Torres del Paine
 
 Hiç şüphesiz ki “Torres del Paine” dünyadaki en etkileyici doğal parklardan birisi. 1975’de “National Forestry Service” ve 1978’de “United Nations” tarafından “Dünya Biosfer Reservi” olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Park faunası, florası, gölleri, zirveleri ile emsalsizdir ve sayısız trekking, kayaking, rafting, tırmanma, buz tırmanma tutkununu her sene kendisine çeker.


                               


“Mavi kuleler” anlamına gelen milli park çerisinde yerleşim yeri yok sadece 100 kişi kapasiteli bir kamp evi var (Paine Grande Mountain Lodge). Buraya sırt çantalı terkking tutkuları genelde 3-4 günlüğüne geliyorlar ve “W” şeklindeki parkuru 3-4 günde tamamlayarak buradan ayrılıyorlar. Buraya göl üzerinden bir katamaran ile geliniyor başka yolu yok. Katamaran günde 2 defa. Kamp evinde odalar genelde 6 kişilik ve odalarda ısıtma yok. Ranza sistemli yataklarda kendi uyku tulumunuzla uyumanız gerekiyor. Genelde % 100 dolu olan bu tesise önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Eğer yer bulamazsanız alternatifiniz bahçede çadır kurmak.  “W”  şeklindeki rotanın her parukuru ortalama 25 km uzunluğunda ama farklı zorluklarda.  Doğa inanılmaz güzel ve gerçekten yürümeye doyum olmuyor çünkü her köşede sizi yeni bir güzellik bekliyor.


                             

Parkın 4 tarafı buzul; Grey, Dickson, Zapata ve Tyndall. Parkta 18 çeşit su kuşu, 11 çeşit yırtıcı kuş dahil 105 kuş bulunuyor. Parkta lama, tavşan,  tilki,  geyik, guanako,  puma dahil 25 memeli yaşıyor. 200 bitki tanımlanmış.


                             


 
Burayı tarif etmek için kamp evinde gördüğüm bir yazıyı aynen aktarıyorum:
Many Glaciers, one Puma, a lot of mountains, two forest, four grey foxes,  a lot of wind…really wind.!!, the sun, also the moon, many many many stars, a magellanic woodpacker, a lot of ice, five lakes, two rivers, three cascades, a big pampa, four lagoons, two beaches, four or five gringos, a dumb guide, a big field of ice, one prairie, four upland gooses, a dangerous “black cat” and ME !!
Torres del Paine….