Japonya

 
 
 

Naha; Japonya adalar grubunun güneyinde ana karadan 600 km uzaklıkta Okinawa adası üzerindeki 1.3 milyon nüfuslu bir liman şehri. Naha turistik bir şehir olmasına karşın turistik olarak yapılacak aktivasyonlar ve görülecen yerler 1 güne sığdırılacak boyutta. Küçük bir şehir olmasına rağmen iyi düzenlenmiş bir metro sistemi var. Ancak taksi ücretleri de fazla değil genelde şehir içi bir yere ulaşım 1000 Yen’in altında tutuyor.


İlk ve en önemli aktivasyon; “Shurijo Castle Park” a gitmek. Esasında 2. Dünya savaşı sırasında ve sonrasında neredeyse tamamı ile hasar görmüş olan İmparatorluk Kalesi yeniden yapılarak turistik bir ilgi alanı haline getirilmiş. (giriş 800 Yen) Çok çok ilgi çekici olmamakla birlikte oralara kadar gitmişken görmekte fayda var. Bu kale-park kompleksi içerisindetavsiye edilen birçok bölüm var ama en önemlileri; “Houshin Gate”, “Seiden”, “Hokuden”, “Una”, “nanden Bandokoro” ve “Shoin”. Bu noktaları mutlaka görün  Girişte size verilecek haritada hepsi işaretli ve zaten hepsi birbiri içerisinde. Daha fazlası ilginizi çekerse bu saffanın en al kısmında Naha için yapılmış çok iyi bazı internet site adresleri vereceğiz onlardan faydalanabilirsiniz.
Diğer bir önemli nokta “Kokusai Street” adı ile anılan Naha’nın en önemli ve en büyü alış-veriş caddesi. Sağlı sollu dizilmiş onlarca turistik eşya satan mağaza ile dolu olan bu sadde vakit geçirmek için hoş biryer. Bu cadde üzerinde en ilgi çekici yer bize göre; “Makishi Public Market”. Yerel halkın alışverişini yaptığı et, deniz ürünleri ve sebze-meyva ağırlıklı bu pazar gerçekten yerel kültürü tanımak açısından çok ilgi çekici. Özellikle deniz ürünlerinin çeşitliliği ve farklılığı baş döndürüyor.


Yine bu caddeye açılan üzeri kapatılarak bir çarşı haline dönüştürülmüş olan “Heiwa Street” ve “Ichiba Main Street” ilgi çekici ve görülmeli.


Kokusai caddesi üzerinde “Naha Opa”, “Mitsukoshi” gibi Mall’lar bize tavsiye edildi ama Türkiyedeki Mall’lardan sonra bize zayıf geldi hiç vakit harcamayın buralarda. Belki “Washita Shop”  adlı lokal ürünler satan mağaza ilginizi çekebilir.
Eğer vaktiniz varsa Japonya basınç ile yapılan Shuatsu masajının tam merkezi. Sağlığınıza kavuşmak için kesinlikle tavsiye edilir. Biz ana cadde üzerinde “Tuk Tuk” adlı yerde bu masajı yaptırdık. 30 dakika 2800 Yen. Bu masaj bildiğimiz masaja pek benzemiyor. Parmak ve ellerle yüksek basıç ve germe hareketlerinden oluşuyor.


Bizim ilgi alanımızda olmadığı için ilgilenmedik ama Naha özellikle scuba merkezi olarak biliniyor. Bu konuda hizmet veren birçok firma mevcut. Dünyanın sayılı resiflerine sahip bölgede kurslara katılabilir yada dalış yapabilirsiniz.


Faydalı Naha siteleri


www.naha-navi.or.jp   

(genel Naha sitesi)


www.oki-park.jp/shurijo-park/english/index.html  

(Park için bir site)


www.jnto.go.jp/eng/locatiion/rtg/pdf/pg-709.pdf  

(Naha hakkında bir pdf dosyası)


www.quirkyjapan.or.tv 

Geleneksel ama bir o kadar da modern bu şehirde; süpermarkette kasiyerin kredi kartımızı geri verirken elinde kart beline kadar eğilişi bize Japonya’dayız dedirtti.

Naha / Okinawa da 1 gün