Buenos Aires
Email Me
 
 

1880’lerde Buenos Aires’in alt sınıflarının oturduğu mahellerde; hızlı tempolu, duygulu ve kötü ünlü bir Arjantin dansı olan “milonga” nın farklılaşması ile ortaya çıkan “Arjantin Tangosu” şehrin karakterini yansıtıyor.  Arjantin’in başkenti Buenos Aires aynı zamanda Tango’nunda başkenti. Şehrin her adımında tango’nun bu şehirle olan bağlantısı ve şehre olan etkisi belli oluyor. Şehir çok büyük 20 milyon nüfusa sahip ve bir o kadar da geniş bir alana yayılıyor. 33 milyonluk Arjantin nüfusunun % 40’ını barındırıan şehrin ismi “Santa Maria del Buen Ayre” den geliyor; Okyanustan denizcileri geri getiren güzel rüzgarlar.


                                                                    


Ancak birçok kentte olduğu gibi Buenos Aries’de de bir turistin ilgisini çekecek yerler belli bir alan ile sınırlı. Bunların başında İtalyan göçmenler tarafından kurulan “Boca” mahellesi geliyor. Bu semte en büyük katkı sadece yayalara açık olan renkli evleri ile ünlü “Caminito” dan geliyor.”Boca” adını semtten alan “Boca Juniors” ile eşleşmiş durumda. Boca renkleri nedeni ile Fenerbahçe’nin kardeş takımı. Ezeli rakibi olan “River Plate” ise 6S ile benzer bir duruma sahip. Onların renkleri ise kırmızı beyaz. O kadar fanatikler ki Boca’da tüm Coca Cola reklamları siyah-beyaz yapılmış aksi halde reklama izin vermemişler. Takımın bu mahalledeki stadı “Bombareos” görülmeye değer bir stat. Size “Boca” ya mutlaka gitmenizi ancak bu geziyi cumartesi ya da pazara denk getirmenizi öneriyoruz. Hafta sonu çok canlı çok renkli oluyor. Ancak bu mahalle saat 18:00 den sonra çok tekin değil bu nedenle 18:00 den sonra kalmayın ve buraya gidip gelirken taksi kullanın. Boca’da hemen ilginizi çeken şey her yerin rengârenk oluşu olacak. Bir duvar bile 4 ayrı renge boyanmış durumda. Bu olayın kökeni buranın bir liman mahallesi olması ve evlerin duvarlarının teknelerin boyalarından ne arttı ile onunla boyanması. Bu nedenle duvarlar rengârenk olurmuş. Bu bugün bir gelenek olmuş ve halen devam ettiriliyor. Burası turistik bir bölge bol bol deri ürünü satılan mağazalar ve restaurant-cafelerden ibaret. Yarım gününüzü buraya ayırıp uzun bir yemek yiyin ve alış-veriş yapın.


                                                                     “Plaza de Mayo” nun güneyinde, sanatçıların yaşadığı ilginç bir bölge de “San Telmo”. Bohem sanatçıları düşük kiralarla büyük evlerde yaşadığı semtte bir dönem büyük aileler için yapılan evlerin her odasını aileler paylaşarak gecekondu hayatı da yaşıyor.San Telmo çok hoş ve ilginizi çekebilecek bir semt. Burada her gün kurulan “Marcado San Telmo” adlı hal’ini ve sadece Pazar günleri kurulan (gördüğümüz en büyük antika pazarı) antika pazarını görmelisiniz. Hem çok çeşit vardır hem de çok kalitelidir. Buradaki turunuzu San Telmo’nun ara sokaklarını da içine alacak şekilde genişletebilirsiniz. San Telmo Boca’ya oranla çok güvenli bir semttir. San Telmo kentin tarihinde önemli bir olaya da sahne olmuştur. 1806’da İngilizler şehri işgal edip 1 yıl burada kalınca gizli yere örgüt bir ayaklanma düzenler.İngiliz kuvvetleri bölgeye yaklaşınca tüm evlerden askerlerin üzerine kaynar su dökülür ve Defensa 372 numaradan balkondan ateş açılır. Olaylar sonucu İngilizler gemilerine geri döner 10 yıl sonra da bağımsızlık gelir.


                                                                    


Pazardaki gezinizi yol boyunca kurulan stantlar boyunca devam ettirirseniz bu yol sizi “Casa Rosada” a götütür. Burası Başkanlık Sarayı’dır ama Başkan burada oturmamakta sadece çalışmaktadır. Başkan burada olduğunda Arjantin bayrağının altına ufak bir bayrak daha asılır. “Casa Rosada” adı üstünde pembe rengi ile hemen ilginizi çeker. Eva Peron’un halka seslendiği balkon da ortadaki arkın hemen solundaki balkondur. Bu binaya baktığınızda binanın asimetrik olduğunu görürsünüz bunun nedeni binanın esasen 2 ayrı binadan oluşuyor olması. Bu iki binadan sağdaki postane binası imiş ve sonradan yapılan ortadaki ark ile iki bina birleştirilmiş. Bu binanın tam karşısında kiliseye benzer beyaz bir bina vardır. Bu bina ilk hükümet binasıdır. Onun sağında yer alan sağ üst kısmında ateş yanan bina ise katedral ve ateş ise sonsuz ateştir. Bu binaların çevrelediği meydan “Plaza Mayor”dur. 1806 ve 1807 İngiliz işgallerine karşı kazanılan başarıların anısına düzenlenen ilk adı “Plaza de la Victoria” olan bu alan daha sonra şimdiki adı olan “Plaza Mayor” adını almıştır ve Buenos Aires’in kalbi sayılır. “Plaza de Mayor” un tam ortasında “Piramide de Mayor” bulunuyor. Önceki anıtın yerine dikilen bu dikilitaşın etrafında “Savaşın Zalimliği” ne karşı yürütülen kampanyalar için yürüyüşler düzenleniyor. 1970 krizinde kaybolan çocuklar için her Perşembe saat 15:30 ‘da cumartesi anneleri (eskiden cumartesi toplanıldığı için hala aynı isimle anılıyorlar) burada toplanıyor ve diklitaşın etrafında saat yönünün aksine yönde “onları unutturmamak” için “onların anısına” tur atıyorlar.


                                                                    


“Casa Rosada”nın çaprazında “Katedral” yer alır. Daha önce burada bulunan bir kilisenin üzerine inşa edilen katedral 1800 yılına ait. Kuleleri inşa edilmediği için çok Katedral görünümünde değil daha çok Roma’daki “Panteon” a benziyor yapı. Ancak Katedral dini öneminin yanı sıra ulusun tarihi açısından önem taşıyor. Bağımsızlık sonrası karışıklık döneminde Fransa’ya kaçan ve bir daha sağ olarak Arjantin’e dönemeyen Arjantin’in kurtarıcı kahramanı “Jose de San Martin” in mezarı bu Katedral’de bulunuyor.

“Avenida de Mayo”; 1.5 km uzunluğundaki “Avenida de Mayo”, “Plaza de Mayo” yu “Plaza de Congress” e bağlar. Bu cadde yapılırken birçok eski bina yıkılmıştır. Bu cadde tam orta yerinde dünyanın en geniş bulvarlarından biri olan “9 temmuz Bulvarı” ile kesişir.

“Palacio del Congress” (Parlemento Binası); İlk bütçesinin 2 katına mal olan bina Washinton Başkanlık Sarayı model alınarak yapılmıştır ve 1906’da tamamlanmıştır. Saray “Plaza del Congress” de bulunur.

Recoletta; Kent merkezinin kuzeybatısında yer alan “Recoletta” adını 1716’daki Francisken örgütten alıyor ama ününü “Recoletta Mezarlığı” na borçlu. Oldukça etkileyici olan bu mezarlıkta Arjantin zenginleri; aynen yaşamlarında olduğu gibi süslemelerle ve ihtişamla yatıyor. Burada “Eva Peron”un  mezarı da bulunmaktadır. Uğrayıp bir Fatiha okursunuz artık :)

Gezilecek yerler arasında “Obelisco”,  “Japanese Garden” da vardır.Bu bölgeye yakın bir diğer çekim bölgesi de “Nehir kenarı bölgesi” dir. Özellikle bu bölgede kaliteli restaurantlar bulunur.


                                                                    


Yemek için ya da güzel bir kahve için tarihi bir kafe olan “Cafe Tortini” mutlaka uğranması gereken turistik bir yerdir. Genelde sıra beklemek gerekebilir; ama bizce beklemeye değer.

Plaza Mayor’a açılan caddelerden birisi “Flamingo” dur ve şehrin üst düzey olmayan alış-veriş caddesidir. Burada bolca zaman geçirebilir cadde üzerindeki “Pacifico” alışveriş merkezinin alt katındaki food-court’tan bir şeyler yiyebilirsiniz.

Ulaşım

Buenos Aires içerisindeki taksiler siyah-sarı renktedir. Hepsi taksimetre açar. Yaklaşık şehir içinde 15-20 peso tutar.

Gelişmiş sayılacak kadar iyi bir metro sistemi vardır, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Konaklama

Otel ücretleri genel olarak Arjantin’in tümünde yüksektir. Otel olarak biz Reconguista Luxor’da kaldık. Obelisco ve Plaza Mayor arasında yer alan otelimiz merkezi konumu, güvenli ve temiz oluşu ile tavsiye edilebilir (2 kişi 165 USD).


                                                        

Yeme – İçme

Arjantin için verilecek bir yemek tavsiyesi varsa o da; et yiyin olabilir. Büyük porsiyonlu (350-600 gr) çok çok lezzetli ve çeşitli Arjantin etlerini her fırsatta denemelisiniz. Özellikle lomo, lomo chorosio, baby lomo çok güzel etler. Lomo dışında hayvanın diğer bölgelerinden de çok güzel etler bulunuyor hepsini denemenizi öneririz. Arjantin’de et istediğinizde % 90 sadece tabak içinde et geliyor. Yanında garnitur filan ayrıca sipariş etmeniz gerekiyor. Mandioca (tadı patatese benzer bir sebze) yada patates seçeneleri et ile en iyi uyumda olanlar oluyor. Palmito (yada heart of palm) de değişik bir tad olabilir. Lomolar 50-90 peso civarında yanına söylecekleriniz de 10-20 peso aralığında oluyor. Yanında Malbec yada Merlot bir şarap açtırmanızı da önereceğiz. 

Tango’nun Başkent’i