Cienfuegos

 


Havana       Cienfuegos      Trinidad     Santa Clara       Pinar del Rio ve Vinales                            AnasayfaBugün Havana'dan ayrılıyoruz ve "Domuzlar Körfezi" üzerinden Cienfuegos'a gidiyoruz. Cienfuegos'dan önce ilk durağımız Zapata yarımadasındaki Aldea Taino Kızılderili Köyü oluyor. Buraya sürat motorları ile ulaşılıyor. Kazıklar üzerindeki evleri ve sanat eserleri ile gerçekten ilgi çekici bir köy. Sanat eserleri ünlü Küba'lı heykeltraş Rita Longa'ya ait ve köye çok hoş bir hava katıyorlar.


Cienfuegos; Luisianna ve Haiti'den gelen Fransızlar tarafından kurulmuş bir şehirdir. Gerçi hiçbir zaman fransızca konuşulan bir şehir olmamış ama yine de ispanyolların kurduğu şehirlerden daha farklı bir dokuya sahip. En önemli yapı ismini Venezuella'lı bir şeker tüccarından alan Tomas Terry Tiyatrosudur ve hala faliyettedir. Ahşap ve kat kat sıraları, balkonları ve tavan freskleri ile ilgi çekicidir. Belki de en çarpıcı olan 1890 yılında yapılan tiyatronun hala orjinal halde olması ve kullanılmasıdır. En önemli meydanın adı Jose Marti meydanıdır.  Asimetrik kuleli "Kutsal Üçlü Kilisesi" (Catedral de la Purisima Concepcion) diğer önemli bir yapıdır. Meydandaki mavi bina Ferre Ailesinin evidir ve kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Gri bir yapı olan Belediye binası yine önemli bir yapıdır. Meydana açılan 2 km uzunluktaki "Prado Caddesi" Cienfuegos'un mağaza, restaurant ve  cafelerle dolu en önemli caddesidir.


puro içmek hiç bu kadar havalı olmadı galiba...
bu araçlarla 2 saatlik turumuzu sanırım hiç unutmayacağız...
Aldea Taino Kızılderili Köyü
Che her yerde...
Tomas Terry Tiyatrosu

copy + paste için izin yok kanunlar da bizden yana :) ama tüm bilgileri indirebilir ve print edebilirsiniz:) en üstteki pdf logosuna tıklayın