Puerto Iguazu
Email Me
 
 

“Foz İguazu” birçok kaynağa göre dünyanın en büyük şelalesidir. Tek parçada daha genişi (Niagara), daha yükseği (Victoria) olmasına rağmen akan su kitlesinin büyüklüğü, yüzlerce şelale içermesi ve görkemi nedeni ile en büyük ve en etkileyici şelaledir. Şelale 3 ülkenin topraklarında yer alır; Brezilya, Arjantin ve Paraguay. Brezilya ve Arjantin arslan payını almışken Paraguay’a biraz kısıtlı bir manzara kalmıştır.
Arjantin tarafındaki şelalelere geçmek için bulunduğunuz pozisyonda taksi ile ya da otobüsle şelalelere ulaşabilirsiniz. Eğer Brezilya’dan geçecekseniz entegre olmayan bir sınırdan geçmeniz gerekecek. Yani önce Brezilya’dan çıkış yapıp sonra Arjantin’e gireceksiniz. Bu işlem için eğer yerel bir rehberle anlaşırsanız sınırlarda işiniz kolaylaşır. Biz 16 kişi adam başı 50 peso’ya gidiş-orada 5-6 saat bekleme ve dönüş olarak anlaşıp gittik ve çok faydasını gördük. Arjantin tarafından gidecekseniz böyle bir organizasyona ihtiyaç yok tabii ki. Bu bölgede 3 ülkenin para birimi de geçer (hatta USD)
Şelalenin içinde yer aldığı parka girerken bilet almanız gerekiyor. Bunun için değişik alternatifler var. Biz size en kapsamlı tur olan “Grand Adventura” yı almanızı önereceğiz (220 Peso).  Buradan sonra şelaleye giderken Brezilyadaki otobüslerin yerini burada tren alıyor ve bir tren ile parkın şelale kısmına ulaşıyorsunuz. Bu tren ve bazı yerlerde kullanılan kamyonlara biniş ayrıca bot turu bilet fiyatına dahil.  Giriş esnasında verilen harita ile şelaleleri gezebilirsiniz. Arjantin tarafı Brezilya tarafına oranla daha karışık ve daha fazla yürüme gerektiriyor. Bu nedenle girişte rehber olması faydalı olabilir.  Brezilya kısmı daha panoramik bir manzara sunarken Arjantin kısmı “Şeytan’ın Gırtlağı” adı verilen yere daha yaklaşım sağlıyor. Zaten 2 ülke de Türklere vize uygulamadığı için mutlaka 2 taraftan da görmelisiniz; çünkü birbirinden çok çok farklılar.
2 tarafta da bot turları var 2 taraftan birinde (tercihen Arjantin’de) bu bot turunu almalısınız (önerdiğimiz pakete dahil zaten). Bu turu yaparken ya inanılmaz iyi koruyan yağmurluklar ile gidin, ya “boş verin” yedek kıyafet götürüp tamamen ıslanıp sonra üstünüzü değiştirin ya da mayo ile gidin çünkü tahmin etmediğiniz kadar ıslanacaksınız. Size tek tavsiyemiz pasaportlar ve kameraları ciddi koruyun. Bu amaçla size bota binerken kalın büyük naylonlar veriliyor. Ayrıca bot turundan sonra botta çekilmiş video’nuzu isterseniz 30 USD’ye alabilirisiniz (biz alıp tüm arkadaşlara çoğaltmıştık :)

Milli parkların içerisindeki bu şelalelerde fast food lar hem çok lezzetsiz, hem pahalı hem de sıra beklemeniz gerekiyor. Buraya yanınıza su ve sandviç alarak giderseniz daha iyi olur.

Iguazu’ya çok beklentilerle gittik ama karşılaştığımız manzara ve olağanüstülük beklentilerimizin çok çok üstünde idi. Hayatımızda böyle bir doğa harikası görüp böyle bir deneyim yaşamamıştık diyebiliriz.


 

Çok su....çoooookkk..