Çok etkileneceksiniz...çok...


Iguazu Şelalesi (Brezilya tarafı)


“Foz İguazu” birçok kaynağa göre dünyanın en büyük şelalesidir. Tek parçada daha genişi (Niagara), daha yükseği (Victoria) olmasına rağmen akan su kitlesinin büyüklüğü, yüzlerce şelale içermesi ve görkemi nedeni ile en büyük ve en etkileyici şelaledir. Şelale 3 ülkenin topraklarında yer alır; Brezilya, Arjantin ve Paraguay. Brezilya ve Arjantin aslan payını almışken Paraguay’a biraz kısıtlı bir manzara kalmıştır.

Brezilya tarafına geçmek için bulunduğunuz pozisyonda taksi ile ya da otobüsle şelalelere ulaşabilirsiniz. Eğer Arjantin tarafına geçecekseniz entegre olmayan bir sınırdan geçmeniz gerekecek. Yani önce Arjantin’den çıkış yapıp sonra Brezilya’ya gireceksiniz. Bu işlem için eğer yerel bir rehberle anlaşırsanız sınırlarda işiniz kolaylaşır. Biz 16 kişi adam başı 50 peso’ya gidiş-orada 5-6 saat bekleme ve dönüş olarak anlaşıp gittik ve çok faydasını gördük. Brezilya tarafından gidecekseniz böyle bir organizasyona ihtiyaç yok tabii ki. . Bu bölgede 3 ülkenin para birimi de geçer (hatta USD)

Şelalenin içinde yer aldığı parka girmek için 37 R ödemeniz gerekiyor. Buradan sonra şelaleye 10 km’lik bir yol kat ederek gitmeniz gerekiyor. Bu yol park içerisinde çalışan parka ait otobüslerle yapılıyor ve otobüs yolculuğu bilet fiyatına dahil.  Giriş esnasında verilen harita ile şelaleleri gezebilirsiniz. Zaten Brezilya kısmını gezmek çok kolay girişi-çıkışı belli çok karışık değil ve bir rehbere ihtiyacınız yok. Yine Brezilya kısmı Arjantin kısmına göre çok daha sakin. Brezilya kısmı daha panoramik bir manzara sunarken Arjantin kısmı “Şeytan Gırtlağı” adı verilen yere daha fazla yaklaşım sağlıyor. Zaten 2 ülke de Türklere vize uygulamadığı için mutlaka 2 taraftan da görmelisiniz; çünkü birbirinden çok çok farklılar. Şelalelerin Brezilya kısmındaki % 90’lık kısmı normal kıyafetlerle çok rahat gezilebiliyor. Sadece son kısımdaki bir bölgede şelaleye çok yaklaşılıyor ve yağmurluk giymeniz (ya da oradan 3 USD’ye almanız) gerekiyor. Burada fotoğraf makinenizi çok iyi koruyun.

Brezilya tarafında bir helikopter turu yapan şirket var. 12 Dakikalık turun fiyatı kişi başı 100. Tur için 6 kişi gerekiyor ama bazen 4 kişi ile de kalkıyorlar. Eğer siz bu sayıyı bulamazsanız sıradakiler ile uçabiliyorsunuz. Biz çok memnun kaldık şiddetle tavsiye ederiz.

Milli parkların içerisindeki bu şelalelerde fast food lar hem çok lezzetsiz, hem pahalı hem de sıra beklemeniz gerekiyor. Buraya yanınıza su ve sandviç alarak giderseniz daha iyi olur.

Iguazu’ya çok beklentilerle gittik ama karşılaştığımız manzara ve olağanüstülük beklentilerimizin çok çok üstünde idi. Hayatımızda böyle bir doğa harikası görüp böyle bir deneyim yaşamamıştık diyebiliriz.

                             

Foz do Iguaçu