Zhu JiaJiao

 

400 yıllık Su Kenti

 

Zhu JiaJiao Shanghai’ın yanı başında 400 yıllık bir geçmişe sahip bir su kenti. Mistik, geçmişte yaşayan Çin denince aklınıza gelen geleneksel hayatı görmek istiyorsanız Zhu JiaJiao tam size göre. Nehir ve kolları üzerinde kurulmuş olan kentte Çin mimari tarzının en eski şekillerini taşıyan evler nehir boyunca sıralanıyor. Tapınaklar ve köprüler ise bambaşka bir mistik hava katıyor. Buraya Shanghai’dan ulaşmanın birkaç yolu var bunlardan birisi “Shanghai Sightseeing Bus centre” dan kalkan otobüsler. Bu otobüsler kişi başı 80 Yuan’a gidiyorlar. Şehire giriş ücretsiz ancak şehir içindeki tapınakları ve önemli yerleri görmek  ve kısa bir tekne turu yapmak için şehire girişte satılan 80 Yuanlık giriş biletini almanızda fayda var. Bu bilet üzerinde kuponlar var sizin şehirdeki heryere girmenizi sağlıyor.


Girişte biletle birlikte size bir de harita veriliyor. Bu bilet olmadan da girebilirsiniz ama tek tek alınacak biletler daha pahalıya geliyor. Bilet satılan yere yakın “tuk tuk’çular” yanınıza geliyor ve bizimle gezerseniz giriş bileti almanıza gerek yok diyorlar. Bu doğru değil çünkü giriş zaten ücretsiz. onlarla  gezerseniz sadece fotoğraf çeker ama tapınaklara giremezsiniz. Zaten yürümek için çok küçük bir ken yaklaşık 3 saatinizi ayırmanız heryeri görmeniz için yeterli. Bu 3 saatlik tur içerisinde birbirine çok yakın lokalizasyonlarda bulunan “Kezhi Garden”, “Quanhua Gallery”, “Yuan Jin Buddhist Temple”, “City God Temple”, “Great Qing Post office”, “Y-Art Gallery” görülen yerler.


Dar sokaklarda maalesef yemeye cesaret edemediğimiz yemek tezgahları ve hediyelik eşya satıcıları dolu.


Biz Zhu JiaJiao’a taksi ile gitmeyi tercih ettik. Bizi otelden alıp ZJJ’ya götürdü ve orada 4 saat bekleyip dönüşte  Pudong’a bıraktı. Bu hizmek için pazarlıkla 300 Yuan’a anlaştık.Hem dönüşte Pudong’a gidecek olmamız hemde 2 kişi klimalı rahat seyahat isteği ile biraz fark vermeyi göze aldık.


ZJJ sadece bu kent için gidilemeyecek kadar uzak ve küçük bir şehir ama yolunuz Shanghai’ya düşerse mutlaka ama mutlaka ZJJ’ya uğrayın.