Calafate
Email Me
 
 

Calafate Patagonya’nın Arjantin kısmında 60.000 nüfuslu çok güzel ve şirin bir şehir. Havalimanı ver ve hem buraya hemde yakın yerlere örneğin “Chalten” e ulaşmak için genellikle bu havaalanı kullanılıyor.

Calafate’nin önemi Ulusal “Buzullar Parkı’na (Los Glaciares National Park)”  ev sahipliği yapması (giriş 75 peso) Bu Park bölgedeki tüm buzulları içine alıyor.En ünlü buzul olan“Moreno Buzulu” da bu park sınırları içerisinde. Moreno buzulu en büyük buzul olmamasına rağmen (en büyüğü Upsala Buzulu) en iyi yaklaşılabilen ve devamlı hareket eden buzul olması nedeniyle en ünlüsü.

  

Buzul ortalama günde 1-2 metre kayıyor ve bu kayan parça büyük gürültülerle kırılıyor. Buzul önündeki gölü (Lake Argentino) ileri doğru ilerleyerek ikiye bölüyor. Aradaki bu buzul parçası ortalama 2 yılda bir kırılıyor ve sağ ve sol göl birleşiyor. Birleşmeden önce 2 göl arasında 5-7 m seviye farkı oluyor. En son 2008’degerçekleşen bu kırılma çok ilgi çeken bir olay. Kırılmanın yaklaştığı buzulun hareketlerinden önceden biliniyor ve tüm dünyadan fotoğrafçılar bu anı görüntüleyebilmek için buzula geliyor. Buzulun yüksekliği 70 m (görünen kısmı) derine doru 120 m daha iniyor, cephesi ise 5 km. Alanı ise daha da şaşırtıcı başkent Buenos Aires’den büyük.

Yemek için La Usina ve La Tablita adlı restaurantları tavsiye ediyoruz.

 

Sadece Pieto Moreno için gidilir