Chitwan..


Katmandu'dan karayolu ile 4,5 saatte varılan Chitwan, Katmandu vadisi şehirleri ve dağ aktivasyonlarından sonra Nepal'deki en önemli 3. aktivasyon merkezidir. Chitwan Milli parkında gergedan, ganj yunusu, timsah, leopar, kaplan, tavuskuşu, geyik, fil ve 450 çeşit kuş türü yaşamı devam ediyor. Nepal seyahatinizde mutlaka Chitwan'a 2-3 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Chitwan milli parkının içerisinde makul fiyatlı konaklama alternatifleri olduğu gibi çok pahalı "lodge" ler de mevcut. Park içerisinde otelinizden kanolarla (tek bir ağaçtan yekpare ek olmadan oyularak yapılan) 1 saatlik bir nehir yolculuğu ile fil yetiştirme merkezine gidebilir ve orada yavru fillerin yetiştirilişine tanık olabilirsiniz. Nehirden fil yetiştirme merkezine ulaşmak için kanolardan indikten sonra 20 dk civarında yürümeniz gerekiyor. Eğer şanslıysanız (yada şanssızsanız !!) 3 tonluk gergedanlardan birkaçı ile karşılaşabilirsiniz. Biz karşılaştık ve arkasından dolaşarak yolumuza devam ettik (gerçekten gergin bir an olduğunu söyleyebilirim). Bu sene park içerisinde 12 kişiyi öldüren gergedanlar çok hızlı koşuyorlar ve saldırdıklarında kalbiniz el verirse; kalın bir ağacın arkası tek kaçış yolunuz. Park içerisinde 540 gergedan ve 100 civarında Bu sadece park içerisi için verilmiş bir rakam, bunun dışında alanlarda da vahşi yaşam devam ediyor (sadece Tibet sınırına yakına alanda 570 civarı leopar var).

Parkın % 80'i çok sıkı bir ormanla kaplı ve içerisinden "Rapti" ve "Narayani" nehirleri geçiyor.

Chitwan'da güzel bir aktivite de orman içerisinde yapılan "Fil Safari". Bir fil üzerine 4 kişi ve bir sürücü ile gerçekleşiyor. Çok sıkı bir ormanda bazen ayağınızla ağaçları kollayarak, bazen ellerinizle dalları iterek 2 saat süreyle inanılmaz güzellikte bir safari yapıyorsunuz. Nepal'de bu safaride gergedan ile karşılaşmak "iyi şans" kabul ediliyor. (biz "iyi şans ile karşılaştık !!)

Chitwan bölgesi genel olarak Maoist hareketlerin 2001 yılından sonra görüldüğü ve arasıra yol kesip yardım toplandığı bir bölge olmasına rağmen bizim başımıza böyle tatsız bir olay gelmedi.

Chitwan'da değişik bir aktivasyon da fillerin otelin bulunduğu nehir kıyısına gelerek sahipleri eşliğinde turistler tarafından yıkanmaları. Biz de eksik kalmayarak !! bu değişik tecrübeyi yaşayıp filleri tertemiz yaptık. Çok sakin olan bu hayvanları yıkamak çok eğlenceli. Derileri tahmin edilenden çok daha sert ve üzerindeki kıllar tel fırça gibi.

Chitwan'da "River Side Hotel" de kaldık. Adı üzerinde olduğu gibi nehir kenarında gayet güzel bir oteldi. İlk gece yerek dansçılar sizi yerel danslarıyla karşılıyor. Buranın yemekleri de çok makuldu. (Vegeburger ve onion soup çok beğenildi domates çorbası ise tatlı yapıldığı için pek bize göre değil)

Yine burada birde Jeep safari yapılıyor. Biz çok uzun olmayan alanlarda Jeepleri kullandık (tozlu ve sarsıntılı ama keyifli !!)

Bir doğal park olmasına rağmen alış-veriş edecek yerleri burada da buluyor ve alış-veriş çılgınlığımıza devam ediyoruz.

Nepal ile ilgili genel bilgilere  Kathmandu sayfasından ulaşabilirsiniz. var.


print için: nepal.doc

 
Chitwan

sadece yollara düşen biri çukurların ne kadar derin olduğunu bilir.

çin atasözü