Keelung

 

MiaokouSokak yemeği için doğru sokak...

 
 

Keelung Taiwan’ın güney ucunda bir sahil şehri. Küçük ama çok sevimli, Taiwan’ın uzakdoğu havasını Taipei’den daha iyi yansıtan Keelung bizde çok olumlu anılar bıraktı. Küçük bir şehir olduğu için görülecek yerler de sınırsız değil; “Faguanghan Jik Temple” isimli tapınak Keelung’un en büyük Buddha Tapınağı. Bu tapınağın bir kısmı ise kütüphane olarak kullanılıyor. Bu tapınak dışında 3 tane önemli tapınak daha var. “Dianji”, “Chenghuang” ve “Cing-an” Üçü de “Qing” hanedanlığı zamanında yapılmış. “Dianji” Kaijhaung Shengwang!a adanmışken “Ciang-an” ise deniz Tanrısı Mazu’ya adanmış. “Chenghuan” ise şehir Tanrısına adanmış.


Keelung’da bir tepe üzerinde kurulu  “Jhongjheng Park” adında bir park var. Burada “Guanjin Buddha” adında çok büyük bir Buddha heykeli ve “Dafo Zen Temple” bulunuyor. Yine bu park içerisinde “Keelung Tarih Müzesi” ve “Jhangjheng Park Spa Merkezi” var. Bu parkı gezi rotanıza mutlaka dahil etmeisiniz aynı zamanda Keelung’un panoramik görüntüsü de buradan çok güzel izleniyor.
Şehrin ana alışveriş bölgesinin adı “Miakou”. Yukarıda 3 tapınak olarak verdiğimiz tapınaklar bu bölgede bulunuyor. Uzakdoğu sokak yemeğinin belki de en güzel örneklerini Keelung’da bu bölgede gördük. Bazı uzakdoğu şehirlerinde sokak yemek satıcıları ile dolu olan bu tip  sokaklar bazen çok kötü kokabiliyor. Ama bu bölge tam tersi idi. Fotoğraf albümünde bu bölgede çekilmiş çok sayıda fotoğrafı bulabilirsiniz. 

Keelung; sokak yemeği için en iyi adres...