Oasis of the Seas

 

Öncelikle bu geminin 2014 için dünyanın en büyük ve en iyi gemisi olduğunu söyleyerek başlamak gerekir sanırız. Hepinizin bildiği gibi Cruise Gemilerinin bir çoğu çok güzel gemiler ve çok iyi zaman geçirmenizi sağlıyorlar. Ancak Royal Caribbean firmasının Oasis of the Seas (ve ikiz gemi Allure of the Seas) in yeri bir ayrı. Dalga surfu, Zip Line, en fazla yolcu kapasitesi, en büyük, en uzun, en çok havuz, en derin havuz, en yüksek vs gibi birçok rekoru elinde bulunduruyor. Gemi 17 katlı, 5700 yolcu, 2700 mürettabat kapasiteli gerçek bir dev; Empire State'i yere yatırmışsınız gibi birşey. Sırası geldikçe bahsedeceğiz ama gemide kaç jacuzzi kaç havuz var bilemiyoruz. Birçok gemide olduğu gibi; iç, dış, balkonlu ve suit kabin seçenekleri mevcut. Bu gemiye özel olarak balkonlu kabinlerin bir de iç balkon seçeneği mevcut. Boardwalk ve Central Park adındaki iç mekanlara bakan bu balkonlu kabinler bizim gibi güneş ve rüzgar istemeyen ama balkonlu kabin isteyenler için ideal.

Bu nedenle biz seçimimizi Central Park balkonlu kabin olarak yaptık. Suit kabinler hariç tüm balkonlu kabin büyüklükleri aynı ve kabinde yatak, oda ve balkon büyüklüğü oldukça iyi.


Geminin en önemli etkinliği sanırız yemek yemek :) Yemek için çok çok fazla seçenek var. Bunların bazıları ücretsiz, bazılarının fiks ücreti var, bazıları da menüdeki fiyatlarla ücretli (ala carte)


Restaurantları tanıtalım biraz;


Opus Dining Room (free); bu restaurant ana yemek salonudur. 18:30 ve 20:30 olmak üzere 4. ve 5 katlarda iki ayrı oturum yapılır. Aynı restaurantın 6. katta "My Time Dining" adı altında çalışan kısmı var. Burada oturum saati yok. 18:30 ile 21:30 arası rezervasyonla ya da gidip yer gösterilmesini bekleyerek yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. 4-5 katlardaki saatiniz belli olan oturumlarda masanız ve garsonlarınız (yemek ve içecek için ayrı 2 kişi) hep aynı oluyor. 20:30 ideal yemek saati, bu saat için önceden istek yapmalısınız. Windjammer Marketplace (free); burası menüden ala carte şeklinde yemek seçmek istemeyenler için daha uygun bir yer. Bir de çocuklu aileler genelde çocuklara daha uygun şeyler bulunabildiği için burada oluyorlar. Ancak buranın yemek kalite seviyesi Opus'un çok altında tabii ki. Biz öğlen yemeklerimizi burada yemeyi akşam yemeklerimizi ise Opus'da yemeyi tercih ettik.

Johnny Rockets Hamburgers; Bu amerikan hamburgercisinde 5$ ödedikten sonra istediğinizi yiyebilirsiniz. İçecek paketinizden içeceklerinizi alabilirsiniz.


Vintages (Tapas) Bu İspanyol Restaurantı ala carte şeklinde menüye bağlı olarak ücretlidir.


Cupcake Cupboard; Cupcakelerin sunulduğu bu küçük dükkanda ortalama 1 cupcake 2-3$ dır.


Ice Cream Parlor; Dondurma makinaları ücretsiz ama burası ücretli. 2 top dondurma 3$ civarı.


Starbucks; Bildiğiniz Starbucks yaklaşık bildiğiniz fiyatlarla. İçecek paketleriniz burada geçmez.


Bunlar dışında bazıları iç mekanlarda bazıları dışarıda havuz vs yanında olmak üzere çok sayıda Bar mevcut. Bu barlardan Sail Pass kartınızla ödeyerek ya da içecek paketiniz varsa paketiniz dahilinde olan içecekleri kartınız göstererek alabilirsiniz. Günlük içecek paketleri içeriğine göre günlük kişi başı 20$ ila 70$ arasında değişiyor. İçecek paketini olsa da her seferinde kartınızı vermeniz ve makinadan geçmesi gerekiyor. Tek fark eğer içecek paketiniz varsa kartınızı ve içeceği size veriyorlar, eğer paketiniz yoksa adisyon imzalamanız gerekiyor. Garson sizi tanıyınca artık paketiniz olduğunu bildiği için istemeyebiliyor. Eğer çok içki içmeyi planlıyorsanız mutlaka sınırsız bir paket alın, eğer çok içki içmeyi düşünmüyorsanız bu defa sınırsız alkolsüz bir paket alın çünkü gemide öyle ya da böyle devamlı birşeyler içiliyor. Havuz alanlarında elinde kokteyllerle bazen de sadece sipariş için devamlı dolaşan bar görevlileri var bunlardan da ücretli yada paketiniz varsa paketinizle istediğinizi içebilirsiniz. Bir de içecek paketiniz varsa odanıza CocaCola souvenir cup adında bir büyük bardak bırakılıyor. Bu bardakla kimseye kart filan göstermeden sınırsız kola makinalarını kullanabilirsiniz. Cola makinaları sadece Cola vermiyor 100'ün üzerinde içecek alternatifi mevcut makinalarda.


Sözü geçmişken gemiye giriş yaparken size kredi kartınızı tanımlatacağınız Sail Pass adı verilen bir kart veriliyor. Bu andan itibaren artık paraya ihtiyacınız kalmıyor. Tüm harcamalarınız hesabınıza yükleniyor çıkarken kredi kartınızdan tahsil ediliyor. Ayrıca günlük kişi başı 12$ da bahşiş otomatik olarak alınıyor. Gemiden çıkarken hesap kesimi gerekmiyor, son gece odadaki televizyondan hesabınızı kontrol edip gerekirse  itirazlık birşey varsa bildiriyorsunuz aksi halde direkt karttan çekiliyor çekip gidiyorsunuz son sabah.

Gemide çok sayıda (bazıları gün içerisinde bazıları gece olmak üzere) showlar oluyor. Bu showların salonları tüm yolcuların sığacağı kadar değil tabii ki zaten herkes herşeyle ilgilenmiyor. Eğer izlemek istediğiniz showlar varsa (ki hepsini izlemenizi tavsiye ederiz) internetten önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Showlara önce rezervasyonlu konukları alıyorlar salonda yer kalırsa 10 dk kala tüm konuklara açılıyor.


Kaya tırmanışı, dalga sörfü, zip line gibi bazı günlük aktivasyonlar da rezervasyon gerektirmiyor ama başınıza birşey gelirse sorumluluk almayacaklarına dair imzalı onay isteniyor. Bunu da internetten yapabileceğiniz gibi orada da bu onayı verebiliyorsunuz. Onay vs gerekmeyen Basketbol, Masa Tenisi,Mini Golf, Koşu Pisti, Fitness Center, Solarium, Spa gibi burada saymayı unutabileceğimiz biçok aktivasyon var gemide. Gemini Spa'sı çok özel bir mekan ama fiyatlar biraz tuzlu maalesef.


Gemideki yolcu sayısı çok fazla olmasına rağmen gemi de çok büyük olduğu için kalabalık ama hiçbir yerde izdiham olmuyor. Restaurantlarda o restaurantın ve diğer restaurantların doluluk oranlarını gösteren dijital ekranlar bulunuyor. Bazen bazı açık büfe yemek salonlarında yoğunluk oluyor ama çok dert edecek kadar değil. Biz tüm akşam yemeklerimizi ana salonda yediğimiz için orada zaten böyle bir sorun yoktu. Opal Restaurant'da masada ala carte şeklinde üst düzey bir hizmet veriliyor.


Ana Restaurant ve rezervasyonlu özel restaurantlarda kodlu kıyafet uygulaması yapılıyor. 3 gün her türlü kıyafetle (casual), 2 gün ceketle ve gömlekle (smart casual), 2 gün de takım elbise yada smokinle (formal) gelmeniz gerekiyor. Bu zorunluluk sadece ana yemek salonu için. Eğer bu salonda yemek istemezseniz bu dress koda uymak zorunda değilsiniz tabii ki. Bu kodların hangi günlerde uygulanacağı odanıza hergün bırakılan günlük programlarda yer alıyor. Opal'de yiyecekseniz tercihen smokin olmazsa takım elbise tavsiye ederiz.


Casino ve açık alanda ayrılmış bazı yerler dışında tüm gemide sigara içmek yasak.


Gemiye binerken (odadan çıkartmamak şartıyla) sadece 2 şişe şarap/şampanya hakkınız var. Bunun dışındaki içkileri gemiye sokamıyorsunuz. Eğer bavulunuzda şişe varsa x-ray'den geçerken ayrı bir bölüme alınacak ve odanıza gelmeyecektir. 2 kattaki bu kısma gidip bavulu açıp maksimum 2 şişe olduğunu ve onun da şarap/şampanya olduğunu gösterip bavulunuzu alabilirsiniz.


Gemiden indiğiniz zamanlarda da her zaman geminin saat dilimi kullanılıyor. Yani dönüş saati olarak indiğiniz limandaki saat dilimi farklı olsa da gemi saatine uymanız gerekiyor. Hangi günde olduğunuzu şaşırırsanız asönsörlere ilk adımınızı attığınız yerde hergün değişen gün plakaları vardır. Buradan hangi günde olduğunuzu hatırlarsınız.

Gemide havuzlar için havlu istasyonlarından havlu veriliyor. Bu havluları indiğiniz yerlerde de yanınıza alabiliyorsunuz yani yanınızda havlu götürmenize gerek yok.


Gemimin durduğu ülkeler sırası ile; Labadee (Haiti), Falmouth (Jamaica), Cozumel (Meksika) idi. Gemide buralarda durduğunda isterseniz kendiniz gezebilirsiniz isterseniz de gemi organizasyonuyla istediğiniz bir tura katılabilirsiniz. Bunun için önceden excursion alternatiflerini inceleyip size göre olana kayıt yaptırmanızı gerekir. Dışarıdan bir rehber yada şirketle de anlaşıp onunla gezebilirsiniz ama bu biraz daha uğraştırıcı olabilir ve tecrübe gerektirebilir. Excursionlar süre ve içeriğe göre 20-70$ aralığındadır. Bu ağırlıklı tur ortalaması ama 180$'ada excursion bulunuyor. Gemiden duraklarda ayrılırken çıkış katı limana göre değişiyor. Asansörde "gangway" adında bir düğme var. Bu düğme o günkü çıkış katına ayarlı oluyor ona basmanız yeterli yani.

Solarium Bistro (free); Solarium Bistro geminin her açıdan (jacuzzi, Bistro, güneşlenme terasları) 16 yaşın altının giremediği kısmı, dolayısı ile biz devamlı buradaydık. Bu kısım geminin şamatadan uzak kısmı. Genel yarışmalar, eğlenceler filan burada anons dahi edilmiyor. Buranın sabah ve öğlen yemeği ücretsiz akşam yemeği ise ücretli.


Park Cafe (free) salata, panini gibi yiyeceklerin bulunduğu Central Park'daki Cafe ücretsizdir.


Wipeout Cafe (free) ağırlıklı olarak hamburger, hot dog gibi fast food yiyeceklerin bulunduğu bu Cafe ücretsizdir.


Cafe Pronemade (free) ufak sandviç, cookie ve keklerin bulunduğu bu Cafe'de yiyecekler ve regular cafe ücretsizdir.


Donut Shop (free) 7-8 çeşit donut bulunan Donut Shop ücretsiz ve çok lezzetlidir.


Frozen Yoghurt (free) adı üzerinde Frozen yoğurt alabilirsiniz ve ücretsizdir.


Havuzdaki dondurma makinaları (free) istediğiniz zaman dondurma alabilirsiniz.


Seafood Shack; Deniz ürünlerinin bulunduğu restaurant ala carte şeklinde menüye bağlı olarak ücretlidir.


Izumi; Bu Japon Restaurantı ala carte şeklinde menüye bağlı olarak ücretlidir. Sushi için tek seçeneğiniz burası.


Giovanni's Table; Bu İtalyan restaurantı için 25$ ödedikten sonra istediğinizi yiyebilirsiniz.


Chef's Table; Bu üst düzey restaurantda bir masa etrafında 10 kişi karşılarında şef olacak şekilde oturur ve şefin yaptığı 5 ayrı yemeği yemeklere uygun 5 şarapla tadarlar. 85 $ ve rezervasyon gereklidir.


Central Park Restaurant; Bu restaurantı için 45$ ödedikten sonra istediğinizi yiyebilirsiniz.