Varanasi

 
 

Delhi'den sonra trenle Varanasi'ye geçiyoruz. Grubumuzun bazı üyeleri için First Class 1AC bazıları için First Class 2AC bilet alabildik. Trene ilk bindiğimizde ekip ufak bir şok yaşadı ama sonra herkes yavaş yavaş alıştı. Şartlar ne çok kötü ne de iyi. 1AC'de 4'lü ve 6'lı iki ayrı tip kompartman var. 4'lülerde 4, 2'li lerde 2 kişi altlı üstlü yatıyor. Yastık, yastık kılıfı, çarşaf ve nevresim yatağınız üzerinde sizi bekliyor oluyor ve fena değiller.1AC olan sınıfta bu 4'lü ya da 2'li kompartmanızın kapısı dünyadaki birçok örneği gibi kapanıyor ve size ait oluyor. 2AC'de ise yine 4'lü yatak bölümleri var ama sadece perde ile kapanıyor kapı yok. Bunu yanında koridorda bu 4'lü gruba dik olarak altlı üstlü 2 yatak daha bulunuyor ve bunlarda perde ile kapanıyor. 3AC'nin 2AC'den farkı ise 2AC'de 4'lü olan yatak grubu 3AC'de 6'lı yani üst üste 3 yatak bulunuyor. Trenin yüksekliği değişmediğine göre size ayrılan alan burada iyice azalıyor. Bu nedenle ilk olarak almanız gereken bilet 1AC ama maalesef her trende bu sınıf bulunmuyor. Hatta bazen 2AC dahi bulunamayabiliyor. Bizim 4 tren seyahatimizde her sınıfta yolculuk yapmak durumunda kaldık. Neyse akşam 18:45'de bindiğimiz trenden saat 09:00'da Varanasi'de iniyoruz ve kendimizi önce taksilere sonra otelimize atıyoruz. Neyse ki otelimiz gayet güzel; "Ganges View Hotel". Otel Varanasi'nin 5 büyük Ghat'ından bir olan "Assi Ghat" da bulunuyor. Terası, odaları, dekorasyonu, kahvaltısı ile hepimizin beğenisini kazanan otelimizi sizlere de tavsiye ederiz. 

Hinduların "Pancha Tirthi" adı verilen 5 Ghat'da banyo yapma ritülei bu ghatda başlar. Ritülein tamamlanması için; Dassaswamedh Ghat, Adi Keswaha Ghat, Manikarnika Ghat ve Pancganga ghat' da banyo yapılması gerekir.   Söz açılmışken neredeyse Varanasi'nin herşeyi demek olan Ghat'lardan bahsetmeliyiz. Ghat esasen "merdiven" demektir. Ganj değişik zamanlarda değişik yüksekliklerde olduğu için bu basamaklar Ganj'a girişi kolaylaştırmak için yapılmıştır. Bunlardan Varanasi'de yanyana 100'e yakın vardır.En önemlisi "Brahma'nın 10 at kurban ettiği yer" anlamına gelen "Dassaswamedh Ghat" dır. Burası aynı zamanda "Aarti Töreni" nin yapıldığı Ghat'dır. Bazı Ghat'lar ise sadece ölü yakılması içindir ve "Burning Ghat" olarak adlandırılır. Bu Ghat'larda ölü yakılması işlemine 24 saat ara verilmeden devam edilir. Varanasi'de yakılarak küllerinin Ganj'a dökülmesi her Hindu'nun en büyük isteği olduğu için bazı Hintliler ölüme yakın buraya gelip yaşamaya başlarlar ya da öldükten sonra bedeni yakılmak üzere buraya getirilir. Bir bedenin yakılması için 300 kg odun gerekir ve bu işlem yaklaşık 3 saat sürer. Yakma işleminin başlatılması görevi varsa ailenin büyük oğlunundur. Önce beden örtülerle sarıldıktan sonra son bir defa Ganj'a batırılır. Et kokusu olmaması (ya da az olması) için üzerine baharatlar ve sandal ağacı tozu dökülür. Tercih edilen tümünün sandal ağacı odunlarından olmasıdır ama sandal ağacı pahalı olduğu için bu her zaman mümkün olmaz. Tören sırasında anlatırken bile insana zor geliyor ama kopan bacak, baş gibi kısımlar alevin daha fazla olduğu kısımlara tekrar atılır. Yaklaşık 3 saat süren bu yakma töreninden sonra kalan küller Ganj'a süpürülür.

"Tanrı Sita" "Garuda" kuşunun üzerinde Sri Lanka'dan Himalaya'lara kadar uçarken elindeki Lotus çiçeklerinden bazılarını Hindistan üzerinde düşürür. İlk düşürdüğü yer "Varanasi" dir. Bu nedenle Hindistan'ın en kutsal şehri Varanasi'dir. Daha sonra Lotus çiçeklerini diğer kutsal şehirlere düşürür ve buralarda o sayede kutsal şehir sayılır. Gezdiğimiz şehirler arasında Ganj'ın en pis olduğu şehir Varanasi idi. Şaka ile karışık şöyle bir bağlantı gördük; ganj bir şehirde ne kadar kirliyse o şehir o kadar kutsal :)

Varanasi'nin Ganj kenarı çok farklı bir atmosfere sahip. Ganj'ın bir kenarında Varanasi ve Ghat'lar sıralanırken karşı kıyı uğursuz sayıldığı için bir klube bile bulunmuyor. Bu da Varanasi'ye çok farklı bir hava katıyor. Gezi grubumuzda bazı kişiler Varanasi'yi pek sevmedi, bazıları da benim gibi hastası oldu. Ganj'ın kenarında birileri devamlı yıkanıyor, çamaşır yıkıyor ya da diş fırçalıyor. Bu ülkenin çok farklı bir temizlik anlayışı var ve bunu bizim bakış açımızla anlamak çok zor. Bir yandan tüm ülke anlatamayacağımız bir boyutda pislik içersinde iken bir yandan da tüm insanlar bir temizlik harekatı içerisinde. Ben bu kadar çamaşır yıkayan, bu kadar diş fırçalayan bir toplum görmedim. "Anlatılmaz ancak yaşanır" olarak tarif edeceğim trenlerde bile sabah kalkar kalkmaz ilk işleri diş fırçalamak. Varanasi'yi eşsiz kılan bir nokta da "Aarti Töreni". Hergün gün batımından hemen önce "Dasaswamedh Gath" da Ganj'ı kutsama töreni yapılır.

Halk yoğun bir katılımla hergün Ganj'ın kendilerine sundukları için teşekkür ederler. Bu büyük ve görkemli bir törendir kesinlikle çok etkileyicidir. Yaklaşık 1.5 saat tören izlemeye değerdir. Bu her gece tekrarlanan törene ilave olarak her sabah da Ganj kutsanır. Saat 05:00'de eğer oteliniz Ganj'a yakınsa bu seslerle uyanırsınız. Eğer uykunuza yenik düşmez kalkıp izlerseniz Varanasi'nin en sakin ve en mistik anlarına da şahit olursunuz.


Yine size bir önerimiz mutlaka bir tekne kiralayarak Varanasi'nin Assi Ghat'ından son Ghat'ına kadar bir gezi yapmalısınız. Bu sabahın ilk ışıklarında ayrı, gün batımında ayrı, gece ise ayrı güzeldir. Eğer vaktiniz varsa ayrı zamanlarda bu deneyimi yaşamalısınız. Bu gezi için kişi başı 150 Rs ödemeniz yeterlidir. Garip bir şekilde bir kişi binerseniz tekne 150 Rs ister teknenin tümü sizin olur, 10 kişi ile aynı tekneye aynı gezi için 1500 Rs isterler.


Ghat'lar dışında Varanasi'de yapacağınız diğer bir şey de çarşısında dolaşmak olacaktır. Burası tam bir kaos ortamıdır. Yemekciler, satıcılar, dilenciler, sadular ne arasanız buradadır ve birbiri içerisindedir. Eğer vaktiniz olaursa çarşı içerisindeki "Altın Tapınak" a gidebilirsiniz. Burası sıkı bir koruma altındadır. Tapınağa yaklaştığınızı etraftaki askerlerin varlığından anlayabilirsiniz. Ancak buraya çanta vs. sokmak yasaktır ve giriş çıkış ayrı yerlerdendir. Özetle burayı gezecekseniz o gün yanınızda hiçbirşey olmamalı. Bunun dışında turistlerin 2 nolu kapıdan girdiğini belirtelim. Bu 2 nolu kapıyı bulmak da epey güçtür.


Varanasi'de  görülecek diğer bir yer şehirin 10 km dışındaki "Sarnath Budist Tapınağı" dır. Buranın hemen yakınında "Sridigamber Jain tapınağı" bulunur. Buradaki Jain Tarikatına (ya da dinine) mensup kişi size içeride bu din ile ilgili geniş bilgi verir.


Şehir içerisinde yemek yemek için çok az iyi alternatif var. Eğer oteliniz iyi bir otel ise otelinizde yemeniz iyi olabilir. Bir de Ganj manzaralı "Lotus Cafe" adında bir kafe var orada hem güzel bir manzara izler hem de güzel lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Patılcan musakka, momo, zencefilli limonata denedik gayet iyiydi.


Ulaşım konusunda da alternatifiniz; bisiklet ve motorlu rikşalar. Birçok yere bunlarla 50Rs karşılığında ulaşabilirsiniz. İngilizce bile birisinin aracına binmenizi öneririz aksi halde alakasız yerlere götürebilir sizi.