaranızda ses, nem, klima, sifon gibi sorunlar olabilir. Bu sorunlar için kamara değiştirilmez; sorun giderilir.

 16. *Havuzlar genelde ufak olur. Yüzme amaçlı değil serinleme amaçlıdır.

 17. *Casino ücrete tabiidir.

 18. *Okyanusa açılınca okyanusta baz istasyonu olmadığı için ! cep telefonu çekmez ve internet olmaz. İkisi için de gemide uydu vardır ama genelde o da size uymaz !!

 19. *Gemide 3000-4000 kişi olmasına rağmen insanlar çok farklı alanlara dağıldıkları için havlu, şezlong vs. yer sorunu pek yaşamazsınız.

 20. *İlk gün acil bir durum için tahliyede yapılacak işlemler için kısa bir prova yapılır.

 21. *Odanıza saat 22:30 civarı bir gün sonraki aktivasyonlar, limanlar ve gemide olacak herşeyi içeren “Today” adında broşürler bırakılır. Her türlü bilgi orada olur.

 22. *İneceğiniz limanlarda kullanacağınız para için döviz bürosu gemide bulunur.

 23. *Her limana inildiğinde gezilecek yerler için gemi 4-5 ayrı alternatifli tur düzenler. Bunlara katılabilir yada limandan kendi imkanınız ile gezi düzenleyebilirsiniz. Ekstra geziler 30-100 euro aralığında gezinin zorluğuna ve uzunluğuna göre değişir.

 24. *Gemilerde yaş ortalaması genelde yüksektir. Bunun nedeni birçok ülkeyi en az yorgunlukla gezmenin tek yolunun cruise olmasıdır.

 25. *En öneli tavsiye: gemide ŞIK olun, akşam yemeklerinde ÇOK ŞIK olun, Gala yemeklerinde (en az 2 adet düzenlenir) smokin yada tuvalet ölçüsünde ÇOK ÇOK ŞIK olun.

 26. *Deniz tutmasına karşı “metpamid” tarzı  bir ilaç ve diğer antibiyotik, ağrı kesici vs. ilaçları yanınızda mutlaka bulundurun

 27. *Yaz dahi olsa kalın birşeyler yanınıza alın. Restaurantlar yada kamara klimalar nedeni ile çok soğuk olabilir.