Halong Bay
 
 

Hangi kelime Halong Bay’ın doğa mucizesini doğru anlatır; belki de hepsi yetersiz. 3000’e yakın inanılmaz limestone’dan oluşan adacıkların “Tonkin Körfezi” içerisinde dağılarak oluşturdukları manzara akıllardan kolay kolay çıkacak gibi değil. Halong Bay için “doğanın sanat eseri” yada “ doğanın paha biçilemez şaheseri” demek hiç de abartılı olmaz. Unesco’nun “Dünya Mirası” listesinde olan körfez bu adacıkların içerisinde saklı sayısız mağaraya da ev sahipliği yapıyor. “Cave of Wonders”, “Swan Islet”, “Fighting Cock Islet”, “Pelican Cave” gibi mağaraların bazılarının uzunluğu 2 km’yi bulur.


“Halong” ejderhanın denize girdiği yer anlamına geliyor ve bu ejderhanın çevre dağlarda yaşadığına inanılıyor. Hava ve denizin durumu da “ejderhanın kıyılarda koşmasına ve denize girmesine göre” değişen olaylar olarak yorumlanıyor.
Halong Bay’da şubattan nisan sonuna kadar hava çok soğuk oluyor ve aşırı sisli olan körfez turistik açıdan pek uygun değil. Isı 10 derece civarında omasına rağmen aşırı nem extra bir soğukluk yaratıyormuş bu aylarda. Aşırı sis nedeni ile de manzara maalesef izlenemiyor bu aylarda.


Halong Bay cennetten bir köşe ise Halong City de cehennem olsa gerek. Körfezin şehir kısmı düzensiz, pis ve sevimsiz. Bu nedenle bu şehirde kalınan vakitin tümünün kesinlikle körfeze ayrılması gerekir. Halong Bay’a varınca yapacağınız ilk (ve tek) iş bir tekne ile 4-5 saatlik bir tekne turu düzenlemek. Bunun için alternatiflerinizden birisi 5-10 USD’a 20-30 kişilik teknelerden biri ile toplu tura katılmak zaten bu amaçla çok sayıda genç iskele kısmında yanınıza geliyor. Yerel halka bu turlar çok çok ucuz olmasına rağmen (1.5 USD) turistler için bu şekilde. Tekneye girerken size verilen bilet fiyatına tur esnasında gireceğini mağaralarda dahil. Eğer bu teklelerle kalabalık bir şekilde dolaşmak istemezseniz aynı tekneyi 40-50 USD2a özel olarak kiralayabilirsiniz. Tur   esnasında bir ucundan girilip diğer ucundan 1 saatte çıkılan bir mağaraya, chicken island’a ve dog island’a (şekilleri nedeni ile bu isimler verilmiş) bir de deniz ürünlerinin yetiştirildiği ve satıldığı yüzen ev şeklindeki satıcılara uğruyorsunuz. Turun 4-5 saat sürmesinin nedeni buralarda harcanan zaman ve teknelerin çok yavaş ilerlemesi. 4-5 saat değil 1-2 gün gezilecek kadar büyük bir körfez olmasına rağmen bu gezi tekneleri çok kısıtlı bir yerde tur yapıyorlar.

Vietnam hafızalarda çalkantılı geçmişi ile yer almasına rağmen tam bir doğa harikasıdır ama maalesef bu yönü pek bilinmez. Ülke genelinde nemli tropikal bir iklim hakimdir ve yağışlar mayısdan ekim sonuna kadar devam eder.


Halong City’de bol bol hediyelik eşya mağazası var.Yol boyunca da irili ufaklı ve farklı kalitede birçok otel bulunuyor.

Tüm Vietnam için mutlaka uyarmalıyız ki önceden para vererek ne otel rezervasyonu yapın ne de tur organizasyonu. Oraya vardığınızda otel de olmayabilir tur da !! Biz Halong Bay’da tekne gezisi için bir şirketle yazıştık ve anlaştık. Teknenin resmine kadar gönderdiler. Seyahate 1 hafta kala ödeme istediler biz de orada ödeme yapacağımızı isterlerse anlaşmayı iptal edebileceklerini söyledik. Onlarda “ gerek olmadığını ve bizi limanda bekleyeceklerini” söylediler. Oraya vardığımızda tur olmadığı gibi bize resmi gönderilen teknelerin dahi artık hizmette olmadığını sadece özel günlerde nostaljik olarak dolaştığını öğrendik. Bu 3 Vietnam limanında da oldu. Denediler ama dolandıramadılar. Dikkatli olun ön ödeme yapmayın...


mutlaka yap

  1. -tekne tut 4-5 saat gez


sakın yapma

  1. -masaj salonlarına masaj için gitme !!

  2. -şubat-nisan arası gitme

  3. -önceden kimseye ödeme yapma