Zadar

 
 

Zadar


Zagreb'den Zadar'a 296 km'lik bir yolu 3.5 saatte katederek ulaşıyoruz. Yol boyunca manzaranın güzelliğinin ve yeşilin sonu yok sanki. Bir de bizi etkileyen dağları delen tünellerin sayısı ve uzunluğu oldu. Kaç tünele girdik hatırlamıyorum Ama en az iki tanesinin 6 km civarında olduğunu giriş tabelasında görünce şaşırmıştık. Tüm Hırvat otoyolları gibi tüneller de çok bakımlı, aydınlık ve güvenli.


Zadar deniz kenarında küçük bir kent. Bir yarımada üzerinde kurulu eski şehiri var. Genelde konaklama alternatifleri burada değil.


Eski şehirde en önemli yapı "City Forum" (Forum). Bu Roma antik kenti adriyatiğin bu kısmındaki en büyüğüdür. İlginç bir şey vardır ki buradaki eserler yaşayan şehrin bir parçasıdır. Herhangi bir kolonun yada taşın üzerine oturmayın yada yatmayın diye bir tabela yada yasak göremezsiniz. Şehrin kapılarından biri olan "Gradska vrata" en iyi ayakta kalandır ve görkemlidir ama diğer dördü de (Land Gate, Harbour Gate, Bridge Gate, St.Rocco) hala hayattadır. Cit Sentinel (Gradska Straza) Venedikli mimarlar tarafından dizayn edilmiş rönesans tarzı bir saat kulesidir. Etrafı taş bariyerlerle çevrilidir ve bazı yerlerinde toplar için boşluklar vardır. Bina şimdi çok renkli ve zengin bir Etnoğrafya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Sentinel ile aynı mimarın elinden çıkmış olan "City Lodge" kompleksi ise mahkeme, kütüphane ve konseye ev sahipliği yaparmış. Şu anda sergiler için kullanılmaktadır. "St.Donatus Kilisesi" Zadar magnetlerinin üzerini süsleyecek kadar şehrin sembolü bir yapıdır. Sirkular yapısı erken bizansı işaret eder. 9.yy'da yapıldığında adı "Holly Trinity" iken daha sonra ünlü rahibin adı verilmiştir. "City Walls" ise Venedik Krallığının en büyük surlarına sahiptir. Öyle ki bu yüzden hiç Türkler burayı işgal etmek istememiştir denir (gerçekçi bulmadığımızı not düşmeliyiz) "St.Anastasia'a Katedrali" 12-13. yy'da yapılmıştır ve bölgenin en büyüğüdür. Dalmaçyada çoğu yerde olduğu gibi çan kulesi ayrıdır ve çıkılmaktadır. Çıkıldığında manzara çok güzeldir. Burada adını saymaya gerek duymadığımız 20'ye yakın kilise daha var Zadar'da.


Zadar' çok önemli kılan iki yapı eski şehiri oluşturan yarımadanın ucunda. Birincisi; "Sea Organ" (Dalgaların Orgu) Adanın ucuna iskeleye iskelenin altında kalacak şekilde bir org (kilise orgu gibi düşünün) tasarlanarak yerleştirilmiş. Bu org dalgaların hareketi ile melodiler oluşturmakta. Özellikle Zadar'ın güzel günbatımı ile birleşince çok hoş bir atmosfer ortaya çıkıyor. Tam bu saatlerde tüm turistler bu bölgeye toplanıyor. Bu müzik eşliğinde gün batımını seyrettikten sonra da buradan ayrılmayın çünkü bir başka güzellik bu defa güneş batınca sizi burada bekliyor olacak. Tam bu bölgedeki yaklaşı 30 m çapındaki solar enerji ile çalışan "Greetin to the Sun" adı verilen 300 çok katlı ve çok renkli ışıklı cam zemin gün boyu güneşten aldığı enerji ile gün batımından sonra dalgaların sesi ile uyumlu olarak renk oyunları yaparak ışık gösterisi sunuyor. Bu zemin üzerinde tüm turistler gibi bir fotoğraf çektirmeden ayrılanı sınırdan çıkartmıyorlar :)


Sadece son paragraf ta yazdığımız yer bile Zadar'ı görmeniz için yeterli bir neden çünkü dünyada bu yapıların bir eşi yok.


 

copy + paste için izin yok kanun da bizden yana:) ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) printer logosuna tıklayın

soru sormak isterseniz mail atın..

Email Me