Ohrid

 

“Kesinlikle bir parçamız”
 

OhridBiz Ohrid'e Kavala üzerinden kendi aracımız ile geçtik bu nedenle sadec bu açıdan bilgiler verebileceğiz. Yol yaklaşık 430 km ama özellikle Ohride yakın son 80 km'nin virajlı olması nedeni ile 6 saate yakın sürüyor. Yunan-Makedon sınırı beklemeden hızlı bir şekilde geçilebiliyor. Tabii benim gibi yunan sınırındaki "Macedonia was born Greek" yazısının fotoğrafını çekerken gümrük polisi sizi görürse giriş biraz daha uzuyabiliyor :) Neyse fotoğrafı silme karşılığında anlaşıyoruz ve yola devam. Yunanlılar Makedonyanın isminden pek hoşlanmıyorlar. Makedonyanın kuzey yunanistanın olduğuğu yerin adı olduğunu söylüyorlar. Thassos adasında yemek yediğimiz Katarina "buradan makedonyaya mı gidiyorsunuz" dediğinde hoşuna gitsin diye :) "olur mu? esas burası makedonya" demiştim kalkıp büyük bir memnuniyetle bana sarılmıştı. Dolayısı ile bu kendi aralarında bir sorun hala.Kavala'dan Ohrid'e gelirken bizim "Manastır" olarak bildiğimiz "Bitola" adındaki şehir var. Bu şehir için ayrı bir sayfa açmayacağız. Türkler için önemi içerisinde Atatürk için bir bölüm ayrılmış bir müze olmasından kaynaklanıyor. Atatürk'ün askeri eğitim aldığı okul şimdi Milli Müze olmuş ve bir kısmı Atatürk'e ayrılmış. Maalesef müze içeriği çok çok zayıf. Ağırlıklı olarak renklendirilmiş eski fotoğraflardan oluşuyor. 1-2 kıyafet var maalesef hepsi bu kadar (giriş 100 dinar)  Bitola'da bunun dışında 2 camii (Kadı Mehmet Efendi Camii) bir saat kulesi de ziyaret edilmeli. Şehrim merkezindeki yaya bölgesi olan caddenin adı "Tito" yada "Sirok". Burada bolca kafe  var.
Özetle Bitola özellikle gidilmeyi maalesef haketmiyor. Ancak yakınlardaysanız Atamıza açılan deftere birşeyler yazıp minnettarlığınızı belirtmek için uğrayabilirsiniz.


Gelelim Ohrid'e; burası ise görülmeyi, kalınmayı bir o kadar fazla hak ediyor. Sahil kenarıyla, çarşısı ile, güzel evleriyle, kiliseleri, kalesi ve güzel restaurant-cafeleriyle dolu dolu bir kent. Ohrid göl olmasına rağmen bir deniz gibi kullanılıyor diyebiliriz. Plajlar zaten bu görüntüyü kendisi oluşturuyor. Ohrid'in uzun bir sahil boyu ve buna dik içeriye doğru giren bir çarşısı var. Restaurantlar ise sahilde yüzünüzü göle verdiğinizde sağınızda kalan kısımda toplanmış durumda. Fiyatla çok çok makul (espresso 50 dinar yani 2 TL)


Restaurantların olduğu bu bölgeden eski şehir kısmına giriliyor Buraya araç ile giriş yok. Oteliniz bizimki gibi buradaysa otelin verdiği bir kart ile bariyerleri açıp otelinize ulaşabiliyorsunuz. Satt 20:00'den sonra bu da yasak. Otelimiz Sveti Sofia eski şehirdeki St Sofia kilisesinin hemen yanında eski  bir Makedon konağından otele çevrilmiş çok çok güzel bir otel tavsiye ederiz (double 49 euro). St.Sofia kilisesine giriş 100 dinar (4TL). İçeride çok fazla bir şey yok olan da zaten pencereden görülebiliyor dışarıdan. Ama dışı çok görkemli güzel pozlar veriyor size. Bu kilisenin sol yanındaki sokaktan girip sola doğru devam ederseniz burası sizi köprü üzerinden yürünerek ulaşılan plaja götürür. Burada göle girebilirsiniz. Buradaki cafenin yanından yukarı doğru tırmanırsanız yukarıda yol ikiye ayrılır sola giderseniz yine eski bir kilise olan St.Jovan Kaneo'ya götürür. Burası adanın ucunda çok güzel manzaraya sahip eski bir kilisedir. Kendi manzarası güzel olduğu gibi buradan plajın ve şehrin manzarası da güzeldir. Yukarıya çıktığınızda sola değil sağa doğru çıkarsanız birtaz önce bahsettiğimiz St. Sophia'ya geri inersiniz.


Ohrid UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır. En önemlileri yukarıda saydığımız kiliseler olmak üzere şu yapılar da ziyaret edilebilir; Hacı Hamza Camii, Zeynel Abidin Paşa Camii, St. Virgin Mary, St.Clement.


Sveti Naum


45 km mesafedeki manastır nehir kenarına kurulmuştur ve mutlaka gezilmeyi hakeder.  Ohrid'li din adamı Sveti Naum'a adanmış ve 910 yılında ölümünden sonra kiliseye gömülmüş. Sveti Naum Balkanlara göç eden Slavlara Ortodoksluğu yayarken aynı bölgede Anadolu Bektaşi erenlerinden  Sarı Saltuk da İslamı yayma gayretindedir. Bu nedenle bölge iki din için de çekim merkezidir. Manastırı gezdikten sonra buradaki küçük teknelerden birini, kirayalarak (zaten onlar sizin yanınıza gelip teklif edeceklerdir) manastırın gölden görünüşünü içern bir tur yapın. Biz bu gezi için 5 kişiye toplam 5 euro verdik. Özellikle güzel foroğraflar için size de tavsiye ederiz.


 

copy + paste için izin yok kanun da bizden yana:) ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) printer logosuna tıklayın

soru sormak isterseniz mail atın..

Email Me