Casablanca

 
 

Kazablanka bir kraliyet şehri değil sonradan kurulmuş bir şehir. Bu yüzden bir medinası çok küçük ve çok önemli bir merkez değil. Ünlü “Kazablanka” filmi olmasa bu ününü asla sağlayamazmış.


Otele yerleştikten sonra yapılması gereken ilk şey (belki de tek şey !!) Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Hasan II Camii’ni görmektir. Bu camii 1990 lı yılların başında tamamlanmış yeni fakat çok muhteşem bir camiidir. Yapılırken 1 milyar dolar harcanmış (200 yada 500 milyon dolar diyen kaynaklar da var!!)  ve tüm dini mekanların en büyüğü olması hedeflenmiştir. (Ayasofya’yı içine alacak kadar büyüktür) Bitirilebilmesi için zamanında ek vergiler konmuş. Camiinin içinde 20.000 kişi avlusunda ise 80.000 kişi ibadet edebilmektedir. Camii’ye girerken müslüman olduğunuzu belirtmezseniz giremezsiniz.


Gayri müslimler sadece rehberli tur satın alarak belli saatlerde gezebilirler. Ancak camiiye girerken müslümanlığınıza dair ufak sınavlara tabi tutulabilirsiniz (dua yada kelime-i şahadet gibi)


İçeride Türkiyedeki camiilerden farklı bir ortamla karşılaşırsınız. İbadet etmeden oturan hatta uyuyan kişiler oldukça fazladır. İbadet esnasında namaz vaktinde dahi bir başka kişi bir köşede uyuyor olabilir. Eğer hava güzel ise dışarıda okyanus sularında serinleyen çocuklar güzel bir manzara verir size.

 
“Gezen tilki yatan arslandan nasiplidir”

Atasözü
 

 

Camii’yi gezdikten sonra yapılacak 2. bir aktivite de yine bu bölgede (Blvd Sour Jdid 248) deniz kenarında “Kazanblanka” filminin  setine sahip olan “Rick’s Cafe” nin gezilmesi olabilir. “Tekrar çal Sam” repliği ile hafızalara kazınmış bu filmin mekanına mutlaka gece gidin ve rezervasyon yaptırın (tel: 022274207)  (kıyafetin çok iyi olması gerekir unutmayın, fiyatlar ününe oranla makul. Bir kahve yaklaşık 50-80 Dh) Cafe 12:00-15:00 arası ve 18:30-00:30 arası açıktır. Sadece fotoğraf çekmek için girmenize izin verilmediği gibi siparişinizi vermeden önce de fotoğraf çekmenize izin verilmez.


 

Konaklama için çok fazla alternatif mevcut. Biz gezgin kişiliğimizle  medina içinde bir “budget” oteli olan “Hotel Central”da kaldık. Çok merkezi bir otel olan Hotel Central özellikle yukarıda yazığımız bölgeye yürüme mesafesinde olması ile avantajlı durumda. Fiyat 2 kişilik oda fiyatı olarak kahvaltı dahil: 360 Dh. Çok fazla ve her keseye uygun alternatifi Lonely Planet kitabında bulabilirsiniz. Ama medina içinde olmasından da anlayacağınız gibi eski ve çok fazla bir şey bekleyemeyeceğiniz bir otel.


Eğer daha pahalı (100 euro) ama hem odaları hem kahvaltısı çok iyi bir otel isterseniz 4 **** ‘lı Barcelo Hotel’i tavsiye ederiz. 2. gidişimizde bu otelde kaldık ve yine gitsek yine bu otelde kalırız sanıyorum.

 

Casa’dan Rabat’a devam edecekseniz otel Rabat’a gideceğiniz Dar olan “Gare Casa Port” a 200 m uzaklıkta. (Ana istasyon olan “Casa Voyugeus” ile karıştırmayın..Rabat’a “Gare casa Port’dan gidiliyor)

 

Bizim size tavsiyemiz sadece 1 gece casa’da konaklayın ve  yukarıdaki 2 aktivasyonu yapın birazda medinada gezin yeterlidir aksi halde 2. gününüz boş geçer…


Yemek konusunda Basmane Restaurant’ı tavsiye ederiz. Kornish üzerindeki bu seçkin restaurantta tüm Fas yemeklerinden örnekler bulabilirsiniz. (Harira çorbası 80 dh, Kuskus 150 dh, kola 25 dh)


Barcelo Hotel’in restaurantı da (Restaurant Toubkal) oldukça başarılı ve fiyatlar aynı seviyede.


Fas ile ilgili genel bilgiler, ulaşım, alış-veriş, yemek vs bilgiler Marrakech sayfasındadır.

3.8 milyonluk Atlas Okyanusunun kıyısındaki bu şehire THY’nın tarifeli seferleri ile 4.5 saatlik bir yolculukla Kazablanka’ya (Casa) (Arapçada Dar el-Badia) varılıyor. Ancak 3 saatlik zaman farkı nedeni ile İstanbul kalkış saatine göre 2 saat sonra orada oluyorsunuz. Casa’ya indiğinizde şehire ulaşmak için sizi 2 alternatif bekliyor; taksi ve tren (otobüs de olabilir ama pek tavsiye etmeyiz !!) Trenin kişi başı 35 Dh eğer bileti tren içerisinde alırsanız 40 Dh.. Ancak tren saatte 1 şehire gidiyor yani eğer tren kalkış saatini kaçırırsanız 1 saat beklemeniz gerekiyor. Taksi ise 250 Dh (büyük beyaz mercedes taksilere grand taksi deniyor ve 5 kişi alıyorlar yani eğer sayınız fazla ise taksi avantajlı oluyor) Genelde 400 dirhemden açarlar pazarlığı 250 den fazla vermeyin. Daha ucuz olan Petit taksi adı verilen kırmızı küçük taksiler havalimanına çalışmıyor. Şehire trenle giderseniz gardan otele gitmek için taksiye binmelisiniz.