Rishikesh

 
 

Rishikesh'e Haridwar'dan 1 saatlik yorucu olmayan bir araç yolculuğu ile geldik. Otelimiz Divine Resort Ganj'ı tam karşıdan gören hakim bir pozisyonda olduğu için çok güzel bir manzaramız var. Otelimiz oldukça güzel zaten bölgenin en iyi oteli diyebiliriz. Otele vardığımızda oldukça yorgunduk ve grubun bazı üyelerinin ufak tefek rahatsızlıkları vardı. Bu nedenle bazılarımız otelde kaldı, bazılarımız şehre çıktı. Biz kalanlar arasındaydık ve iyice dinlendikten sora Rishikesh'i ertesi gün keşfetmeye karar verdik. Bu nedenle yemeği de otelin rastaurantında yedik.


Rishikesh Aarti töreni ve Ashram'ları ile ünlü. Transandantal Meditasyonun buradan batıya açılması ve ünlenmesi sonucunda bazı öncülerin batıdan buraya gelmesi, sonunda da 1968 yılında Beatles'ın buraya gelmesi ve bir süre burada kalarak şarkılar yapması ile Rishikesh dünya çapında patlamış; Dünyanın meditasyon ve Yoga merkezi olmuş. Şehirde çok sayıda Yoga Eğitim Merkezi ve Kursu bulunuyor. Bunlar 1 haftadan 500 saate kadar değişen sürelerde ders veriyorlar ya da sadece Yoga yaptırıyorlar. Yani buradan sadece Yoga yapıp ayrılabileceğiniz gibi, bir Yoga Eğitmeni olarak da ayrılabilirsiniz.

 

Otelden çıkıp yürüyerek önce Ram Cula oradan da Laksman Cula Köprülerini görüyoruz; görüyoruz diyorum ama bu uzun bir gezi çünkü bu iki köprü Rishikesh'in iki ucunda yer alıyor. Tabii ki bu esnada tüm Rishikesh'i keşfetmiş oluyoruz. Aarti Töreni Laksman Cula'nın yakınında yapılmasına rağmen Ram Cula kısmı bize daha mistik ve etkileyici geldi. Zaten bir eleştirim de Aarti Töreni konusunda olacak. Varanasi'deki Aarti Töreninden sonra Rishikesh'in Aarti Töreni bize çok basit ve organize olmayan bir tören olarak geldi. Varanasi'deki töreni huşu içinde sonuna kadar izlememize rağmen bu töreni bitirmeden ayrıldık (Bu arada bazı arkadaşlarımızın bu töreni daha samimi bulduklarını ve beğendiklerini söylemeliyim)

Rishikesh'deki önemli duraklarından ve mutlaka görülmesi gereken yeri Beatles Ashram 'ı idi. Beatles burada kaldığı sürece şu an Beatles Ashram'ı olarak anılan Ashram'da kalmış. Burası şu anda kapalı ve devlet kontrolünde. Kapısı kilitli ama 50 Rs içerideki bekçiye verirseniz kapı açılıyor. İçerisi gezilmesi bile zor denecek kadar bakımsız durumda. Arasıra otlar temizleniyormuş o zamana denk gelirseniz biraz daha şanslısınız çünkü otlardan yürüyemiyebilirsiniz. Ancak burayı gezerken çok çok etkilendik. Beatles'ın tüm izleri ve o dönemin etkisi duvarlardaki yazılarda aynen duruyor. Biz de kendimizi bu duvarlarda daimi kıldık :)


Bu gece buradan ayrılıyoruz yarınki durağımız ünlü Tac Mahal'in olduğu Agra olacak. 00:15 trenine biniyoruz sabah Agra'da olacağız.