Pinar del Rio ve Vinales

 


Havana       Cienfuegos      Trinidad     Santa Clara       Pinar del Rio ve Vinales                            AnasayfaPinar del Rio ve Vinales


Havana'dan sonra günübirlik Pinar del Rio ve Vinales gezisi yaptık. Burası iklimi nedeni ile kaliteli tütün yetişen bu nedenle tütün çiftliklerinin ve puro fabrikalarının olduğu bir bölge. Burada bir tütün çiftliğini ziyaret edip tütünün nasıl kurutulduğunu ve puro yapımına nasıl hazır hale geldiğini gördük. İsterseniz çiftlikte puro da satılıyor buradan puro alabiliyorsunuz ama bu purolar kaliteli olmasına rağmen markasız oluyor. Eğer Cohiba, Monte Cristo, Romeo & Juliet gibi marka bir puro almak isrerseniz ya puro fabrikalarına ya da puro satan mağazalara gitmeniz gerekiyor. Küba'da birçok kişi yanınıza gelip  "puro lazım mı?" diye soruyor. Bunların bir kısmı sahte bir kısmı ise işçilere pay olarak verilen purolar; çünkü puro fabrikalarında çalışanlara belli bir oranda puro her ay pay olarak veriliyor ve onlar da bunu satıyorlar.


Biz burada bir puro fabrikasını da gezme imkanı bulduk. Fabrika denilen yerler bir fabrikadan daha çok 20-30 kadının çalıştığı atolyeler gibi. Öncelikle burada kızların dizlerinde puro sardığını düşünüyorsanız ciddi bir şekilde yanılıyorsunuz; bu bir fanteziden başka birşey değil. Güzel bir puro sarmanın ilk şartı dümdüz bir yüzey ve bir kızın bacağı bu işe pek uygun değil. Neyse gelelim ciddi konulara; bir puroyu baştan sona bir kadın bitiriyor. Yani iç kısmını birisi, bitimini birisi yapmıyor; başlayıp bitiriyorlar. Tabii ki bunu kendi sistemlerine göre yapıyorlar mesela önce içlerini sarıyor, sonra dışına geçiyor, sonra bitiriyorlar, ama tek puro tek kişinin elinden çıkıyor ve kalite kontrolünden geçerken o puroyu kimin yaptığı biliniyor. Bir kadın 1 günde ortalama 100 puro sarabiliyor. Her markanın ayrı bir fabrikası yok. Tüm markalar devlete ait ve tütün kalitesine göre aynı fabrikada bir kadın Cohiba sararken diğeri Romeo & Juliet sarıyor olabiliyor. Fabrikaya girerken kamera, çanta vs herşey yasaktır.


Pinar del Rio bölgesindeki Vinales Vadisi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan önemli bir doğal bölge. Burası aynı zamanda göbeli palmiyeleri ile meşhur. Bu bölgedeki Prehistorik Duvar Resimleri 1961 yılında Kübalı ressam Leovigildo Gonzales Morillo tarafından yapılmıştır. Bu çalışma Meksikalı duvar ressamı Diego Rivera'nın izlerini taşımaktadır. Bu bölgede iken Vinales kasabasında da dolaşmaya vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Yine bu yöredeki mağaraları ve içlerindeki doğal yapıları kaçırmamalısınız.

Mağaralardan birinin çıkışı
Tütün  Çiftliği
Prehistorik tarz duvar resimleri

Vinales

copy + paste için izin yok kanunlar da bizden yana :) ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) en üstteki pdf logosuna tıklayın