Haridwar

 
 

Haridwar'a gece Amritsar'adan kalkan trenimiz ile sabah saatlerinde ulaşıyoruz. Trenimiz 3AC tam bir şamata. Tren istasyonuna varınca istasyonun emanet bürosu kapalı olduğu için istasyonun karşısındaki özel !! emanet bürolarına 1 bavul için 100 Rs ödeyerek bırakıyoruz ve şehri gezmeye başlıyoruz. Bugün akşam araçla Rishikesh'e geçmeden önce tekrar buraya gelip emanetten bavullarımız almamız gerekiyor.


Haridwar Ganj kenarında önemli kentlerden birisi çünkü Hintliler buraya Ganj'da yıkanarak Hacı olmaya geliyorlar. Özellikle şehrin bir bölgesinde; Harki Pauri Köprüsü' nün altında inanılmaz bir kalabalık şeklide Ganj'a batıp çıkıyorlar. Batıp çıkıyorlar diyorum çünkü tam anlamı ile yaptıkları işlem bu. Bu bir yüzme ya da yıkanma değil. Birkaç defa hızlı bir şekilde suya tüm vücut girip çıkıyorlar. Haridwar oldukça kuzeyde olduğu için çok sıcak yaz ayları dışında Ganj'da bu işi yapmak çok kolay değil çünkü Ganj çok soğuk oluyor. Ancak bu bazılarının umrunda değil bazıları da titreye titreye bu ritüele devam ediyorlar. Bu köprünün tam karşısında Tanrı Shiva'nın çok büyük bir heykeli var. Haridwar'ın bu kısmı özellikle fotoğrafla ilgilenenler için inanılmaz bir yer.

 

Buradan sonra Haridwar'ın ara sokaklarında kaybolurcasına dolaşıyoruz ve Haridwar'ı keşfediyoruz. Daha sonraki aktivasyonumuz ise teleferik ile tepede yer alan Mamsa Devi Tapınağı'na çıkmak. 100 Rs olan biletlerimizi alıyoruz ve sıraya giriyoruz. Sıra bize geldiğinde karşımızdaki manzara tam anlamı ile şaka gibi. İnanılmaz ilkel bir teleferik var karşımızda. Herkes binsek mi? buradan gitsek mi? diye birbirine bakıyor ve Karma'mıza güvenerek binmeye karar veriyoruz. Sağsağlim indiğimiz yerdeki tapınak da oradan gördüğümüz manzarada hiç önemli değil. Bize tavsiye edildiği için biz gittik ama siz de giderseniz en azından bir numara olmadığını bilin hatta vaktiniz yoksa gitmeyin.


Konaklamamız buraya 1 saat uzaklıkdaki Rishikesh'de olduğu için  Rishikesh'e gitmek üzere önce emanete gidip bavulları alıyor sonra da Rishikesh'e geçiyoruz.