Kuala Lumpur

 
 

Malezya Kuala Lumpur Havaalanı şehir arası taksi ile yaklaşık 45-60 dakika arası sürüyor. Havaalanı dışındaki taksilere binebileceğiniz gibi, havaalanı içindeki taksi standlarından gideceğiniz otel için ücreti ödeyip size verilen kuponu dışarıdaki taksilere verip otelinize gidebiliyorsunuz. Biz Kuala Lumpu LCC  terminaline indik. Burası ana terminal değil. Low Cost uçuş yapan firmaların indiği terminal; Air Asia da bunlardan birisi. Biz Malezya’ya Singapur’dan uçtuk. Air Asia ile çevre ülkelerden Malezya’ya gidiş-dönüş 40 euroya bilet bulabilirsiniz (www.airasia.com). Buradan taksi şehir merkezine 70 ringgit tutuyor. Eğer kupon alıp taksiye binmezseniz mutlaka pazarlık yapmanız gerekir.Genelde taksimetre hiç çalışmaz. Çevre ülkelerden sadece japonya’da gördüğümüz bir uygulama Malezya’da çok yaygın taksiye binip otelinize veya gideceğiniz yere ilerlerken taksi şöförü bir katalog çıkartıyor ve sizi ertesi gün elindeki hazır rotalara göre yada sizin istediğiniz şekilde gezdirmeyi öneriyor. Genelde bu iş için taksiyi kiralamanın bedeli saatlik 30 ringgit. Dilediğiniz yere gidiyorsunuz ve taksiniz sizi dışarıda bekliyor. Biz ilk gün gezimizi kendimiz yaptıktan sonra 2. gün için birçok taksiciden aldığımız teklifler arasından birisi ile pazarlık yaptık ve anlaştık. Rotayı elimizdeki rehber kitabın önerileri doğrultusunda biz yaptık ve 6 saat için 180 ringgit ödedik. Kuala Lumpur küçük bir şehir değil sıcağı da göz önüne alınca taksi ücretlerinin ucuzluğu nedeni ile bu formül çok mantıklı oluyor.


Kuala Lumpur’da “Little India” ve “China Town” semtleri birbiri içerisine geçmiş gibi net sınırları yok. Little India tipik olarak Hint vatandaşlarının ağırlıklı olduğu ve dolaysı ile profilin biraz daha düşük olduğu kesim. China Town ise nerdeyse tümü alışverişe adanmış şekilde gelişmiş. Çok fazla sokağa açılan mağaza ile biraz Singapur China Town’u andırıyor. China Town içerisinde “Central Market” adında bir çarşı var. China Town’un belkide eliyüzü düzgün temiz tek yeri burası. Tüm alışverişi ve yemek olayını burada halletmenizi öneririz. Tüm bölge ülkeleri gibi burada da pazarlık yapmak gerekiyor; ama Çin kadar fazla değil belki % 10-20 civarı. Ancak ChinaTown’un açık pazar kısmında kıyasıya bir pazarlık gerekiyor.


China Town’a yakın bir bölgede “Merdeka Meydanı” bulnuyor. Bu güzel meydanı gezi rotanıza almalısınız.

Malezya’nın en önemli aktivasyonu kesinlikle “Petronas Kuleleri” ne çıkış. Burası bir iş kulası ve sadec 42. kata çıkış izni var. Buradaki 2 kuleyi birbirine bağlaya “Skybridge” adındaki köprüden şehri izleme izni veriliyor. Kuleler “Petronas” petrol şirketine ait. Bu köprüye çıkmak için ücret alınmıyor ancak günlük 1000 kişi ile sınırlı bir kontenjan var. Gişeye gittiğinizde size bir bilet veriliyor. Bu bilette saat kaçta kulelere çıkacağınız belirtiliyor. Örneğin sabah 8’de gidip giriş hakkını saat 14:00 de alıyorsunuz. 10 dk önce gişelerde bulunmanız gerekiyor. Bu 1000 kişilik kontenjan çok kısa sürede doluyor. Bu nedenle erkenden sıraya girmeniz gerekir. Bizim otelimiz tam bu kulelerin karşısında idi (Traders Hotel)Eşsiz manzaraya sahip bu otel sayesinde fazlası ile kuleleri gördük. 1 defa da “Skybridge” e çıktık. Kuleler ve bu otel KLLC park adındaki bir park içerisinde bulunuyor. Kulelerin altında “Syria” adında büyük bir Mall var, burada yemek yiyebilir ve vakit geçirebilirsiniz.


Kuala Lumpur’un en piyasa caddelerinden biri “Bunkit Caddesi” burada çok sayıda mağaza ve Mall’lar var; özellikle gece çok hareketli. Gece sokak yemeği yiyebileceğiniz “Jalan Alor” da buraya açılan caddelerden birisi; tavsiye ederiz.


Kuala Lumpur’da Kulelerden sonra yapılacak 2. en önemli aktivasyon “lake Garden” komleksine gitmektir. Bu kompeks içerisinde “Butterfly Park”, “Orchid Park” ve en önemlisi dünyanın en büyük serbest dolaşımlı kuş parkı; “Bird park” var. Kuş parkına giriş 42 ringgit, Kelebek parkı ise 18 ringgit, özel gümler hariç Orkide Parkı ücretsiz özel günlerde ise 1 ringgit. Kuş Parkı muhteşem biryer 2-3 saatinizi ayırın ve burayı görmeden KL’den ayrılmayın.

Diğer bir güzel ve özel bölge de “Putrajaya”. Burası esasında turistik bir yer değil. Malezya hükümeti tüm devlet dairelerini şehir dışında 80 km uzakta bir yerde toplamış. Tüm memurlara derecelerine ve pozisyonlarına göre lojmanlar yapılmış ve memurlar burada kalıyor şehire gelmiyor. Ancak bu yerleşim gölleri, köprüleri ,camiisi ve binaları ile o kadar güzel olmuş ki hem yerli hem de yabancı turistin ilgi odaklarından birisi olmuş vakit bulursanız burayı da gezinize dahi edin. Özellikle 116 m uzunluğundaki minaresi ve pembe işlemeli kubbesi ile “Putrajaya Camii” (Putra Mosque) ve “Başbakanlık Sarayı” çok ihtişamlı.


Yukarıda saydığımız yerler dışında “Wilayah Persekutan Mosque”, “National Mosque”, “Sultan AbdulSamid Buildings”, “National Museum”, “National Mosque”, “King Palace”, “national Monement” görülmesi gereken diğer yerler. Çok fazla vaktimiz olmadığı için biz bunlarn hepsini aynı gnde gezmek için bir taksi tuttuk ve 5 saatine 150 ringgit vererek tümünü gezdik. Bu geziye “Putrajaya”  ve “Batu Cave” de dahildi.


Şehir içi ulaşımda KL’da 4 hatlı bir metro sistemi mevcut ve ucuz ama taksi de ucuz; karar sizin.


Yorulduysanız ve bir masajı hak ettiyeseniz kesinlikle bir masajı hak ettiniz demektir. Size tavsiyemiz bölge ülkeler arasında en iyi masajı yaptırdığımız “Old Asia” olacak. Jalan Bukit Bintang üzerinde 14 numara. Özellikle “shuiatsu” masajı isteyiniz. Bir saatlik masaj 80 shuiatsu ise 90 ringgit. Maasaj fiyatına buhar odası kullanımı dahil.