Ushuaia
Email Me
 
 

“Ushuaia” ya olan uçuşumuz Iguazu’dan Buenos Aires aktarmalıydı. Iguazu-Buenos Aires ayağını uçtuk ancak maalesef bizi Buenos Aires’de bir sürpriz bekliyordu. “Ezeiza” havalimanına indik ki ortalık ana-baba günü. Meğer biz gelmeden 1-2 saat önce iki ayrı sendikaya bağlı pilotlar arasında bir sorun çıkmış ve Aerolinias Argentina ve Austral havayolları greve gitmiş. Belki kısa sürede tatlıya bağlanır diye uzun bir süre öğlenden saat 22:00 ye kadar havalimanında bekledik. Ancak bu sürede tüm uçuşlar tamamen iptal oldu. Bize otel ve yemek vermeleri gerekiyordu ama bunu talep etmemiz için beklememiz gereken sıranın uzunluğu nedeni ile sıra bize geldiğinde zaten sabah olacak ve otele ihtiyaç kalmayacaktı.Ortalıkta doğru dürüst bir görevli ve çözüm şansı da kalmadığı için gece yarısına doğru süper!! Bir hostel bularak “mix dormitory” odalarımıza çekildik. Hostel’in ne kadar istisnai ve kaliteli olduğunu anlatmak istemiyorum; ama Lübnan’da daha kötüsünde kalmıştık. Neyse; bu sürede eğer uçuş hiç olmazsa Ushuaia’ya otobüs alternatiflerini ve diğer bağlantılı alternatifleri araştırdık, ancak maalesef iyi bir çözüm ve yer bulamadık. Şansımızı denemek için sabah erkenden tekrar havalimanına gitti; iyi haber uçuşlar başlamış ama tüm uçaklar dolu. Bin bir çaba ve sıra ile bavulları verip yedek uçmak için yedek boarding kartlarını aldık. Elimizde yedek boarding kartları ile beklemeye başladık. İlk uçakla 7 arkadaş direkt Ushuaia’ya, sonraki “Calafate” aktarmalı uçakla 4 arkadaş daha Ushuaia’ya uçtu. Kalan 7 kişi de yine binbir numara ile kendimizi Ushuaia uçağına attık. Bu satırları uçakta yazıyorum umarım daha fazla bir terslik olmaz.


4 saatlik uçuş sonrası yolculuğumuz bitti ama korkulan başımıza geldi ve tabiî ki bavullarımız kayıp. Belli bir süre bavullarımız bekliyor ama umudu kesince kayıp bavul formu doldurup havalimanından ayrılıyoruz ve otelimize gidiyoruz (bavullar ertesi gün bize ulaşıyor ve rahatlıyoruz.

Ushuaia “Patagonya” nın da en sonunda daha da doğrusu dünyanın en güneyindeki kent. Bu nedenle buraya “Del Fin el Mundo” yani dünyanın sonu deniyor. Ushuaia bütün ününü de buradan alıyor esasında çünkü birçok gezgin için bu şehri gezmek bir unvan oluyor. Zaten bu amaçla da pasaportunuza bu kente geldiğinize dair ayrı bir damga vuruluyor. Kent bu amaçla kurulmasa da bir dönem hapishane olarak kullanılmış daha doğrusu kentle özleşmiş bir hapishanesi varmış. Çok uzak olduğu ve şartlar zor olduğu için hapishane buradaymış daha sonra da belli bir dönem siyasi mahkumlar buraya gönderilmiş. Bu nedenle şehirde mahkumlarla ilgili çok objeye rastlamak mümkün.


Ushuaia’da yapılacak şeyler yapacağınız aktivitelerle ilgili. Çünkü şehir bölgenin en büyük şehri olmasına rağmen turistik şehir merkezi sınırlı ve bir turist için yapılabilecek şeyler; katılabileceği aktivasyonlar. 8 km yolu 30 dakikada kat ederek ormanın içinde yol alarak Milli Park’a varan  “El Tren del Fin el Mundo” (Dünyanın sonuna tren), Beagle körfezi tekne gezisi, trekking parkurları ve off road gezileri sadece bazıları. Şehirdeki seyahat acentaları bu lonularda size güzel alternatifler sunuyorlar ve iyi çalışan bir de “turist information” bürosu var merkezde.

 

Dünyanın sonu...