Goa

 
 

Ankara'da ve İstanbul'da son 33 yılın en soğuk kışının olduğu bir ocak günü 32 derece sıcaklıkla bizi bekleyen Goa'ya 1 saatlik bir uçak yolculuğu ile gitmek için Mumbai'den ayrılıyoruz. Goa'nın palmiyeleri ile bezenmiş güzel koylarından biri olan "Palolem" e ulaşmak üzere önce Goa'ya iniyor oradan 1 saatlik bir araç yolculuğu ile Palolem'e varıyoruz ve beklentilerimizin ne kadar yerinde olduğunu görüyoruz; burası bir cennet olmalı. Bu düşüncemizde sanırım konkakladığımız tesis olan Ciaran's ın payı büyük ama yine de Palolem çok hoş bir tatil beldesi. Palolem'de beton inşaat yapılmıyor konaklama Hut adı verilen bambu klübelerde yapılıyor. Tabii ki herşeyde olduğu gibi onun da kalitelisi ve vasatı var; Ciaran's en iyi tesis.

Burası bir tatil beldesi olduğu için sadece kafa dinleyim güzel bir tatil yapıp ruhen dinlenebilirsiniz. Ama burada da çeşitli geziler yapmak mümkün. Bunlardan birisi "Spice Farm". Burası bir Botanik Çiftliği ama 300 yıllık bir geçmişi var gerçekten çok özel bitkiler, baharat çeşitleri mevcut. Dünyanın  en değerli baharatları olan safran, vanilya, serdeçal, tarçın, karanfili burada toprakta görebilirsiniz. Botanik bahçeleri hep ilgimizi çektiği için tüm dünyada özellikle ziyaret ederiz. Burası gördüğümüz en eski, köklü, çeşitli ve iyi düzenlenmiş bahçeydi diyebiliriz. Bahçeye giriş 400 Rs ama bu ücrete girişte izlediğiniz kısa bir yerel dans, ikram edilen çay, bir yerel içki olan kaju'dan elde edilen bir içki olan Feni ikramı, öğle yemeği, koçanıyla her zaman asılı olup sizin almanızı bekleyen muz dahil. Bahçe rehber eşiliğinde geziliyor ve verdiğiniz parayı hak ediyor.

 

Bu bahçenin arka bahçesinde fil gezisi yaptıran kişiler var. Yaklaşık 15 dakikalık bir geziyi pazarlık gücünüze ve kabiliyetinize göre kişi başı 500-700 Rs aralığında yapabilirsiniz. Eğer Nepal ya da başka bir ülkede fil gezisi deneyimi yaşamadıysanız kesinlikle denemelisiniz.

Artık çok yorulduk, dönüş yolculuğumuz da 1 saat süreceği için çok sevdiğimiz klubelerimize dönüyor ve kendimizi dalgaları ile bizi eğlendiren Palolem sularına bırakıyoruz. Akşam yemeği mutlaka "Dropadi Restaurant" olmalı. Bu güzel restaurantı o kadar beğendik ki 3 gecemizin 2 gecesinde burada yedik. Kesin tavsiyelerimiz; Fried kalamar (yağda kalamar) , Shrimp with garlic,(sarımsaklı karides) nan with butter, cheese and garlic (yağlı, peynirli, sarımsaklı ekmek - bir tane de sadece yağlı sarımsaklı isteyin) ve tabii ki, büyük boy Kingfisher yerel bira :) Balık yemek isterseniz; King Fish bizim tavsiyemiz. Diğer çeşitler Butter Fish ve Sea Bass ama bizim tercihimiz King Fish.


Sabah kahvaltısından sonra ayarladığımız balıkçı teknesi ile yunuz balığı gözlemine çıkmaya oradan da "Agonda Beach" e geçmeye karar vermiştik bir gün önceden ve programı uyguluyoruz. Tek tarafından denge destekli yerek balıkçı teknesi ile yunus balıklarını gözleme çıkıyoruz. Rehberimiz şanslı olduğumuz söylüyor çünkü hem siyah hem beyaz yunuslar bizi çok bekletmeden boy gösteriyorlar. Bol bol fotoğraf çekip ayrılarak Agonda

Plajına geçiyoruz. Burası Palolem'e oranla daha sakin bir plaj ama burası da çok beğenimizi kazanıyor. Saxony adlı kafede yediğimiz patates (aloozira) ve pilav (veg biryani) de enfesti. Burada da denize giriyor dalgalar tarafında bol bol dövülüyor ve taksiler ile palolem'e dönüyoruz.


Yine sanki dışarıda Tsunami varmışçasına vuran dalgalar, köpek ve çığlık atan kuşlar eşliğinde klubemizde bir gece daha geçiriyor ve ertesi gün Old Goa, Panjem turuna çıkıyoruz. Burada Se Katedrali, Convent of St. Francis of Asisi, Proffesed Houseve Bom Jesus Basilica'sı nı geziyoruz. Arada bir hindistan cevizi suyu içip bununla da yetinmeyip cevizleri böldürüp beyaz kısmının tadına bakıyoruz. Delhi'ye Indigo Airlines ile geçmek için havalimanına gitmemiz gerekiyor. Zaten araçlarımıza bavullarımız sabahtan yüklediğimiz için rotayı havalimanına çeviriyoruz; sıra Delhi'de  :)