Jaipur

 
 

Agra'da Tac Mahal, Fateh Puh Sikri ve Agra Fort'u gördükten sonra gecelemeden saat 17:40'daki Agra Cantt treni ile 4,5 saatte Jaipur'a ulaşıyoruz. Trenimiz yine 2AC first class. Bu sefer bize eşlik eden farelerimiz de var. Arkadaşlarla trende otururken yanımızdan gelip geçen fareleri onlara çaktırmamaya çalıştım ama uyumaya çalışan bir arkadaşın yüzünden yürüyerek geçince saklamak pek mümkün olmadı (kendisi bavulu trende çalınan kişi de olunca "Tren Tanrısı" nın onu sevmediğine karar verdik). Bu güzel yolculuktan sonra vardığımız Jaipur'daki otelimiz gerçekten çok güzel bir butik oteldi ve moralimizi düzeltti. Otelimiz Jas Vilas gerek dekorasyonu ile gerek odaları ile çok özel bir konsepte sahipti. Gece geç vakit otele vardığımız için tüm ekip ertesi güne dinlenerek kalkmak için hemen yattı. Ancak Agra trenine binmek için yaptığımız Rishikesh-Saharanpur kabus yolculuğundan sonra bir daha uzun araç yolculuğu yapmamaya karar verdik. Ancak önümüzde son bir 5-6 saatlik Jaipur-Delhi araç yolculuğu vardı. Bu nedenle bu parkuru uçağa upgrade etmeye karar verdik. Ben yatmayıp önümüzde sadece 2 gün olduğu için uçak biletlerini almaya karar verdim. Neyse ki herkese uçak bileti bulabildim ve biletlerimizi alıp ben de yattım.


 

soru sormak isterseniz mail atın..

Sabah meyve ağırlıklı güzel bir kahvaltıdan sonra ilk durağımız "Jantar Mantar" adındaki astrolojik gözlem ve ölçüm merkezi oldu. Burası dünyada örneği görülmeyecek bir yer. 17.yy'da yapılan bu kompleks birisi çok büyük ve 2 sn hassasiyetinde zamanı gösteren güneş saatleri, güneşin pozisyonuna göre burçların durumunu gösteren ölçüm yerleri, enlem ve boylam ölçümü yapan istasyonlar ve daha birçok ölçüm mekanizması ile dolu. Buranın girişinde 300 Rs'ye satılan kombine bileti alırsanız bu bilet size Jantar Mantar, Amber Fort, Hawa Mahal, Albert Hall ve Nahargarh Fort'a girmenizi sağlıyor. Bu bileti alıp önce Jantar Mantar sonra diğer yerleri  bu bileti saklayarak gezmenizi öneririz.


İkinci gezdiğimiz yer buraya yürüme mesafesinde olan Maharaja'nın (Büyük Raja) Sarayı "City Palace" oldu. Bir önceki kombine bilet burada geçerli değil çünkü burada alacağınız 300 Rs'lik biletin yarısı Raja'ya gidiyor. Eskiden saray olan kompleks şu anda bir müze. Maharaja şu anda 70 doğumlu birisi. Bu ünvan babadan oğula geçerek soyu takip ediyor. Bu yapının içerisinde bir Tekstil Müzesi, Silah Müzesi de bulunuyor ve buralara aynı biletle giriliyor. Tekstil Müzesinde Rajanın kıyafetleri görülüyor ve oldukça değerli parçalar. Silah Müzesi de küçük olmasına rağmen çok iyi korunmuş silahlar bulunuyor.


Bugün için son durağımız ise "Hawa Mahal". İngilizceye çevirisi "Palace of Wind" olan saray havadar olduğu için mi bu ismi almış yoksa gerçekten çok estiği için mi bilemiyoruz ama gerçekten çok etkileyici bir yapı. Hawa Mahal zaten Jaipur'un simgesi olarak biliniyor. Magnetlerde filan buranın resmi oluyor genelde. Burası çok katlı bir yapı ve her katının ayrı güzel bir manzarası bulunuyor. Buradan daha önce gezdiğimiz Jantar Mantar ve gezeceğimiz Amber Fort ve Tiger Fort, Monkey Temple da görünüyor. Burada bir süre zaman geçirebilir ve her kısmında birbirinden güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz. Hawa Mahal'in girişi arkadandır ancak ünlü olan ve magnetlerde görünen kısmı ön cephesidir. Bu cephe ana caddeye bakar, etrafını dolaşarak buradan mutlaka görmek gerekir.


Bu kadar gezinin yeterli olduğuna karar veriyoruz ve akşama kadar ki yaklaşık 3 saatimizi özellikle Jaipur değerli taşları ile ünlü olduğu için alışverişe ayırıyoruz. Alışveriş için temel şartın pazarlık olduğunu söylemek gerekir. Size söylenen fiyatın dörtte birine almanız pek sürpriz olmaz. Otelimizi çok beğendiğimiz için akşam yemeğini otelde yemeğe karar verdik 2 saat önceden haber verdiğiniz taktirde açık büfe yemek hazırlıyorlar (450 Rs)

Jaipur'daki ikinci günümüzde şehir dışında göreceğimiz yerler olduğu için araçla yola çıkıyoruz. İlk durağımız "Amber Fort"; Jaipur’un 11 km. dışındaki bu saray, 16.yy'da Ekber’in ordusundaki bir komutan tarafından yapılmış Raja Jai Singh tarafından son hali verilmiş ve bitirilmiştir. Oldukça görkemli bir kale-saray kompleksi olan yapı aynı zamanda güzel de bir manzaraya sahiptir.

Buraya geldiğinizde hakim bir pozisyonda yer alan Kale'ye çıkmak için iki alternatifiniz bulunmakta; birincisi Filler, ikincisi ise yürümek. Bu seçeneklerden mutlaka Fili seçmenizi öneririz. Yürümek isterseniz hem dik bir yokulş çıkmanız gerekiyor hem de bu yokuşu fillerle çok yakın pozisyonda ilerleyerek çıkmanız gerekiyorki bu oldukça tehlikeli olabilecek bir deneyim. Normal şartlarda çok sakin olan filler bazen çok tatsız olaylara da sebep verebiliyorlar. Bunun dışında yürüdüğünüz bu yol tamamen fil dışkısı ile dolu ve yürüyecek yer bulamıyorsunuz. Bunun dışında bu yolda yürürken fillerin hemen arkasında yürümeniz gerekiyor ve filleri işerken gören var mı bilmiyorum ama biz gördük :) onların arkasındayken akıllarına işemek gelirse bir banyo yapacağınızı söyleyebiliriz. Özetle iki kişi için 900 Rs olan fil seçeneğini seçin ve güvenli ve temiz bir şekilde Amber Fort'a çıkın.


Amber Fort'dan sonraki durağımız Tiger Fort diğer adı ile Nahargarh Fort. Burası da Maharaja'nın saraylarından birisidir ve Aravali Tepesinde zirvede yer alır. Saray 1734 yılında  Sawai Jai Singh tarafından yapılmış son hali Sawai Madho Singh  tarafından 1885 yılında verilmiştir. Saray Man Sagar Gölü' nü görecek şekilde konumlandırılmıştır ve gün batımı ve doğumunda çok güzel bir manzaraya sahiptir.

Jaipur'daki son gezdiğimiz yer ise Maymun Tanrı Hanuman'ın Tapınağı "Monkey Temple" (Galwar Bagh) (Galta) oldu. Burası da biraz şehir dışında bu yüzden bir araçla gitmeniz gerekiyor. Tapınağa giden iki yol var. Birincisinde bir yerden sonra yürümeniz gerekiyor. Diğerinde ise arkadan dolaşıp direkt Tapınağa ulaşıyorsunuz. Tapınağa giriş normalde ücretsiz ama bağış yapmanız isteniyor. Burası bir vadi içerisinde bir tapınak kompleksi. İçerisinde havuzlar ve birçok bina bulunuyor. Burası normalde binlerce maymuna ev sahipliği yapıyor. Ancak bazen maymunlar toplu halde başka bir yere de gidebiliyor. Biz böyle bir zamanda orada olduk. Maymunlarla dolu ve havuzlarında insanların yıkandığı bir tapınak yerine bomboş bir tapınakla karşılaştık. Bu nedenle ve Jaipur'un genel temizliğine aksi olması nedeni ile burası pek beğenimizi toplamadı. Ancak havuzlar şakalaşan maymunlar ve yıkanan insanlarla dolu olsa tabii ki fikrimiz değişebilirdi.


https://picasaweb.google.com/110703288346216746613/HindistanJaipur02