Taipei

 

Taipei 101


Dünyanın en yüksek          gökdeleni kesinlikle Taipei’nin de simgesi

 
 

“Taiwan” denilince aklınıza ne geliyor? LCD ekranlar, bilgisayarlar, “Made in Taiwan” yazılı plastik bahçe mobilyaları mı?  Eğer sizin gözünüzde de Taiwan imajı bu şekilde ise gerçekten yanılıyorsunuz. Bu imaj nedeni ile Taiwan birçok gezginin tatil planlamasında maalesef yer almıyor. Oysa ki Taiwan; görülecek çok fazla yer, yeni birçok lezzet, yeni birçok deneyim vaat ediyor. Taiwan’ın en büyük sırrı; gitmeyenin rotasında olmayan, bir defa gidenin se hep gitmek isteyeceği bir yer olmasıdır.


Kıyıları, dünyanın en yüksek gökdelenini de barındıran şehirleri, yağmurormanları, dağları, volkanik yapıları, çok farklı arkeolojisi ve güleryüzlü-sıcak kalpli insanı ile sizi kesinlikle etkileyecektir. Taiwan Çin’den ve Japonya’dan kesinlikle etkilenmiş ama kendine özgü yolunu da çizmiş özgün bir ülkedir.
Dim Sum ve Dumpling önde olmak üzere hem sofistike dünya mutfağını içeren restaurantları hem de sokak yemek kültürü ayrı ayrı dikkat çekicidir.


Taiwan’da Budhizm ve Taoizm çok güçlüdür. Örneğin Taipei’deki “Jhih-nan Tapınağı” Tao Tapnağı olarak çok güzel bir örnektir. Tao Tapınakları kırmızı çatılarındaki çirkin Dragon’ları ile kolaylıkla ayırt edilebilir. “Mazu” (Denizlerin Tanrısı) da Taiwan de güçlü bir inançtır. Taipei’deki “Longshan and Singtian Temple” Taipei’nin en çok bilinen tapınağıdır. Budhistler ve Mazu inancına sahip kişier için ayrı ayrı bölümlere sahiptir.  (arka bahçe Mazu’ya ayrılmıştır) Taiwan’lılar buraya sağlık, kariyer ve mutluluk dilekleri için gelirler ve tanrılarına çikolata ve ev yapımı yemeklerden cips’e kadar çeşitli hediyeler sunarlar.


“Night Market” Taipei’nin en ilgi çeken , en çok turist toplayan noktalarından biridir. Her türlü sokak yemeğini ve her türlü satılık eşyayı bu markette bulabilirsiniz. Adı üstünde gece gidilmesi gerekir. Gündüz de açık yerler olmakla birlikte pek tadı olmaz buranın.Taipei’deki önemi bir yapı da “Chiang Kai-shek Memorial Hall” dur. Pekin’deki “Cennet Altarı” nın yapısına benzeyen  anıtın etrafı bahçeler ve çok büyük bir avlu ile kaplıdır. Avlunun bir tarafında çok güzel ve etnik tarzdaki yapısı ile “ National Concer Hall” bulunurken diğer tarafında “National Theatre” bulunur.


Eğer Taipei’deki en önemli yer neresi? diye sorulursa cevap şüphesiz: “Taipei 101” gökdelenidir.  Shanghai’de SWFC binasında “Dünyanın en yüksek binası” sıralamasında SWFC 1. Taipei 101 2. olarak ilan ediliyordu. Bununnedeni de Taipei 101 binasının en üst külahı. Çinlile külahsız yapı olan SWFC yi bu özelliğinden dolayı en yüksek olarak kabul ediyorlar. Ancak 2 gökdeleni de aynı hafta içerisinde görünce aynı fikirde olmadığımızı söylemek durumundayız. Öncelikle SWFC’nin gözlen katı çok küçük bir koridor özelliğinde tam bir kat değil, Taipei 101’in  gözlem katı ise tam bir kat.  SWFC de pencerele ufak ve görüş Taipei 101’e göre kısıtlı. Bunun dışında Taipei 101 bina kalitesi olarak da çok daha etkileyici ve dünyanın en hızlı asansörüne de sahip (89 katı 37 sn de çıkıyor)  Bu objektif kriterlerin dışında subjektij şöyle bir durum var; Shanghai’de o kadar çok gökdelen var ki SWFC çok uzun durmuyor. Taipei de ise Taipei 101 şehirde tek başına yükseliyor ve çok daha görkemli duruyor.
Taipei 101 de gözlem katından merdivenler ile 2 üst kata çıktığınızda burada açık hava gözlem katı var ki bu da diğer hiçbir gökdelende yok. Gözlem katı gezisi bittiğinde ve iniş asansörlerine yöneldiğinizde bir koridor var; bulutlarla kaplı cam bir yüzey var ve siz üzerinde yürüdükçe bulutlar dağılıyor ve gökdelenin aşağısındaki şehir ortaya çıkıyor (fotoğraflarda var) Gerçekten çok farklı bir etki yaratıyor ve teknolojisi sizi şaşırtıyor.


Yine diğer gökdelenlerde olmayan bir özellik de en üst katta rüzgar karşısında binayı dengede tutmaya yarayan “Wind Damper” a sahip olması. Sadece 660 ton ağırlığındaki bu sarkaç 132 milyon dolara malolmuş.


Yukarıda sayılan noktaların dışında 5000 yıllık tarihin izlerini taşıyan bronz, porselen, heykel ve tablolardan oluşan “Nationa Palace Museum”  da 65.000 eser bulunuyor. Biz gitmedik ama müze meraklıları için ilgi çekici olabilir. Yine 1941’den beri hükümet binası olarak kullanılan rönesans stilindeki “Presidental Office Building” ziyarete değer bir yapıdır.
Taiwan’da Taipei dışında da yapılacak çok fazla aktivite var. Çok iyi çalışan Taiwan Turizm Bürosu uçaktan yada gemiden inerinmez sizi limanda karşılıyor ve her türlü bilgi ve gezi alternatifini sunan dökümanlar veriyor.


Diğer Asya ülkelerinin aksine Taiwan yeşil pasaporta da vize istiyor. Çok fazla olmayan dökümanlarla ve 50 USD karşılığında Rabat sok. no:6 GOP (tel:4367255) adresindeki Taiwan büyükelçiliğinden 09:00-10:00 arası başvurduğunuzda saat 16:00 da aynı gün içerisinde vizenizi alabiliyorsunuz.
 

Taiwan size sıcak bir hoşgeldin diyor..


“Ah yolculuk, seni gidi çetin ceviz
Karnıma giren ağrı gibisin
Pireler nasıl da ısırıyor,
Nasıl da sert çarşaflar,
Ah benim ahmak kafam,
Neden çıktın ki sen yola.”
sebestıan brant