Kotor

KARADAĞ

ülke bilgileri, Budva, Kotor,                                                                                                                                ANASAYFA

Email Me
 
 

Kotor Montenegro'da (Karadağ) yine Karadağ şehri olan Budva'nın 25 km uzaklığında. Bu bölgede konaklama yapacaksanız Kotor'u da Budva'yı da seçebilirsiniz. İkisinin de kendine ait farklılıkları ve güzellikleri var. Karadağ AB'ne henüz girmemiş ama koruması ve yapılandırması altında. Şu ana kadar 5 para birimi değiştirdiğimiz için başımız dönmüştü; biraz nefes alıyoruz. Burada nihayet euro geçiyor. Hırvatistan'dan sonra burası fiyat olarak da biraz nefes aldırdı.1.5 euroya aldığımız küçük suyu burada 0.40 euroya alabiliyoruz. Büyük şişe suya Hırvatistanda bazı yerlerde rekor olarak 13 TL vermek durumunda kaldık burada 1-1.5 TL aralığında nihayet. Kahve filan da 1 euro gibi makul fiyatlarda burada. Benzin ise diğer ülkelerle aynı seviyede yaklaşık olarak 1.3 euro.


Kotor'un Old Town'u çok etkileyici. İçerisinde herbiri birbirinden lezzetli yemekler yediğimiz restaurantları, gece çok keyifli olan barları, butikleri ve hediyelik eşya satan dükkanları var. Yunanistan'da başlayan Hırvatistan'da tam  hız ile devam eden mükemmel deniz ürünleri şöleni Karadağ'da da devam ediyor.Karadağ'ın denize kenarı bizim sedece İzmir'imiz kadar belki ama bulunan deniz mahsülü çok çeşitli ve makul fiyatlı. Bir o kadar da lezzetli tabii. Birçok restaurantta balık olmayabiliyor ama her çeşit deniz ürünü hazır. Ülkemiz denize mahsülüne neden  bu kadar küs anlamıyoruz doğrusu. Yemeğimizin birini Katedralin tam karşısındaki restaurantta yedik diğerini ise "Mmmm Pizzeria" da ikisininde deniz ürünleri çok iyi idi. Deniz ürünü sevmiyorsanız Mmmm Pizzeria'da Gorgonzola peyniri soslu Steak denemelisiniz.


Neyse konumuza dönelim Old Town'un hemen giriş kapısında Turist İnformation var ve buradan ücretsiz iyi düzenlenmiş bir harita veriyorlar. Ancak haritaya bir bakıyorsunuz ki avuç içi kadar Eski Şehir'de görülmesi gereken 60 yer. Bu neden biz bunları tek tek yazmayacağız (zaten tek tek bulmak ve gezmek de pek anlamlı değil). Önemli olarak Katedraller ve Old Town'unun hemen üstünde koruma surları var. Başınızı kaldırıp dağa bakınca bu muazzam yapıyı göreceksiniz zaten çok dik ve uzun olan surların tümünü çıkmanız zor ama ilk Kilise'yi deneyebilirsiniz; ödülünüz güzel bir Old Town manzarası olacaktır.


Kotor'un bulunduğu körfezin adı; Boka Bay. Bu körfezi gezmek için tekne turları düzenleniyor. 4 duraklı (Perast, Kotor, Herceg Novi ve Zelinika) turların (20 euro tam gün 09:00-19:00) 2'sinde denize giriliyor diğerlerinde de görülmesi gereken güzel noktalar mevcut. Özellikle Perast ve tam karşısındaki ufak toprak parçasındaki kilise olan "Gospa Skrjpela" ve hemen yanındaki diğer toprak parçasındaki "Sveti Dorde" ilgi çekici. Tekne ilk Kiliseye yanaşıyor içerisinde bir de müze vvar (1 euro ama girilmeli) Osmanlı hemen yanı başındaki Perast'ı almış ama rehber kız 200 metrekarelik bu adayı  Meryem Ana'nı koruması nedeni ile işgal edemediklerini anlatıyor. Zavallımın aklına Osmanlının dine olan saygısı nedeni ile sadece kilise olan bu toprağı ele geçirmediği gelmiyor da bu geliyor :)


Özetle; Kotor fazlası ile ziyaret edilmeyi hatta kalınmayı hak ediyor. Yolunuz Karadağ'a düşecek olursa mutlaka rotanıza almalısınız.