Santa Clara

 


Havana       Cienfuegos      Trinidad     Santa Clara       Pinar del Rio ve Vinales                            AnasayfaSanta Clara


Bugün sabah erken ayrılıyoruz; Santa Clara üzerinden Havana'ya geri döneceğiz. Yol üzerindeki ilk durağımız şeker kamışı tarlalarında çalışan köleleri gözlemek için yapılan "Köle Kulesi"ni görmek oluyor. Tahtadan oldukça dik merdivenleri çıkarsanız mükavatınızı güzel bir manzara olarak alıyorsunuz. Kulenin altında ise Küba'da çoğu yerde olduğu gibi hediyelik eşya satıcıları tezgahlarını açıyorlar. Beyaz iş adı verilen masa örtüsü vs. burada he çok çeşitli hem de biraz daha ucuz. Santa Clara devrim açısından çok önemli bir şehir çünkü Batista tarafından yollanan içi silah dolu trenin (Tren Blindado) patlatılarak ele geçirildiği yer burası. Burada verilen mücadele son çatışma olmuş ve devrim burada başarıya ulaşmış. Tren vagonlarının içinde matara, kıyafet gibi bazı orjinal parçalar ve özellikle Che hakkında fotoğraf ve dökümanlar bulunuyor. Bu nedenle vagonları içerisini kaçırmayın. Vagonların olduğu alanda bir greyder bulunur; bu greyder trenin raylarını sökerek yoldan çıkmasını sağlayan greyderdir. Bir de ortada beyaz beton bloklardan bir anıt bulunur. Bu anıtın adı "Kaos" dur ve o andaki ortamı betimler.


Trenlerin olduğu yerde değil ama Santa Clara'da Che Guevara'nın anıtmezarı bulunur. 1997 yılında, öldürülüşnden 30 yıl sonra Guevara'nın elleri olmayan cesedinden kalan kemikler Bolivya'da bir uçak pistinin altından kazılarak çıkarıldı, DNA testiyle kimliği tespit edilerek Küba'ya geri getirildi. 17 Ekim 1997'de cesedinden kalanlar, Bolivya'daki harekatta birlikte savaştığı 6 askerle birlikte, Küba Devrimi'ni gerçekleştirdiği Santa Clara'da özel olarak hazırlanmış anıt mezara askerî törenle gömüldü. Büyük ve yüksek bir konumda yer alan Che'nin yanında 12 arkadaşında resmedildiği bir rölyef vardır. 


Yine Santa Clara'da Sosyalist Parti'nin bahçesinde çok güzel bir Che heykeli daha bulunur. Bu Che heykelinin üzerinde minik minik bir sürü heykel daha bulunur ve herbirinin bir anlamı vardır. Bu heykelden çok etkilendiğimizi belirtmeliyim.

copy + paste için izin yok kanunlar da bizden yana :) ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) en üstteki pdf logosuna tıklayın

Che’nin Anıtmezarı

Komunist Parti Bahçesindeki Che Heykeli
Köle Kulesi altındaki pazar yeri
Önü kesilen trenler ve Kaos Anıtı