Chalten
Email Me
 
 

“Chalten” “Patagonya” nın tam ortalarında sayılabilecek konumda ana işlevi trekking tutkunlarına ev sahipliği yapmak olan 1.000 nüfuslu bir şehir. Bu nüfus yaz aylarında 2.000’e çıkıyor o kadar. Chalten “Viedma Gölü” ve aynı isimli “Viedma Buzulu” na çok yakın. Tam karşısında ise “Fitz Roy” yerel ismi ile “Chalten” dağı var. Biraz solundaki zirvenin ismi ise “Cerra Torre”. Esasında 2 zirve de çok yüksek olmamasına rağmen (3.500 m) zorluk dereceleri fazla olduğu için çok geç zirve yapılmış. “Cerra Torre” ye 70’li yılara çıkılmış ancak.


Şehirden güzel bir “Fitz Roy” panoraması için trekkingciler 20 km’lik 8 saatlik bir trekking yapıyorlar. Biz de bu rotayı takip ettik ve sonunda inanılmaz bir panorama ile ödülümüzü aldık. Belki de gördüğümüz en iyi manzaraydı diyebiliriz. Yine aynı zirvenin sabah gündoğumunun kızılının vurması ile çok güzel bir panoraması oluyor; erken kalkın kaçırmayın.

Chalten’deki önemli aktivitelerden arasında “Viedma Gölü” gezisi (2.5 saat) “Viedma Buzulu” yürüşü (6 saat) Buzul tırmanışı (9 saat) var. Tekne ile açılarak Viedma Buzulu’na geliyorsunuz ve tekneden seyrediyorsunuz. İsteyenler ilave olarak 2.5 saatlik Buzul yürüyüşü yapabiliyor yine isteyenler ilave olarak buzul tırmanışı yapabiliyor.


Yürüyüş amacıyla ayakkabılarınıza kramponlar takılıyor ve kısa bir eğitim veriliyor sonra çok tecrübeli ve dikkatli rehberler eşliğinde buzul yürüyüşü yapıyorsunuz. Çok çok güzel bu deneyimin sonunda içine buzuldan parçalar konmuş bardaklarla Bailey’s ikram ediliyor; bailey’s hiç bu kadar güzel olmamıştı. Yürüyüş ne basit ne de zor özel korkuları olmayan herkes yapabilir. (440 peso) 

 

Trekking Başkenti