14 saat süren THY rahat yolculuğumuzdan sonra 25 milyon nüfusu ile Brezilya’nın New York’u unvanına sahip Sao Paulo’ya varıyoruz. Guarulhos havalimanına iner inmez maalesef bürokratik işlemlerin çok fazla olduğunu görüyoruz. Immigration form dışında bir de gümrük formu doldurmanız gerekiyor. THY gümrük formunu dağıtıyor ama immigration formu sizin pasaport kontrol noktasında almanız gerekiyor. Pasaport kontrolü, bagaj alımı, gümrük kontrolü için her birinde uzun uzun bekliyoruz. Maalesef iyi organize değiller.

Otelimiz “Hotel Luz Plaza”. “Parque Luz” yani Luz parkının yanında. Metroya oldukça yakın, odalar geniş, 20 dk internet bedava, kahvaltı oldukça iyi; dolayısı ile memnunuz ve tavsiye ederiz. (2 kişi 65 euro)

Şehire iner inmez dikkatimiz ilk çeken toplumun karışıklığı oldu. Gezdiğimiz ülkeler içinde ilk defa bu kadar karışmış bir topluluk ile karşılaşıyoruz. Kimse birbirine benzemiyor. Her tende, her tipte, her vücut şeklinde insan var. Mesela Japonya dışında 27 milyonla en fazla Japon Brezilyada yaşıyormuş.

Burası tam bir metropol şehrin herhangi bir yerinde gökdelenler nedeni ile yön tayini yapmakta dahi zorlanırsınız. Yoğun trafik ve zengin ailelerin kaçırılma korkusu nedeni ile inanılmaz bir helikopter trafiği vardır. New York’ta 60, Sao Paulo’da 300 helikopter pisti olduğunu söylersek yeter sanırım. Zengin ailelerin kendi helikopterleri ve pistleri var zaten ancak isterseniz taksi şeklinde hizmet veren şirketler de var. Fiyatlar abartılı pahalı değil.

Rio’daki yaşayanlara “Carioca” dendiği gibi Sao Paulo’lularında takma adları vardır. Sao Paulo Eyaletinde doğanlara “Paulista” denirken Sao Paulo şehrinde doğanlara “Paulistano” denir.

Görülecek yerler:

Size tavsiyemiz “Republica” metro istasyonunda inin ve Lonely Planet rehber kitabının şehrin eski kısmı için önerdiği 4 saatlik yürüme rotasını takip edin. Bu rota esnasında 1554 yılında yapılan ve 2002 yılında renove edilen “Catedral Se” nin bulunduğu “Praça de Se”yi, 41 katlı binasının tepesinden Sao Paulo’yu seyredebileceğiniz “Edificio Italia”yı, 1928 yılında yapılan barok stilli binası ile ilgi çekici “Marcado Municipal” (318 standı ile şehrin en büyük marketi), Paris opera binasında esinlenilerek yapılan 1500 seyirci  kapasiteli 1905 yapımı “Theatro Municipal”ı,  “Praça Republica”, “Caetano de Campos Building”, “Mario Andrea Municipal Library”, “Ladeira da Memoria”, “Shopping Light”, “Viatudo de Cha”, “Paque Anhangabau”, “Praça de Patriarca”, “Igreja de Santo Antonio”, “Largo de Sao Francisco”, “Igreja de Carmo”, “Collage of Law”, “Caixa Economica Federal”,”Praça Pateo do Cologio”, “Largo de Sao Bento”, “Mosterio Sao Bento”, “BANESPA building”, “Edificio Martinelli”, “Predio dos Corredios”, “Largo de Paiçandu”, “Monumento a Mae Preta” görülecek. Daha sonra yine metro ile “Paulista” durağına gidin ve şehrin yeni kısmını görün (bol gökdelen, alış-veriş merkezi ve restaurant). Şehirin bu kısmında “Parque Siqueira Campos” parkı dışında “şunu görün” denecek yer yok.

“Ibiraquera Park” New York’un Central Park’ıdır. Giriş ücretsizdir ve park 20:00 ye kadar açıktır. Parkta havuzlar, konser alanları, Japon bahçeleri, bisiklet yolları gibi hoşunuza gidecek birçok şey bulabilirsiniz. Tek olumsuz tarafı şehir merkezine biraz uzak oluşudur.

“Casa des Roras”, “Centro Cultural FIESP”, “Museu de Arte de Sao Paulo MASP”, “Parque Trianon”, “Edificio BANESPA”, Edificio Copan”, “Pinacoteca de Estado”, “Museu de Arte Sacra”, Mosterio de Sao Paulo”, “Edificio Martinelli”, “Edificio Italia”, “Centro Cultural Banco da Brasil”, Museu da Imigaçao Japonesa”, “Museu de Arte Moderna”, “Oca”,  görülmesi gereken yerler olarak sıralanabilir.

Ulaşım:

Guarulhos havaalanından şehir 30 km uzaklıklar ve 30-45 dakika sürüyor. Başka alternatifler de var ama biraz zor olduğu için sadece taksi ile ulaşımı tavsiye edeceğiz. Havalimanında (hemen çıkış kapısının önünde) taksi ödeme stantlarına adresi söyleyip ödemeyi yapıyorsunuz. Size verilen fişi taksi şoförüne veriyorsunuz. Pazarlık ve taksici ile konuşma gerektirmemesi çok olumlu. Eğer kredi kartı ile ödemezseniz taksi şoförüne parayı vermeniz isteniyor. Bu nedenle tavsiyemiz kredi kartı ile ödemeniz. Guarulgos (GRU) havaalanı şehre 30 km - 45 dakika uzaklıkladır (Yağmurlu havalarda ve trafik saatlerinde daha fazla)

 

Taksiye bindiğinizde unutmayın ki taksi şoförü kesinlikle İngilizce konuşmaz. Elinizde gideceğiniz yerin adı yazılı bir kağıt olması yada haritada işaretli yeri göstermeniz gerekir. Ancak bazen haritada nerede olduklarını da anlamıyorlar en iyisi yazılı iyi okunabilen bir kâğıtla taksiye binmeden önce göstermek; anlar ise binmektir. Taksilerin tümü taksimetresini açar ve genelde şehir içi 15-30R tutar. 2 tip tarife vardır; saat 20:00 ye kadar 1 nolu tarife, saat 20:00 den sonra ve Pazar günü 2 nolu tarife geçerlidir ve taksimetrede yazar. Bu yazılanlar beyaz taksiler için geçerlidir. Bir de “radio taxi” adı verilen otellere bağlı çalışan taksiler vardır. Bunlar daha lüks araçlara sahip ancak ortalama % 30 pahalıdır.

Aynı şekilde hatta daha kötü olarak eğer Portekizce konuşamıyorsanız şoförden yardım isteyebileceğinizi düşünerek sakın otobüslere binmeyin. Otobüslere ancak rotasını ve ineceğiniz yeri tam olarak biliyorsanız binmelisiniz.

Çok gelişmiş bir metro ağı vardır Sao Paulo’da. Tüm dünya metroları gibi hatların renkleri vardır ve son durağın adı yönün adını belirler. Gelişmiş metro nedeni ile şehir içinde taksi pek lazım olmaz. Sadece havalimanı için gerekecektir. . Tek yön bilet yukarı çıkana kadar istediğiniz aktarmayı yapabilmek kaydı ile 2.65R’dir. Biletler kart şeklindedir ve makineye yerleştirdiğinizde geri vermez. Bilet gişelerinden metro haritasını isteyebilirsiniz.

Eğer Sao Paulo’dan Brezilya içinde yada başka bir ülkeye otobüsle gidecekseniz “Tiete” terminalini kullanmanız gerekir. Terminal oldukça düzenlidir. Otobüsler alt kattan 0-50 arası numaralandırılmış platformlardan kalkar. Biletler ise üst katta her şirketin kendi bilet satış ofisinden satılır. 3 tip bilet vardır. Standart bilet 6 saatlik yolculuk için 60R civarındadır ve Türkiye’deki gibi az diz mesafesi ve standart koltuk sunar (tavsiye etmeyiz). Exucutivo koltuklar hem çok rahattır, yatar ve geniş diz mesafesi vardır. Bu koltuklar genelde yine aynı süre için 80R civarıdır ve çok tavsiye ederiz. Eğer yolculuğunuz uzunsa ya da gece yolculuğu ise “leito” denilen uyunulan tip koltukları almalısınız (140R). Leito her otobüsde ve her şirkette olmaz. Pluma, 1001, Itapemirim, Expressio Brasilera en önde gelen şirketler ve internetten da satış yapıyorlar. Otobüse binmeden önce biletinizdeki boş yerleri (pass no vs) doldurmanız gerekir ve binerken kimlik kontrolü yapılır. İçeride ikram ve çalışan yoktur. İkramları binerken elinize tutuşturuverirler. Otobüsler tuvaletlidir.

Emniyet:

Son 10 yılda suç oranı düşmesine rağmen hala önemlidir. Plaj (özellikle gece), otobüsler, kalabalık caddeler en çok suç işlenen yerlerdir. 3 çeşit polis var gri üniformalı olanlar askeri polis, bej üniformalı olanlar belediyeye bağlı kuvvetler ve son olarak siyah üniformalı olanlar SWAT tarzı özel kuvvetler. Dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak adı çıkmasına rağmen devletin verdiği önem, halkın duyduğu rahatsızlık, plajların ışıklandırılması, polisin artırılması gibi önlemlerle son yıllarda suç sayısı azalmış.

Yanınızda şehirde dolaşırken SLR makine, sırt çantası, değerli saat, gözlük, her türlü takı kesinlikle taşımayın. Özetle “bende para var” şeklinde gözükmeyin.

Pasaportunuzu, fazla paranızı mutlaka otelde kasada bırakın.

Ucuz bir fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekip onu da hemen cebinize koyun.

Araçta iseniz kırmızı ışıkta dikkatli olun ve kapılarınız devamlı kilitli olsun.

Herhangi bir şekilde gaspa maruz kalırsanız mutlaka direnmeden cüzdanınızı verin. Ellerindeki silah ya da bıçağı kullanmak konusunda isteksiz değillerdir ve blöf yapmazlar. “Param yok” demeyin mutlaka içinde belli bir miktar para olan ve verebileceğiniz” bir cüzdan taşıyın.

Plaja üstünüzdeki mayo, havlu ve o günkü yiyecek içeceğinize yetecek para dışında bir şey kesinlikle götürmeyin.

Etrafınızda her zaman motosikletli birileri olacaktır. Bunların % 99.9 u motorkurye yada kişisel kullanıcılardır. Ancak unutmayın ki % 0.1 ‘i hırsızdır. Özellikle aynı motorda 2 genç erkek varsa daha dikkatli olmalısınız.

Sosyal Hayat

Brezilyalılar Türklerden daha fazla dokunmayı, sarılmayı ve öpmeyi severler. Genellikle samimi kişiler biribirine sarılır ve 2 defa öperler. Sizinle konuşan kişiler ara sıra size dokunabilirler bu normaldir.

Brezilyalılar pizzayı dahi elle değil çatal-bıçakla yerler. Elle bir şey yenecekse mutlaka kâğıda sarılır (dürüm gibi). Çatalı bıçağı tabakta çapraz bırakmak yemeği bitirdiniz demektir. Restaurantlarda siz istemeden yemeği bitirmiş dahi olsanız hesap getirilmez.

Rastaurantlarda % 90 sıklıkla % 10 servis dahildir. Eğer dahil edilmediyse % 10 bahşiş beklenir.

Resmi dil Portekizcedir. Eğer İspanyolca biliyorsanız sizi anlarlar fakat siz olanları anlamazsınız.

Yemekler uzun sürer. İş veya benzeri önemli konular uzun süren öğle yada akşam yemeklerinde konuşulur.

Oteller

“Motel” kelimesi turistik anlamda “otel” demek değildir ve turistleri hedeflemez. Buralar yalnız kalmak için yer arayan çiftlerin 1-2 saatliğine oda kiraladıkları yerlerdir siz buralardan uzak durun.

Her fiyat aralığında otel olmasına rağmen merkezili, emniyet, manzara ve temizlik nedeni ile bu ülkede biraz kesenin ağzını açın.

Biz  “Hotel Luz Plaza” da konakladık. “Parque Luz” yani Luz parkının yanında. Metroya oldukça yakın, odalar geniş, 20 dk internet bedava, kahvaltı oldukça iyi; dolayısı ile memnunuz ve tavsiye ederiz. (2 kişi 65 euro)