Mısır’ın keyifli yanı :ASWAN

 
“Ayaklar kalbin gittiği yere gider”


Afgan Atasözü

Aswan Mısır'da Luxor'a yaklaşık 130 km uzaklıkta nil kenarında yerleşmiş bir kent. Aswan yürüyerek dolaşılacak kadar küçük. Diğer Mısır kentlerine oranla daha sakin, daha sevimli ve bizce daha temiz. Nil gezisi yapılan gemilerin doğal olarak uğrak yeri olan Aswan'da "felluca" adı verilen küçük yelkenliler ile Nilde gezi turistlerin en çok yaptığı ve keyifli aktivasyonlardan biri (Fellukaların saat ücreti 15-20 pound kişi başı tabii sıkı pazarlık var).


Zaten küçük olan Aswan'ın kendine göre büyük sayılabilecek bir çarşısı hatta birkaç çarşısı var. Çarşıda genellikle çok basit ve uyduruk hediyelikler, bazalt taşı diye satılan akrilik tanrı heykelleri, ne olduğu belli olmayan parfümler, sahte papiruslar (muz ağacı yaprağından !!) yüzlerce baharat, sepetler vs. bulmak mümkün. Tüm mısırda olduğu gibi söylenen fiyatın üçtebirini hatta dörtebirini önerin ve kararlı olun.

Aswan'da mutlaka "Nubian" dansçılarının özel dansını seyretme imkanı yaratın... Nil'in karşı yakasında "Nubia köyü ve müzesi" ve "Botanik Bahçeleri" de turist çekim merkezleridir.


Az sayıda olan müzeleri (dünya çapında çok önemli bir müze yok) isterseniz gezebilirsiniz.